Steinmeier żąda, aby irańscy przywódcy zaprzestali przemocy

Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier wezwał przywódców irańskich do zaprzestania przemocy wobec protestujących antyrządowych. Przed spotkaniem z innymi europejskimi szefami państw powiedział w czwartek w Valletcie, stolicy Malty: „Sąd musi wyjść stąd wezwanie do reżimu w Teheranie, aby powstrzymał przemoc i okazał szacunek młodym ludziom i kobietom, które są tam na ulicach.”

Steinmeier zapowiedział, że zajmie się sytuacją w Iranie na spotkaniu tzw. grupy Arraiolos. Agencje bezpieczeństwa stosowały tam wielką przemoc, zwłaszcza wobec młodych ludzi i kobiet. „Nie możemy być wobec tego obojętni”.

Powodem protestów była śmierć 22-letniego Mahsy Amini w połowie września. Policja moralna aresztowała ją z powodu jej rzekomego „nieislamskiego ubioru”. Kobieta zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Krytycy oskarżają wicepolicję o stosowanie przemocy. Policja to odrzuca. Od śmierci Aminiego tysiące ludzi demonstrowało w całym kraju przeciwko represyjnej polityce rządu i przymusowi noszenia chust.

Grupa Arraiolos spotyka się raz w roku. Jej członkami są głowy państw 16 krajów UE, których prezydenci nie pełnią funkcji wykonawczej, lecz reprezentacyjnej. Nieformalne stowarzyszenie nosi nazwę małego miasteczka w Portugalii, w którym odbyło się pierwsze spotkanie w 2003 roku.

Rozmowa z Prezydentem RP w sprawie reparacji

Głównym tematem spotkania na Malcie, najmniejszym kraju UE, była rosyjska wojna agresywna na Ukrainie. „Wszyscy jesteśmy dotknięci tą wojną, ale nie wszyscy jesteśmy dotknięci w ten sam sposób” – powiedział Steinmeier. Dla niektórych uczestników na pierwszym planie są kwestie bezpieczeństwa, dla innych kwestie energetyczne lub gospodarcze. „Ważne jest, abyśmy pozostali zjednoczeni. I że to spotkanie jest sygnałem, że jesteśmy zdecydowanie po stronie Ukrainy”.

Steinmeier powiedział, że bardzo lubi coroczne spotkania szefów państw. „To naprawdę otwarta wymiana, niezwiązana z żadnym konkretnym programem, nie związana z formułowaniem dokumentów rezolucyjnych”. Jest to szczególnie potrzebne w czasach poważnych zaburzeń geopolitycznych.

Na marginesie spotkania Prezydent Federalny przeprowadził także rozmowy dwustronne ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą, który omówił m.in. ostatnie polskie roszczenia o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez nazistowskie Niemcy. Wcześniej zapowiadał, że chce podkreślić stanowisko rządu. „Rząd federalny wyraźnie odpowiedział na to pytanie. Kwestia reparacji nie jest w tej chwili kwestią otwartą”.

Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i są wdzięczne, że Polska zajęła się procesem pojednania po II wojnie światowej, powiedział Steinmeier. Udało się. „Dlatego będę błagał nas o kontynuację dobrosąsiedzkich stosunków, które nawiązaliśmy z Polską przez ostatnie dziesięciolecia”.

Strona główna

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *