„Game Changer” w wojnie na Ukrainie: produkcja HIMARS przyspieszona

„Zmieniacze gry” na Ukrainie
Amerykańska grupa przyspiesza produkcję HIMARS

Armia ukraińska wykorzystywała artylerię mobilną do przygotowania kontrofensywy na południu i wschodzie kraju. Inne amerykańskie systemy HIMARS mają być dostarczone do Europy. Producent obecnie zwiększa produkcję w tym celu.

Wojsko USA naciska na producenta broni Lockheed Martina, aby produkował więcej mobilnych systemów artyleryjskich typu HIMARS. Grupa ogłosiła teraz, że zwiększy dostawy o ponad 50% do 96 systemów rocznie. Wojsko chce jednak nakłonić firmę do dalszego zwiększania produkcji do 120 sztuk rocznie. Powodem tego jest wojna na Ukrainie i silne żądanie ze strony krajów Europy Wschodniej, by uzbroić się przed agresją militarną.

Od lata armia ukraińska używa 20 amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS przeciwko inwazji na Rosję, która rozpoczęła się pod koniec lutego. Artyleria jest jednym z powodów, dla których Ukraina odpycha armię rosyjską. Z HIMARSem armia ukraińska przygotowała kontrofensywę, z którą nadal odnotowuje sukcesy. Tymczasem rosyjscy okupanci mają około ogłoszeniewycofać się ze strategicznie ważnego miasta Cherson na południu kraju.

Przez większą część września ukraińskie wojsko celowało w mosty i składy amunicji na terenach okupowanych przez Rosję, aby zakłócić dostawy. Przez większość czasu działo się to w ostatnich godzinach dnia, dlatego termin „czas HIMARS” krążył po sieciach społecznościowych lub zmienił faktyczne określenie „System rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności” na „Wysoka mobilność antyrosyjska”. System”. System jest okrzyknięty przez niektórych „zmieniaczem gry” podczas wojny na Ukrainie.

Jeszcze przed ogłoszeniem Lockheed Martin obiecał swoim międzynarodowym klientom zwiększenie produkcji systemu. Beneficjentami będą Estonia, Polska i Ukraina. Może minąć jeszcze kilka miesięcy, zanim liczba miesięcznych produkcji zostanie znacząco zwiększona. I to pomimo tego, że firma zbrojeniowa już pół roku temu zainwestowała 65 milionów dolarów, aby w przyszłości móc realizować zamówienie Departamentu Obrony USA. Brak wykwalifikowanych pracowników i komponentów od zewnętrznych producentów stanowi problem dla Lockheed Martin.

Polska zdecydowała się zatem na przejście na dwa tory i początkowo w przyszłym roku otrzyma południowokoreański alternatywny system Chunmoo, którego zamówiła 300 sztuk. Do Wojska Polskiego w ciągu lat trafi łącznie 500 sztuk HIMARS. Estonia zamówiła 6 systemów w Lockheed Martin. Według obecnego stanu, na Ukrainę musi zostać dostarczonych co najmniej 18 kolejnych systemów.

(Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w środę, 19 października 2022 r.)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *