Schwedt (dpa/bb) – Nadal nie ma rozwiązania w negocjacjach z Polską w sprawie dostaw ropy do rafinerii PCK w Schwedt. Polska jest jednak w zasadzie gotowa „dostarczać ropę do niektórych akcjonariuszy przez port Gdańsk w Schwedt”, poinformowały w piątek środowiska Federalnego Ministerstwa Gospodarki. Rozmowy trwały i były „bliskie i konstruktywne”. Polska z zadowoleniem przyjmuje rozwiązanie gotówkowe dla Rosneft Germany jako dobry krok naprzód.
Tydzień temu rząd federalny ogłosił drastyczne cięcia dla PCK: właściciele większościowi – dwie niemieckie filie rosyjskiej spółki publicznej Rosnieft – przeszli pod kontrolę Federalnej Agencji ds. Sieci. Tłem jest uzgodnione od 1 stycznia embargo naftowe wobec Rosji. Ponieważ PCK do tej pory zaopatrywała się w rosyjską ropę rurociągiem „Przyjaźń”, potrzebne są alternatywy.
Oprócz ropy naftowej z portu Rostock, która mogłaby w krótkim terminie pokryć 50-60% zapotrzebowania CPK, rząd federalny chce pozyskać dodatkowe ilości przez polski port Gdańsk. Według Ministerstwa Gospodarki jest to około dwóch do trzech milionów ton ropy naftowej rocznie.
Po rosyjskim ataku na Ukrainę polski rząd dał jasno do zrozumienia, że nie chce robić interesów z Rosnieft’ – na tym też opiera się opieka nad niemieckimi filiami Rosniefti. Według mediów Polska chciałaby pójść dalej: Warszawa naciska na wywłaszczenie zamiast rozwiązania powierniczego dla Rosniefti. Lewicowy polityk Klaus Ernst ostrzegł, że „protest” Polski pokazuje, że kontynuacja operacji w Schwedt nie jest bynajmniej pewna.
Parlamentarny sekretarz stanu ds. gospodarki Michael Kellner sprzeciwił się, że decyzja konserwatorska związana z przyszłym pakietem poluzowała węzeł. „Polscy przyjaciele” uznali tę decyzję za słuszny krok. Zielony polityk dodał: „Jesteśmy na dobrej drodze do uniezależnienia się od dostaw rosyjskiej ropy”.
Kellner poinformował w piątek grupę zadaniową powołaną do zachowania CPK. Burmistrz Schwedt Annekathrin Hoppe (SPD) powiedziała po spotkaniu, że rząd federalny ma za zadanie kontynuować intensywne prace nad pozyskaniem dodatkowych ilości ropy przez Gdańsk od stycznia. „To byłoby bardzo ważne dla Schwedt”.
Jeśli chodzi o przyszły plan regionu, szczególnie ważne jest, aby miasto Schwedt było zaangażowane w planowanie planowanego specjalnego programu „Poprawa regionalnej struktury gospodarczej”, powiedział Hoppe. Ma to na celu m.in. promowanie inwestycji komercyjnych i infrastruktury regionalnej.
Ogólnie rzecz biorąc, nastrój w Schwedt nieco się poprawił, powiedział Hoppe. „Ludzie doceniają wysiłki rządu federalnego”. To samo dotyczy wsparcia finansowego. Dałoby to młodym ludziom ze Schwedt perspektywy na przyszłość.
Rada Zakładowa PCK wezwała do zapewnienia miejsc pracy nie tylko w rafinerii, ale także w firmach partnerskich w regionie. „Rządy federalne i stanowe muszą również przyjrzeć się tym zawodom w przyszłym pakiecie” – wyjaśniła Simona Schadow, przewodnicząca rady zakładowej. Według rządu federalnego w ciągu 15 lat w okręgu Uckermark i rafinerii PCK ma zainwestować 825 mln euro. Rząd federalny musi ponieść 77 proc. Ponadto istnieją inne środki zapewniające zatrudnienie i płace w zakładzie PCK.
© dpa-infocom, dpa:220923-99-870854/5
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.