krytyka rządu
Kiesewetter: wymiana pierścieni Panzer z Polską „nie udaje się”
22.07.2022, 13:52 (zaktualizowany)
Polska dostarcza Ukrainie czołgi konstrukcji radzieckiej, ale chciałaby w zamian otrzymać niemiecki sprzęt. Jednak według polityka CDU Kiesewettera ta wymiana pierścieni „nie udaje się”. Jeden odgrywa zaufanie, krytykuje postępowanie rządu federalnego.
Ekspert ds. polityki zagranicznej UE Roderich Kiesewetter uważa planowaną wymianę niemieckich pierścieni czołgowych z Polską na wsparcie Ukrainy za „porażkę”. Po trzech miesiącach „czasu na refleksję” rząd federalny zaoferował Warszawie dopiero pierwsze dostawy czołgów od kwietnia przyszłego roku – napisał na Twitterze rzecznik frakcji unijnej ds. polityki zagranicznej. Spośród 20 czołgów Leopard 2 początkowo tylko jeden powinien być dostarczany miesięcznie, począwszy od października 2023 r., a następnie trzy miesięcznie.
W procesie wymiany pierścieni sojusznicy wschodni dostarczyli Ukrainie łatwe w użyciu czołgi w stylu sowieckim, a Niemcy dostarczyłyby partnerom z NATO nowoczesny sprzęt jako zamiennik. Rząd federalny zaplanował również takie transakcje barterowe z Czechami, Słowacją, Słowenią i Grecją.
W przypadku Polski prezydent Andrzej Duda zarzucił Berlinowi niedotrzymanie obietnic. Według niektórych doniesień Warszawa chciała najnowocześniejszej wersji czołgu Leopard 2, którego Bundeswehra prawie nie ma na stanie.
Według jego biura Kiesewetter otrzymał informację o niemieckiej ofercie od sekretarza stanu w polskim MSZ Szymona Szynkowskiego vel Seka. Przypomniał, że w pierwszych dwóch miesiącach po wybuchu wojny ukraińskiej Polska dostarczyła na Ukrainę prawie 300 czołgów T72 zaprojektowanych przez ZSRR.
Kiesewetter skrytykował również samą procedurę wymiany pierścieni. Nikt nie rozumie, dlaczego Niemcy nie dostarczają czołgów Marder, Leopard i Fuchs bezpośrednio na Ukrainę i „marnują cenny czas na skomplikowaną i oczywiście nieefektywną „wymianę pierścieni”.
(Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany we wtorek, 19 lipca 2022 r.)
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.