Wykorzystanie transmisji komórkowej jako dodatkowego systemu ostrzegania w Niemczech jest coraz bliższe: użytkownicy iPhone’a znajdą teraz na swoich urządzeniach nowe ustawienia, dzięki którym będą mogli aktywować i dezaktywować komunikaty ostrzegawcze, a także łączyć się z kanałem testowym. Podstawą do tego są najnowsze aktualizacje iOS. Funkcje są włączane dzięki nowym ustawieniom operatora sieci.
Trzy nowe przełączniki znajdują się na dole ustawień powiadomień. Zostały wprowadzone w iOS 16 i 15.7.1, więc starsze iPhone’y będą również obsługiwać alerty dotyczące transmisji komórkowych. Nowe przełączniki zostały włączone przez ustawienia operatora sieci, które zwykle są ładowane w tle. Możesz sprawdzić, czy są one już dostępne w sekcji Ogólne i Informacje w ustawieniach w polu „Dostawca sieci”. iOS 16.1 musi być w wersji 52.0 lub nowszej, iOS 15.7.1 musi mieć co najmniej 50.0.1.
Tak działa transmisja komórkowa
Transmisja komórkowa to technologia wprowadzona na przełomie tysiącleci. Dzięki tej usłudze wiadomości mogą być wysyłane radiowo do wszystkich telefonów komórkowych zarejestrowanych w komórce radiowej. Jest uważany za wydajny system, ponieważ w przeciwieństwie do aplikacji ostrzegawczych, takich jak NINA czy Katwarn, serwery push firmy Apple i Google nie muszą być używane, a urządzenia nie wymagają połączenia z Internetem. W przypadku katastrofy władze mogłyby kontrolować obszar, na którym nadawane są ostrzeżenia, na podstawie lokalizacji wież komórkowych. Z drugiej strony aplikacje alertów wymagają od użytkowników włączenia udostępniania lokalizacji. Minusem jest to, że nie ma potwierdzenia, a nadawcy nie wiedzą, do kogo trafiają wiadomości i do ilu urządzeń dotarli.
Po katastrofie powodziowej w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie latem 2021 r. ponownie omówiono nadawanie komórkowe jako uzupełnienie modułowego systemu ostrzegania rządu federalnego i organów ochrony ludności (MoWas), aby móc ostrzegać szybciej. Oczekuje się, że system zacznie działać do lutego 2023 r. Na 8 grudnia 2022 r. zaplanowano ogólnokrajowy dzień ostrzegawczy, kiedy to po raz pierwszy zostanie zastosowany nadawanie komórkowe.
Niemcy się spóźniają
Niemcy powoli używają go do ostrzeżeń o katastrofach. Inne kraje, takie jak Japonia, USA, Polska i Holandia, od wielu lat korzystają z transmisji komórkowej. Z drugiej strony w Niemczech podjęto decyzję, by pójść dalej za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Unia Europejska również preferuje transmisję komórkową w swoim europejskim alarmie i wyznaczyła państwom członkowskim terminy, kiedy muszą wspierać transmisję komórkową. Wielu międzynarodowych podróżników widziało Cell Broadcast w akcji.
(mki)
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.