Wyciek na ropociągu Drużba w Polsce |
To tutaj wsiąka nasz olej
W Polsce wykryto wyciek w rurociągu Drużba, którym ropa płynie z Rosji do Europy.
„Przyczyna wycieku w rurociągu Przyjaźń jest obecnie badana. Na razie nic nie wskazuje na przyczynę awarii. Wszystkie hipotezy są możliwe ”- napisał na Twitterze rzecznik koordynatora służb wywiadowczych Stanisław Zaryn.
Według raportu agencji informacyjnej Interfax, rosyjski operator gazociągów Transnieft został poinformowany przez polskiego operatora PERN o wycieku z rurociągu. Nie zostało powiedziane, ile czasu zajmie naprawa. Transnieft kontynuuje pompowanie ropy do Polski.
► Wyciek został zgłoszony późnym wtorkowym wieczorem na jednym z dwóch nitek zachodniego odcinka linii około 70 km od Płocka w centralnej Polsce. To główna linia, którą ropa płynie do Niemiec. Rzeczniczka miejscowej zawodowej straży pożarnej poinformowała PAP, że przeciek miał miejsce we wsi Lania.
Według polskiej gazety „Fakt” na polu kukurydzy powstał basen o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych. Według służb wyciek z pewnością spowoduje szkody w środowisku.
„Pompy zostały natychmiast zatrzymane. Drugi odcinek gazociągu jest nadal w eksploatacji” – powiedział operator w oświadczeniu. Dotyczy to również reszty sieci.
Według rządu federalnego dostawy ropy nie są przerywane. „Obecnie obie rafinerie Schwedt i Leuna nadal otrzymują ropę naftową rurociągiem „Freundschaft 1” przez Polskę. Dostawy te nie są przerywane ”- powiedziało w środę Federalne Ministerstwo Gospodarki w Berlinie. Według pierwszych informacji od polskich władz o ujawnionym we wtorek wieczorem wycieku „przypuszcza się, że szkody były nieumyślne, a nie sabotażowe”.
► Rurociąg Drużba (Przyjaźń) jest jednym z największych na świecie i dostarcza rosyjską ropę do kilku krajów Europy Środkowej. Zaopatruje również rafinerię Schwedt.
Rurociąg Drużba („Przyjaźń”) został zbudowany w czasach sowieckich i jest jednym z największych na świecie pod względem przepustowości i długości. Należy do rosyjskiego monopolisty rurociągowego Transnieft’u.
Rozpoczyna się w centralnej Rosji i łączy pola naftowe Syberii Zachodniej z rafineriami w Europie. Dotyczy to również wschodnioniemieckiej rafinerii Schwedt, w większości należącej do rosyjskiego właściciela Rosnieftu. Jednak Niemcy przejęły kontrolę poprzez powiernictwo i od końca roku nie będą już korzystać z rosyjskiej ropy.
Rurociąg może transportować ponad dwa miliony baryłek (159 litrów na baryłkę) dziennie. W czasie konfliktu między Zachodem a Rosją o inwazję na Ukrainę w ostatnich miesiącach nie był on w pełni wykorzystany.
Gazociąg jest rozdzielony na Białorusi, największa północna odnoga biegnie przez Polskę do Niemiec. Odnoga południowa prowadzi na Słowację, Węgry i Czechy. Część ropy pozostaje na Białorusi.
(kvg)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.