Stan: 03.10.2022 15:21
Polska sformalizowała swoje żądania reparacji od Niemiec. Minister spraw zagranicznych Rau podpisał notę dyplomatyczną skierowaną do swojego niemieckiego odpowiednika Baerbocka.
Tuż przed wizytą minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w Warszawie polski rząd podjął kolejny krok w kierunku wzmocnienia żądań reparacji od Niemiec. Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną, która ma być przekazana MSZ w Berlinie.
„Wyraża przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony muszą podjąć natychmiastowe kroki w kierunku trwałego, kompleksowego i ostatecznego prawnego i materialnego uregulowania skutków agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945” – powiedział Rau. Według rzecznika, MSZ w Berlinie początkowo nie chciał komentować polskich zapowiedzi.
Naprawy zawsze stanowią problem
Narodowo-konserwatywny rząd PiS w Warszawie w ostatnich latach wielokrotnie podnosił kwestię roszczeń reparacyjnych. Na początku września komisja sejmowa w Warszawie przedstawiła ekspertyzę, w której szkody wyrządzone przez II wojnę światową w Polsce być szacowane na ponad 1300 miliardów euro. Jednocześnie szef PiS Jarosław Kaczyński ponowił żądanie wypłaty odszkodowań.
Rau nie podał konkretnej kwoty. Wyjaśnił jednak, że zdaniem Warszawy ugoda musi obejmować „wypłatę przez Niemcy odszkodowania za szkody materialne i niematerialne, jakie państwo polskie poniosło w wyniku tej agresji i okupacji”. Ofiary niemieckich okupantów i członków ich rodzin również powinny otrzymać odszkodowanie. Podobnie należy znaleźć uregulowanie dotyczące zagrabionych dóbr kultury i archiwów.
Niemcy opierają się na traktacie dwa plus cztery
Baerbock jedzie do Warszawy jeszcze tego samego dnia. Tam weźmie udział w obchodach Ambasady Niemiec z okazji Dnia Jedności Niemiec i wygłosi przemówienie. Baerbock spotyka się ze swoim odpowiednikiem Rau we wtorek rano. Rzecznik polskiego MSZ powiedział, że Rau będzie omawiał z Baerbockiem wszystkie ważne kwestie dotyczące stosunków polsko-niemieckich. „A nota dyplomatyczna jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych”.
Inwazja nazistowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. zapoczątkowała II wojnę światową z co najmniej 55 milionami zabitych – inne szacunki mówią o 80 milionach. Nie ma dokładnych liczb. W czasie wojny życie straciło od 4 do 6 milionów Polaków. Stolica Warszawa została prawie całkowicie zniszczona.
Rząd federalny odrzuca wniosek Polski o reparacje. Z jednej strony odnosi się do porozumienia dwa plus cztery z 1990 r. w sprawie konsekwencji dla polityki zagranicznej jedności Niemiec; z drugiej strony Berlin zwraca uwagę, że polscy przywódcy komunistyczni zadeklarowali w 1953 r., że powstrzymają się od płacenia niemieckich odszkodowań i „wielokrotnie to potwierdzali” przez lata.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.