Minister sprawiedliwości Buschmann w piwnicy po nalocie w Kijowie

Federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann i jego ukraiński kolega Deniys Maljuska podpisali program prac dotyczący współpracy sądowej na najbliższe dwa lata. Polityk FDP musiał przerwać spotkanie z burmistrzem Witalijem Kliczko przed zniszczonym domem w Kijowie.

Kiedy w piątek syreny ostrzegały przed nalotami na stolicę Ukrainy, on i jego delegacja schronili się w podziemiach ambasady niemieckiej.

Buschmann przyjechał do Kijowa nocnym pociągiem z Polski w piątek rano. Była to jego pierwsza wizyta na Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresji 24 lutego. Pomiędzy spotkaniami z urzędnikami państwowymi Buschmannowi pokazano zniszczenia wojenne w stolicy.


Mer Kijowa powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin bombardował cywilów i infrastrukturę, ponieważ zawiódł na froncie. „Jedno na trzy mieszkania w Kijowie jest bez prądu”. Putin chciał wywołać „panikę”, atakując elektrownie cieplne i wodociągi, dodał Kliczko. Ale jest odwrotnie: „Ludzie są źli.

„Dziś stoimy za Ukrainą i będziemy to robić w przyszłości” – powiedział Buschmann. Błędem było niereagowanie bardziej spójnie na rosyjską agresję w 2014 roku. Niemcy chcą pomóc Ukrainie „respektować również standardy praworządności w procedurze przyjęcia do Unii Europejskiej”. Minister sprawiedliwości Maljuska powiedział, że bardzo docenia fakt, że niemieccy urzędnicy rządowi „nie boją się tu przyjechać”, nawet po zamachach w ostatnich tygodniach. Jednym z głównych punktów rozmów obu ministrów było międzynarodowe ściganie zbrodni wojennych.

Wieczorna wizyta w zaciemnionym Gabinecie Ministrów, gdzie na korytarzach piętrzyły się worki z piaskiem, wywarła na Buschmannie i jego delegacji duże wrażenie. Odbyła się rozmowa z wicepremier Olhą Stefanischyną, która poinformowała go o trudnościach w badaniu przypadków przemocy seksualnej na terenach dawniej okupowanych przez Rosjan.

Oświecenie jest ważne nie tylko dla Ukrainy

Z punktu widzenia Buschmanna, rosyjskie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych w ciągu ostatnich kilku miesięcy od ataku na sąsiedni kraj w lutym mają duże znaczenie nie tylko dla Ukrainy. Już podczas październikowej wizyty w ONZ Buschmann podkreślił: „Wolność i bezpieczeństwo na świecie mają przyszłość tylko wtedy, gdy społeczność międzynarodowa postawi Rosję na swoim miejscu. Walka na Ukrainie „to także nasza walka, dlatego tak ważne jest, aby Ukraina wygrała” – podkreślił gość z Berlina.

Niemiecki wymiar sprawiedliwości ma doświadczenie w ściganiu zbrodni wojennych popełnionych za granicą. W styczniu Wyższy Sąd Okręgowy w Koblencji skazał byłego szefa przesłuchań w więzieniu syryjskich służb specjalnych na dożywocie. Podobno był odpowiedzialny za torturowanie co najmniej 4000 osób i śmierć co najmniej 27 więźniów. Niemiecka policja zebrała już setki zeznań ukraińskich uchodźców dotyczących zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich napastników.

Proponowany Sąd Specjalny

Ukraiński rząd i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich naciskają na utworzenie specjalnego sądu do ścigania zbrodni rosyjskich popełnionych na Ukrainie. Rząd Kijowa uważa, że ​​taki trybunał powinien zająć się zbrodnią agresji w świetle prawa międzynarodowego. Prowadzi również międzynarodową kampanię na rzecz wsparcia dwóch innych projektów: utworzenia rejestru szkód oraz wniosku Rosji o indywidualne odszkodowanie za poniesione straty wojenne.

Dyrektor wykonawczy Centrum Swobód Obywatelskich Sasha Romantsova podczas spotkania z Bushmanem na historycznym Placu Niepodległości powiedziała, że ​​Ukraińcy wierzą w zwycięstwo w tej wojnie, „ponieważ wiemy, że możemy sobie ufać”. Centrum otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla wraz z rozwiązaną w Rosji organizacją Memoriał i uwięził białoruskiego prawnika zajmującego się prawami człowieka Alesia Bialjazkiego.

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin ciepło przyjął niemieckiego ministra. Powiedział, że Niemcy swoimi dostawami broni pomogły „krok po kroku uczynić naszą przestrzeń powietrzną bezpieczniejszą”. Jego oficjalną rezydencję otaczają worki z piaskiem i ręcznie wiązana siatka maskująca. Niemcy chcą też pomóc Ukrainie w realizacji reform niezbędnych do jej planowanego członkostwa w UE. Na przykład Niemcy powinny wnieść swoją wiedzę fachową w zakresie walki z korupcją.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *