Hellabrunn wita w zoo dwa nowe łosie

Zdjęcie: © Gemma Borrell

Dzięki dwóm nowym samicom w ośrodku mieszkają teraz razem cztery łosie. Dwa zwierzęta z Kolmården Zoo w szwedzkiej gminie Norrköping po raz pierwszy zbadały swój nowy dom w Hellabrunn w zeszłym tygodniu po trzytygodniowym okresie aklimatyzacji.

Łoś wraca do Europy. Chociaż duże jelenie pochodzą głównie ze Skandynawii, mniejsze populacje powstały również w Polsce i Czechach. W Polsce stada zostały początkowo zdziesiątkowane do około 2000 osobników pod koniec lat 90. Jednak dzięki ochronie zwierząt liczebność zwierząt wzrosła do około 4000 osobników. Podczas gdy łosie z Polski zmierzają w kierunku Saksonii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego, zwierzęta z populacji czeskiej widziano już w Bawarii. Latem pływają po Odrze i Nysie; zimą po prostu chodzą po lodzie.

Łoś europejski w Hellabrunn – historia sukcesu

Majestatyczne zwierzęta są tradycją w zoo Hellabrunn i są pielęgnowane i hodowane od wielu dziesięcioleci. Łosie są największymi członkami rodziny jeleniowatych. Poprzednia para odnosiła do tej pory duże sukcesy hodowlane. Nawet w przypadku dwóch nowych samic potomstwo łosia jest pożądane w przyszłości.

„Krowy z północnej Europy były bardzo spokojne od czasu przybycia i dobrze zadomowiły się w Hellabrunn. Od trzech tygodni są pod obserwacją opiekunów, zoologów i weterynarzy, a teraz zdecydowano o wprowadzeniu ich do nowej placówki. Jak dotąd wszystko szło dobrze, nawet gdy przybył drugi łoś. Z niecierpliwością czekamy na ich spokojne i ciekawskie eksplorowanie całego wybiegu” – relacjonuje Carsten Zehrer, szef Służby Zoologicznej Hellabrunn.

Członek zarządu Hellabrunn i dyrektor zoo, Rasem Baban, również jest zachwycony dwójką nowo przybyłych: „Niestety łosie wyginęły w Niemczech od ponad 100 lat. Małe populacje są teraz w stanie ponownie osiedlić się w Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim. zwierzęta roślinożerne wpływają na swoje siedliska poprzez selektywny wypas. W ten sposób przyczyniają się do tworzenia bogatych strukturalnie i niejednorodnych lasów oraz wnoszą pozytywny wkład w bioróżnorodność ich siedlisk. Jako naukowo zarządzany ogród zoologiczny, ważne jest, abyśmy podkreślali ich znaczenie ’ inżynierów ekosystemu i edukowanie naszych gości na temat ochrony tych zwierząt” – kontynuuje Baban.

Sezon zamknięty w Niemczech dla głównych specjalistów od żywności

Łoś europejski żyje jako samotnik w rzadkich lasach, na których znajdują się odłogi, łąki nadrzeczne, bagna i obszary zupełne. Imponujące północne kopytne specjalizują się w liściach; pędy i kora są również częścią menu. W chłodne zimowe miesiące żyją razem w luźnych społecznościach. Chrzęstna, powiększona górna warga pozwala na łamanie gałęzi i okorowanie. W Niemczech łosie podlegają opłacie za polowanie, ale sezon jest zamknięty przez cały rok.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *