Lider grupy parlamentarnej SPD Mützenich i tzw. „lista terrorystów” – co za tym stoi

To ciekawa historia, którą opowiedział lider grupy parlamentarnej SPD Rolf Mützenich na imprezie partyjnej w ten weekend. (więcej tutaj). Znalazłby się na ukraińskiej „liście terrorystów”.

„Byłem już zirytowany, że ukraiński rząd umieścił mnie na liście terrorystów na podstawie tego, że popieram zawieszenie broni lub możliwość podjęcia innych środków dyplomatycznych poprzez lokalne zawieszenie broni”.

Treść tej listy stanie się bardziej przejrzysta kilka dni później. Wiadomo było, że kompilacja została przygotowana latem tego roku przez „Centrum przeciwko dezinformacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy” i trafiła na stronę internetową centrum. Lista później zniknęła ze strony (rząd federalny powiedział w poniedziałek, że jest „zadowolony”, że lista nie jest już dostępna). Oficjalnie jednak nigdy nie była to „lista terrorystów”, jak twierdził von Mützenich.

Wymieniono tam 78 mężczyzn i kobiet z całego świata (Oto link do listy w archiwum internetowym). Mieszanka była surowa: był tam Mützenich, podobnie jak niemiecka feministka Alice Schwarzer (zdjęcie dziewięciu Niemców), ale także skrajnie prawicowy polityk Eric Zemmour z Francji i przyszły prezydent Brazylii Lula da Silva.

Wszystkich łączyło to, że powiedzieli coś, co nie odpowiadało linii rządu ukraińskiego w wojnie rosyjskiej; coś, co mogło pochodzić z Kremla.

Jak zbadała moja ukraińska koleżanka Olga Konsevych, lista trafiła na stronę ośrodka bez uprzedniego uzgodnienia, de facto była przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego. Przedmiotowe centrum zostało założone w 2021 roku i według najnowszych dostępnych informacji zatrudnia 15 osób.

Misja centrum: Monitoruj wizerunek Ukrainy za granicą oraz rejestruj i zgłaszaj ukraińskiemu rządowi wszelkie wahania nastrojów, które mogą być niebezpieczne dla Ukrainy. Niemcy były prawdopodobnie szczególnym celem, pisze Olga, ponieważ podejrzewano, że wpływy rosyjskie na czołowych polityków są silne. Przynajmniej Centrum nie myliło się całkowicie.

Najważniejsze wiadomości dnia

  • Do piekła i z powrotem: Zobaczyli brutalną walkę i spędzili pięć miesięcy w rosyjskiej niewoli. Dziś swoją historią opowiedział marynarz, kapitan i lekarz z Huty Azow w Mariupolu. Więcej tutaj.
  • G20 bez Putina? Rosyjski prezydent Putin od dawna nie zastanawiał się, czy pojedzie na Bali na szczyt G20. Według indonezyjskich gospodarzy tak nie wygląda. Więcej tutaj.
  • „Nie w interesie narodowym”: Redaktor irańskiej gazety wzywa rząd do zakazania Rosji używania dronów. Uważa, że ​​mediacyjna rola w wojnie jest możliwa. Nie jest jedynym w Iranie, który tak uważa. Więcej tutaj.
  • Według doniesień z Moskwy rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził na Ukrainie swoich żołnierzy. Jego ministerstwo opublikowało we wtorek wideo, na którym Shoigu wyjaśnia sytuację militarną nowego dowódcy wojsk rosyjskich w sąsiednim kraju, Siergieja Surowikina. Polityk odznaczył także rosyjskich żołnierzy medalami. Dokładne miejsce pobytu Shoigu na Ukrainie nie zostało ujawnione. Więcej na naszym blogu na żywo.
  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nadal nie chce zgodzić się na rozszerzenie NATO na północ, nawet po rozmowach z nowym premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Erdogan powiedział we wtorek w Ankarze, że Szwecja podjęła „pozytywne kroki” we właściwym kierunku. Potrzebne są jednak dalsze kroki, aby członkostwo stało się rzeczywistością.
  • Prawie 30 Ukraińców, niektórzy z nich w traumie, wylądowało we wtorek na lotnisku Karlsruhe/Baden-Baden w Rheinmünster. Rzeczniczka organizacji pomocowej „Bądź Aniołem” poinformowała, że ​​było tam dwanaście niepełnosprawnych dzieci i ich towarzyszy, takich jak dziadkowie czy rodzice. Transport zorganizowała organizacja pozarządowa.
  • Ukraina stara się rozszerzyć umowę o eksport zboża z Morza Czarnego o więcej portów i ładunków. Kijowski rząd liczy również, że w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu umowy o co najmniej kolejny rok – powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Jurij Waskow w rozmowie z Reuterem. Umowa wygasa 19 listopada.
  • Ministrowie spraw wewnętrznych państw bałtyckich Estonii, Łotwy i Litwy wezwali Komisję Europejską do zainicjowania dyskusji na temat wzmocnienia bezpieczeństwa cywilnego. We wspólnym liście szefowie resortów trzech państw członkowskich UE i NATO zaproponowali zorganizowanie konferencji ministerialnej w celu omówienia gotowości na zagrożenia i sytuacje kryzysowe. O tym poinformowało we wtorek litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Wilnie.
  • Przywrócenie integralności terytorialnej jest głównym warunkiem wznowienia przez Ukrainę rozmów z wrogiem w czasie wojny Rosją. Jego kraj potrzebuje również gwarancji w postaci nowoczesnej obrony przeciwlotniczej, samolotów, czołgów i rakiet dalekiego zasięgu – napisał na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow. Zełenskij powiedział w poniedziałek, że jest otwarty na rozmowy z Rosją, ale tylko na „prawdziwe” negocjacje, które przywróciłyby granice Ukrainy, zrekompensowały jej rosyjskie ataki i ukarały winnych zbrodni wojennych.
  • W odpowiedzi na zachodnie sankcje Rosja zakazała współpracy wojskowo-technicznej z 74 zagranicznymi firmami. Na liście znalazły się firmy z różnych „wrogich krajów”, w tym 20 firm niemieckich, jak ogłosił we wtorek w Moskwie rząd. Dotyczy to również firm z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Czech, Estonii, Litwy, Słowacji, Czarnogóry, Polski i Stanów Zjednoczonych.
  • W ramach śledztwa w sprawie zarzutów prania pieniędzy przeciwko rosyjskiemu oligarsze Aliszerowi Usmanowowi, śledczy wtargnęli we wtorek do siedziby dużego banku we Frankfurcie nad Menem. Rzecznik frankfurckiej prokuratury powiedział agencji informacyjnej AFP, że nie jest prowadzone żadne śledztwo przeciwko bankowi ani pracownikom instytutu bez podania nazwisk.
  • Według Departamentu Stanu Rosja pozostaje otwarta na dialog ze Stanami Zjednoczonymi dla „obopólnej korzyści”. Chcą „utrzymać ukierunkowane kontakty ze Stanami Zjednoczonymi w niezbędnych sprawach”, powiedziała rzeczniczka ministerstwa Maria Zacharowa w telewizji państwowej. Rosja jest gotowa na każdy rodzaj dialogu przynoszącego obopólne korzyści i interesy.
  • Według brytyjskich ekspertów wojskowych, rosyjskie siły okupacyjne na Ukrainie przygotowują się do ukraińskich przełomów na froncie. W tym celu między innymi zbudowano systemy obronne wokół okupowanego portu Mariupol na południu Ukrainy – wynika z Daily Intelligence Update on the War in Ukraine z Ministerstwa Obrony w Londynie.
  • Gdy Europa pogrąża się w recesji po wojnie Rosji z Ukrainą, jeden kraj doświadcza nieoczekiwanego boomu gospodarczego: Gruzja. Sąsiad Rosji jest na dobrej drodze, aby w tym roku stać się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Powodem tego jest masowy napływ ponad 100 tysięcy Rosjan, którzy uciekli od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i mobilizacja zarządzona przez prezydenta Władimira Putina.
  • Korea Północna zaprzeczyła amerykańskim zarzutom, że potajemnie wysyłała pociski artyleryjskie do Rosji na wojnę z Ukrainą. Oficjalna agencja informacyjna KCNA zacytowała we wtorek zastępcę szefa departamentu północnokoreańskiego Ministerstwa Obrony, który powiedział, że pogłoski rozpowszechniane przez Stany Zjednoczone w celu zaszkodzenia międzynarodowej reputacji Korei Północnej są „bezpodstawne”. Korea Północna nie ma umowy zbrojeniowej z Rosją i „nie ma zamiaru robić tego w przyszłości”.

Do strony głównej

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *