Scholz chce utrzymać harmonogram embarga na ropę – Bezpieczne miejsca pracy PCK

SCHWEDT (dpa-AFX) – Kanclerz Olaf Scholz (SPD) trzyma się harmonogramu wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy rurociągowej na początku roku, pomimo otwartych pytań. „Cały czas przygotowujemy się na przyszłość, nawet jeśli nie będzie już dostaw ropy rosyjskimi rurociągami dla Schwedt, a także dla Leuny” – powiedział Scholz w sobotę na konferencji SPD z Brandenburgii do Cottbus. „Uważaliśmy, że powinno to być również możliwe pod koniec roku”. Jednocześnie, zdaniem rządu federalnego, pewne jest, że 1200 miejsc pracy w rafinerii PCK w Schwedt zostanie zabezpieczonych na 2023 rok.



Znasz już boerse.de-Gold?

Nowy boerse.de-Gold (WKN TMG0LD) to pierwszy złoty ETC ze 100% odpowiedzialnym złotem!
Informacje.

Kanclerz uważa, że ​​przygotowania do alternatywnej ropy dla Schwedt przez porty w Rostocku i Gdańsku w Polsce idą dobrze. „Ciężko pracujemy, aby stworzyć techniczne warunki wstępne dla większej liczby opcji dostaw ropy przez Rostock, ale jednocześnie z Polski” – powiedział Scholz. To jest w trakcie negocjacji z urzędnikami w Polsce. „To coś bardzo zaawansowanego”.

W maju Niemcy i Polska dobrowolnie zrzekły się ropy z rurociągów w oświadczeniu protokolarnym. Od 1 stycznia 2023 r. nie będzie już płynąć rosyjska ropa z powodu wojny na Ukrainie. Dotyczy to rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii oraz rafinerii Leuna w Saksonii-Anhalt. PCK od dziesięcioleci zaopatruje się w rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Rafineria dostarcza paliwo do znacznej części północnego wschodu.

Scholz widzi świetlaną przyszłość dla PCK. „Miejsca pracy są bezpieczne dzięki decyzjom, które podjęliśmy” – powiedział Scholz. „Przy wsparciu ekonomicznym, jakiego udzielimy przetwórstwu, możliwe będzie również, że ropa będzie tam przerabiana jeszcze przez długi czas”. Jednocześnie można by opracować inne nowe technologie, które stworzyłyby wiele dodatkowych miejsc pracy w Schwedt. W dłuższej perspektywie PCK chce produkować zielony wodór – czyli z wykorzystaniem ekoenergii.

Na razie nie wiadomo, ile ropy będzie przerabiane w PCK w przyszłości. Część potrzebnych ilości ma być transportowana cysternami do Rostocku, a stamtąd rurociągiem do Schwedt. Jednak do pełnego wykorzystania potrzeba więcej oleju. Rząd federalny prowadzi więc negocjacje z Polską w sprawie dostaw przez Gdańsk. Dyskutowany jest również import ropy z Kazachstanu rurociągiem Przyjaźń.

We wrześniu rząd federalny umieścił większościowych udziałowców PCK, dwóch spółek zależnych rosyjskiej spółki publicznej Rosnieft, pod kuratelą, a tym samym pod kontrolą Federalnej Agencji Sieciowej. W tym czasie rząd udzielił już dwuletniej gwarancji zatrudnienia pracownikom rafinerii w północno-wschodniej Brandenburgii. Według informacji Federalnego Ministerstwa Gospodarki zostało to wdrożone na nadchodzący rok.

udziałowcy Rosnieftu, powłoka oraz Eni uzgodnili budżet na koszty operacyjne na nadchodzący rok, powiedział parlamentarny sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Michael Kellner niemieckiej agencji prasowej. „W rezultacie w 2023 r. można wykluczyć zwolnienia z przyczyn operacyjnych. Każdy jest odpowiedzialny za to, aby nikt nie został zwolniony. Tak obiecaliśmy”.

Od 2023 r. rafineria Leuna nie chce już być zależna od rosyjskiej ropy, a zamiast tego chce zaopatrywać się u klientów rynkowych, rozwijać surowce i alternatywne źródła energii na przyszłość oraz produkować w sposób zrównoważony. Rafineria zaopatruje około 1300 stacji benzynowych w Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii w paliwa, takie jak benzyna i olej napędowy, które są wytwarzane z ropy naftowej./vr/vsr/DP/men

Źródło: dpa-AFX

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *