Polska blokuje kompleksową umowę UE dotyczącą minimalnego podatku podatkowego

Christian Lindner, federalny minister finansów

Polityk FDP wyraził ubolewanie z powodu stanowiska Polski po wtorkowym spotkaniu ministrów gospodarki i finansów UE.


(Zdjęcie: dpa)

Luksemburg Polska blokuje unijne prawo wprowadzające międzynarodowy podatek minimalny. „Niestety, nie osiągnięto dziś porozumienia w sprawie wprowadzenia ogólnego minimalnego opodatkowania w Unii Europejskiej” – powiedział we wtorek minister finansów Christian Lindner (FDP) po spotkaniu europejskich ministrów gospodarki i finansów. „Byliśmy, z wyjątkiem jednego państwa członkowskiego Polska zgadzamy się, że to wielki postęp.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire, który obecnie przewodniczy Radzie ds. Finansów, wyraził swoje oburzenie. Powiedział, że dlaczego Polska odrzuciła ustawę, jest „tajemnicą”. „Chcę im tylko powiedzieć, że rozwiązaliśmy wszystkie problemy techniczne zgłaszane przez państwa członkowskie”.

Ostatecznie Estonia, Malta i Szwecja również nie zgłosiły sprzeciwu. Odpowiedzieli także na obawy Polski. „Więc musi istnieć inny powód, powód, o którym nie wiem” – powiedział Le Maire.

W Brukseli pojawiają się podejrzenia, że ​​Polska chce wykorzystać blokadę do szantażu uwolnienia pieniędzy z funduszu pomocowego Korony. Komisja Europejska do tej pory opóźniała wypłatę ze względu na obawy o niezawisłość polskich sądów. Jednak Le Maire tego nie potwierdził.

Najlepsze zadania dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

W grudniu Komisja Europejska przedstawiła wniosek legislacyjny mający na celu wdrożenie pierwszej części ambitnej międzynarodowej reformy podatkowej, którą UE uzgodniła wcześniej z ponad 130 innymi krajami. Celem jest zapobieganie transferowi zysków przedsiębiorstw do rajów podatkowych.

Międzynarodowe firmy o obrotach co najmniej 750 mln euro rocznie powinny w przyszłości płacić co najmniej 15% podatku, niezależnie od miejsca zamieszkania. Propozycja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez kraje UE i Parlament Europejski, zanim ustawa zacznie obowiązywać od 2023 r.

Komisja przygotowuje nowy wniosek

Według Komisji kolejna część ogólnej reformy podatkowej ma zostać dopracowana jeszcze w tym roku wraz z wnioskiem ustawodawczym. Ma to na celu zapewnienie, że międzynarodowe firmy cyfrowe, takie jak Facebook opodatkowane nie tylko w ich kraju pochodzenia, ale także tam, gdzie prowadzą działalność.

Polska nalega teraz na związanie obu stron prawem – mimo że w UE istnieje tylko tekst prawny dla pierwszej części z 15%. Stanowcze zapewnienia, że ​​nastąpi druga część, nie wystarczyły warszawskiemu rządowi, powiedział we wtorek Le Maire.

Później: Minister finansów Olaf Scholz jest bohaterem podatkowym – ale Stany Zjednoczone stawiają opór

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *