„Tylko wierzchołek góry lodowej”
Stany Zjednoczone: Kreml wydał 300 mln dolarów na łapówki
14.09.2022, 02:19
Od czasu wyboru Trumpa w 2016 roku Stany Zjednoczone są szczególnie czujne wobec rosyjskich wpływów. Raport wywiadu USA ujawnia teraz, ile Moskwa rzekomo potajemnie finansowała zagranicznych polityków. Ale Rosja prawdopodobnie przekazała jeszcze więcej.
Według amerykańskiego wywiadu Rosja potajemnie wspierała partie polityczne i kandydatów za granicą setkami milionów euro. Według opublikowanego dziś raportu wywiadu, od 2014 roku z Moskwy przetransferowano co najmniej 300 milionów dolarów do ponad dwudziestu krajów, aby wpłynąć na politykę krajową.
Wspomniana suma to prawdopodobnie tylko „wierzchołek góry lodowej”, powiedział wysoki rangą urzędnik rządu USA. Rosja prawdopodobnie „potajemnie przekazała więcej pieniędzy, które nie zostały odkryte” – powiedział urzędnik państwowy. Raport nie zawiera informacji o krajach, do których miałyby trafić darowizny z Rosji. Ambasador Rosji miał między innymi przekazać kilka milionów dolarów kandydatowi na prezydenta w bliżej nieokreślonym kraju azjatyckim.
Bośnia i Hercegowina oraz Ekwador były wymieniane w poprzednich raportach wywiadu USA na temat rosyjskich wpływów. Administracja prezydenta USA Joe Bidena zażądała raportu na temat rosyjskiego wpływu na politykę innych krajów po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego. Urzędnik rządu USA powiedział, że była to część „szczytu demokracji”, który Bidena rozpoczął wkrótce po zwycięstwie wyborczym nad swoim poprzednikiem Donaldem Trumpem.
Raport o przekupstwie: więcej informacji wkrótce
Stany Zjednoczone poinformowały zagraniczne partie i polityków, że mogą i zrobią to publicznie, jeśli potajemnie przyjmą rosyjskie pieniądze. Ponadto rząd USA jest w trakcie udostępniania wybranych informacji z raportu.
Raport nie dotyczy sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie służby wywiadowcze oskarżyły wcześniej Moskwę o ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku na rzecz ostatecznego zwycięzcy Donalda Trumpa.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.