System „Patriot”: Stany Zjednoczone chcą wysłać na Ukrainę systemy obrony przeciwrakietowej | Polityka

Ukraina od miesięcy domaga się, aby kraje zachodnie dostarczały nowoczesne systemy obrony przeciwrakietowej przed ciągłym rosyjskim bombardowaniem – teraz najwyraźniej Stany Zjednoczone chcą dotrzymać swoich obietnic!

rząd prezydent USA Joe Biden Według doniesień amerykańskiego kanału informacyjnego CNN (80) pracuje nad udostępnieniem Kijowowi potężnego systemu „Patriot”.

Plany mają zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Według CNN plan Pentagonu musi najpierw zostać zatwierdzony przez Sekretarza Obrony Lloyda Austina (69), zanim zostanie przedłożony Bidenowi do podpisu. Trzej amerykańscy urzędnicy powiedzieli kanałowi informacyjnemu, że oczekiwano na zgodę.

System obrony przeciwrakietowej Patriot. Tutaj w eskadrze rakiet przeciwlotniczych Bundeswehry 1 znajduje się na lotnisku lotniska wojskowego Schwesing

Zdjęcie: Axel Heimken/dpa

the Ukraina miał Stany Zjednoczone wielokrotnie proszono o wysłanie zaawansowanego systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu, który jest bardzo skuteczny w przechwytywaniu pocisków balistycznych i pocisków manewrujących.

► Ze względu na ciągłe rosyjskie bombardowania rakietowe i codzienne ataki dronów, w całym kraju wielokrotnie niszczona jest ważna infrastruktura.

System „Patriot” ma być najskuteczniejszym systemem obrony powietrznej dalekiego zasięgu, jaki do tej pory wysłano na Ukrainę, a według oficjalnych informacji ma też pomóc w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej państw NATO w Europie od wschodu.

W tej chwili jednak nie jest jasne, ile wyrzutni rakiet zostanie rozmieszczonych.

Według CNN „Patrioci” powinni zostać dostarczeni w ciągu kilku dni od zakończenia planów przez Departament Obrony USA. Obecnie stacjonują w amerykańskiej bazie w Grafenwoehr (Bawaria).

systemu „patriotów”.

Typowa bateria Patriota obejmuje radar do wykrywania i śledzenia celów, komputery, urządzenia do wytwarzania energii, pokój kontroli operacji oraz do ośmiu wyrzutni rakiet, z których każda zawiera cztery gotowe do odpalenia pociski.

► W przeciwieństwie do mniejszych systemów obrony powietrznej, baterie rakiet Patriot wymagają znacznie liczniejszych załóg, co wymaga dziesiątek osób do ich prawidłowej obsługi.

Formowanie baterii rakiet Patriot trwa zwykle kilka miesięcy, a Stany Zjednoczone są teraz zmuszone podjąć je pod presją niemal codziennych rosyjskich nalotów.

Diagram: Infografika systemu Patriot

System jest uważany za jedną z najpotężniejszych broni dalekiego zasięgu do obrony przestrzeni powietrznej przed nadlatującymi pociskami balistycznymi i manewrującymi, a także niektórymi samolotami.

► Dzięki dużemu zasięgowi i zdolności do działania na dużych wysokościach może zestrzelić rosyjskie rakiety i samoloty z dala od celów na Ukrainie.

W przeszłości Stany Zjednoczone wysyłały baterie Patriot do sojuszników NATO, takich jak Polska, aby wzmocnić ich obronę i inne systemy uzbrojenia na Ukrainie w celu odparcia rosyjskich inwazji.

W sumie ponad tuzin sojuszników USA, w tym Niemcy, Japonia i Izrael, również nabyło system.

Ukraińcy polegają na amerykańskiej technologii Atak dronów kamikadze

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie system obrony średniego zasięgu National Advanced Surface-to-Air Missile Systems (NASAMS). W zeszłym miesiącu 60-letni sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział CNN, że Stany Zjednoczone są „bardzo chętne” do dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej.

„Jesteśmy teraz bardzo skoncentrowani na systemach obrony powietrznej, nie tylko na nas, ale także na wielu innych krajach” – powiedział Blinken w rozmowie z CNN.

(tak)

Użytkownicy aplikacji powinni użyć tego linku, aby zapisać się do newslettera.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *