W Rosji te sporty ekstremalne są znane jako najbardziej brutalne sporty ekstremalne ze względu na dużą liczbę kontuzjowanych uczestników.
Jak przyznają uczestnicy i znawcy takich walk, większość sportowców traci przytomność po mocnym uderzeniu w kartę atutową, dlatego zawsze obok nich jest dwóch asystentów, którzy pomogą zawodnikowi upaść na ziemię i odnieść kontuzję.
Po ochłonięciu po otrzymanych ciosach, galliūny zadają przeciwnikowi podobny cios, a ten, kto poddaje się po trzech ciosach lub nie jest w stanie kontynuować walki, przegrywa walkę. Podczas zawodów galliuna zwykle doznawał niewielkich wstrząsów mózgu i tworzył fragmenty kości ze złamaniami.
Galiūnów do udziału w takich konkursach zachęcała szybka możliwość zdobycia solidnych nagród. W Lenkach nagrody nadal nie są ważne – uczestnicy ćwierćfinału otrzymują po 2200 euro, półfinałów – po 4400, a zwycięzca finału – 11 000 euro.
Pomimo wielkiej brutalności, a przynajmniej dzięki niej, zawody te przyciągają wielu widzów z całego świata. W Polsce impreza organizowana przez dvikova zaledwie rok temu, aby jeszcze bardziej zaintrygować widzów, organizatorzy zmniejszyli rozmiary stołów oddzielających zawodników.
We wrocławskich tragediach prokuratura podjęła decyzję, która nie doprowadziła do śmierci 46-letniego Arturo Walczako.
Ta zawodniczka przez 20 lat brała udział w tradycyjnych zawodach galliūnų, choć na światowej scenie nie wygrała, ale raz została wicemistrzynią Polski.
W dodatku ważący 134 kilogramy A. Walczkas był rekordzistą świata w tej konkurencji. Ten ostatni to wyścig, który trwa z dwiema walizkami po 150 kg każda.
Ze względu na doznane kontuzje, nie mogąc uczestniczyć w tradycyjnych mistrzostwach siłowych, A. Walczakas zdecydował się walczyć w walkach mieszanych w zawodach MMA mężczyzn.
Do tragedii doszło w walce półfinałowej, kiedy A. Walczakas doznała nokautującego ciosu od silnego Dawido Zaleskiego, który przed nią wygrał wszystkie cztery mecze w Polsce. W sumie dziewięciu sportowców zostało trafionych ręką, która uderzyła tamtej nocy.
Žinia apie tuktu kokautų gausybybe bei A. Walczako nugrimzdimas į komą šokiravo dęści sporto sociębi. Portal „Onet” potępił organizatorów walk, mówiąc, że „legalizują jedną z form nadużyć” ze względu na duże zyski.
Jakubas Henke, szef polskiego oddziału międzynarodowej organizacji „PunchDown”, która zorganizowała zawody, przyznaje, że można zmniejszyć dystans między zawodnikami.
Taip esą buvo daritat dēl għawtārų spaudimo, nda te preiaštavo, kiedy duże stoły uniemożliwiają gorszym zawodnikom dotarcie do twarzy przeciwnika.
Organizatorzy nie mieli pytań do prokuratury, ponieważ wszystkim sportowcom powiedziano, że organizator nie będzie miał żadnych roszczeń.
Znawcy sportów ekstremalnych przyznają, że im bardziej krwawe walki, tym większe zainteresowanie wzbudzają, co automatycznie oznacza większy zysk dla organizatorów. Dlatego jestem popularny w boksie, boksie, piłce ręcznej, walkach mieszanych MMA.
Aby spopularyzować takie walki, na ring zapraszane są nawet gwiazdy portali społecznościowych, kobiety to mężczyźni. Niedawno świat obiegła wiadomość, że gwiazda „Youtube” Paula Logana walczyła na ringu bokserskim z byłym mistrzem Floydem Mayweatherem Jr.
„Ekstremalne krwawe walki przynoszą ogromne zyski, ale nawet duża liczba rannych i zabitych nie zmienia sytuacji, bo organizatorzy stracili życie. Nie ma już na to sportu, ale jest zabawa” – mówi „Onet” .
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”