Region metropolitalny Mannheim/Rhein-Neckar. Żaden kraj nie przyjął tylu ukraińskich uchodźców co Polska – aby dowiedzieć się, co to oznacza dla pracy lokalnej Caritas, delegacja Caritas Mannheim odwiedziła Caritas Warszawa. Oba stowarzyszenia utrzymują dobre partnerstwo od ponad dziesięciu lat. Goście z Mannheim – CEO Regina Hertlein, Kierownik Działu Stefanie Paul i Rzecznik Prasowy Julia Koch – mogli być świadkami energii i szybkości, z jaką polscy koledzy rzucili się do działania. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 r., Caritas Warszawa zareagowała natychmiast. Zaoferowała swoim 40 ukraińskim pracownikom pomoc w zakwaterowaniu ukraińskich krewnych. W drugim dniu wojny stowarzyszenie wysłało z Warszawy transport pierwszej pomocy. I pierwszy uchodźca stanął u drzwi (w sumie w kolejnych miesiącach do Warszawy przybyło 500 tys.). Powstaje strona internetowa udostępniająca noclegi – pierwsze oferty pojawiają się już następnego dnia. Ponadto uruchomiono nabór wolontariuszy, na który odpowiedziało około 170 osób. – Panowała wśród ludzi wielka sympatia dla Ukraińców i wielka chęć pomocy – powiedział ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Warszawa.
Zakwaterowanie oraz dystrybucja i transport artykułów humanitarnych pozostawały w centrum pomocy uchodźcom w następnych miesiącach. Dla przykładu Caritas Warszawa udostępnił 123 mieszkania, które mogą pomieścić 300 osób. Kolejnych 200 uchodźców zostało zakwaterowanych w obiektach należących do Caritasu – m.in. w schronisku dla bezdomnych. Utworzono punkt dystrybucji pomocy, w którym uchodźcy otrzymywali bezpłatną żywność, odzież i artykuły higieniczne. W szczytowych momentach dostarczano tam 300 przesyłek dziennie, obecnie jest ich około 100. Na Ukrainę trafiało 30 przesyłek z pomocą. Ponadto istnieje wiele innych ofert, w tym dostawa leków i bonów żywnościowych, opieka nad dziećmi, pomoc w poszukiwaniu pracy, porady prawne, socjalne i psychologiczne oraz doraźna pomoc na stacji. . Odwiedzający Mannheim mogli zobaczyć dystrybucję żywności i schroniska dla bezdomnych, w których tymczasowo przebywali uchodźcy. Pracownik socjalny mówił o straumatyzowanych dzieciach, które chowały się pod stołem, kiedy wyły syreny lub hałas samolotów.
Głównym tematem była integracja uchodźców w Niemczech iw Polsce. „Co robimy z osobami, które chcą jak najszybciej wrócić na Ukrainę lub nie mają planów na przyszłość?” – sformułowali koledzy z Warszawy jedno z wyzwań. CEO Regina Hertlein powiedziała: „Wszyscy uchodźcy, bez względu na pochodzenie, powinni od pierwszego dnia mieć prawo do kursu językowego i pracować z nami. Nawet ci, którzy nie chcą zostać, muszą być do tego zmotywowani, ponieważ nawet jeśli wrócą do kraju pochodzenia, zdobędą ważne umiejętności”. Wszyscy zgodzili się, że będzie to jedno z głównych zadań Caritasu w nadchodzących latach. wzmacnianie spoistości społeczeństwa i przeciwstawianie się skrajnie prawicowym stanowiskom. Regina Hertlein ocena po wizycie: „Nasze partnerstwo charakteryzuje się dużym szacunkiem i dużym uznaniem. Mamy tę samą bazę, te same cele, a nasza pomoc jest bardzo podobna, mimo różnych punktów wyjścia. Mam szczerą nadzieję dla Caritas w Polsce, że ta wojna w najbliższym czasie sąsiedztwa i związany z nim tryb kryzysowy może wkrótce się zakończyć.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.