EQS-News: cometis AG: Global ESG Monitor 2022: Spółki DAX z międzynarodową przejrzystością ESG i najlepszymi wartościami

EQS-News: cometis AG / Słowo kluczowe: ESG

cometis AG: Global ESG Monitor 2022: Spółki DAX z międzynarodową przejrzystością ESG i najlepszymi wartościami

12.12.2022 / 12:35 CET/CEST
Za treść zawiadomienia odpowiada emitent/wydawca.

Global ESG Monitor 2022: Firmy DAX z przejrzystością ESG na całym świecie i najlepszymi wartościami

  • Symrise, Deutsche Bank i Vonovia zajmują czołowe pozycje w domenie DAX
  • Raporty ESG od spółek DAX o największej gęstości informacji i najszerszym zasięgu w ramach Globalne monitory ESG (GEM)
  • Istotne luki informacyjne w danych: tylko około połowa DAX podaje środki mające na celu wykluczenie ryzyka pracy przymusowej i pracy dzieci lub podaje informacje na temat różnic w dochodach między kobietami i mężczyznami

Frankfurt, 12 grudnia 2022 r – Duże niemieckie spółki notowane na giełdzie zasługują na swoją dobrą reputację w zakresie raportowania ESG, nawet w porównaniu międzynarodowym. Jednak często ustawiają poprzeczkę w zakresie jakości swoich raportów tak wysoko, jak określono, i nie dostarczają przejrzystych informacji na temat wielu ważnych szczegółów. Trend ten jest widoczny w raporcie Global ESG Monitor 2022 (GEM), który jest uznawany za międzynarodowego lidera w analizie raportowania pozafinansowego globalnych firm. W tym celu przeanalizowano 625 raportów ESG z 350 spółek z czterech kontynentów wchodzących w skład dziesięciu krajowych lub kontynentalnych indeksów giełdowych.

Spółki wchodzące w skład DAX 40[1] uzyskać średnio 68 punktów na 100 możliwych. Na poziomie indeksu niemiecki indeks selekcyjny jest tym samym na czele dziesięciu międzynarodowych indeksów z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii, które zostały uznane za część Global ESG Monitor 2022. Wyprzedza zwycięzcę wśród indeksów kontynentalnych, EUROSTOXX 50 , który ma średnią wartość 66 punktów.

Niemieccy emitenci zajmują czołowe miejsca na arenie międzynarodowej
Raporty ESG spółek DAX należą do najdłuższych w zestawie próbek do Global ESG Monitor 2022. Większość spółek DAX określa również dla siebie Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDG) i jasno przedstawia obowiązki i procesy monitorowania w swoich raportach. Na przykład ponad dziewięć na dziesięć spółek DAX (92%) wskazuje, które wskaźniki KPI mierzą i monitorują oraz w jaki sposób osadzają kwestię zrównoważonego rozwoju w codziennej działalności (95%).

Wśród poszczególnych spółek DAX pierwsze miejsce zajął producent zapachów i aromatów Symrise z 86 punktami. Tuż za nimi uplasował się Deutsche Bank (85 punktów) i firma z branży nieruchomości Vonovia (84 punkty). Ta ostatnia jest również najwyżej sklasyfikowaną spółką DAX w rankingu EUROSTOXX 50. Na poziomie globalnym prowadzi włoska grupa energetyczna Enel z 90 punktami, a hiszpańska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej Iberdrola z 87 punktami. , obie z EUROSTOXX 50.

Spółki z końca pola DAX wyróżniają się niekiedy znacznymi lukami w przejrzystości. Trzeci od końca producent specjalistycznych chemikaliów Covestro zdobył dokładnie połowę możliwych punktów (50). Grupa biotechnologiczna Qiagen i operator platformy do dostarczania żywności Delivery Hero są znacznie poniżej tego progu z odpowiednio 46 i 42 punktami – chociaż wartości te nie należą do najgorszych w porównaniu międzynarodowym.

Istnieją luki w szczegółowych informacjach – a zatem jest miejsce na ulepszenia

Pomijanie rzeczy może stać się zagrożeniem dla reputacji, ponieważ greenwashing obejmuje celowe pominięcia, a także wprowadzanie w błąd, zniekształcenia i przesady.

Michael Diegelmann, współzałożyciel GEM i CEO firmy doradczej IR i ESG cometis, widzi to w ten sposób: „Nie chcemy nikogo oskarżać o świadome greenwashing” – mówi ekspert ESG, oceniając wynik bieżącego raportu niemieckiego punkt widzenia. „Porównując ze sobą dziesięć indeksów, DAX nadaje ton, jeśli chodzi o raportowanie ESG. Niemniej jednak jest miejsce na poprawę. Ponieważ w wartościach bezwzględnych wiodące niemieckie spółki poruszają się tylko ze średnią wartością około dwóch trzecich maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia w górnej pomocy. Więcej byłoby możliwe w wielu obszarach – i również wskazane.

Na przykład w odniesieniu do pracy dzieci i pracy przymusowej. Tutaj nieco ponad połowa spółek DAX (56%) komentuje w swoich raportach strategie i środki mające na celu wyeliminowanie ryzyka pracy przymusowej i pracy dzieci. Dla firm EUROSTOXX 50 odsetek ten wynosi 60%.

„Ogólne wrażenie, jakie wynieśliśmy z oceny danych Global ESG Monitor 2022, jest takie, że menedżerowie włożyli wiele wysiłku i ciężkiej pracy w swoje raporty ESG” — dodaje Ariane Hofstetter, współzałożycielka i szefowa badań i nauki o danych w GEM. oraz dyrektor zarządzający Kohorty Instytutu Badań Rynku. „Jednak dane zebrane w ramach Globalnego Monitora ESG pokazują potencjał do poprawy w szczegółach. Zwłaszcza w przypadku wymiernych rezultatów i sukcesów, które wynikają z już realizowanych procesów ESG. Często jednak te szczegóły są ważne, ponieważ zapewniają identyfikowalność, porównywalność i wiarygodność informacji” – krytykuje.

Na przykład w analizie istotności. Często brakuje ważnych informacji na temat liczby i rodzaju zaangażowanych interesariuszy lub standardów, według których oświadczenia różnych grup interesariuszy były wykorzystywane do ustalania priorytetów tematów.

Wystąpił problem z informacjami o łańcuchu dostaw

Prawdą jest, że 87% spółek DAX opisuje swoje łańcuchy dostaw i raportuje monitorowanie swoich dostawców za pomocą ankiet, audytów, wizyt na miejscu i kwestionariuszy dotyczących kwestii środowiskowych. Aby móc zaklasyfikować informacje jako interesariuszy, potrzebny jest jednak kontekst, a opisy są tutaj zbyt krótkie: tylko niecałe dwie trzecie (64%) raportów zawiera informacje o położeniu geograficznym dostawców. Tylko 23% podaje informacje o łącznej liczbie dostawców, a 26% o szacunkowej łącznej kwocie płatności dla dostawców. Bez tych informacji podmiotowi zewnętrznemu trudno jest ocenić i porównać przydatność i skuteczność opisanych działań.

Podobne zjawisko w zarządzaniu: wszystkie spółki DAX składają sprawozdania na temat swoich struktur zarządzania. Skuteczność działania tych struktur znalazłaby jednak odzwierciedlenie m.in. w wysokości szkód finansowych wynikających ze sporów prawnych lub sądowych związanych z oszustwami, wykorzystywaniem informacji poufnych, zachowaniami antymonopolowymi lub antykonkurencyjnymi, manipulacjami na rynku, nieprawidłowościami lub innymi naruszeniami. Jednak tylko jedna czwarta (26%) firm podała informacje na ten temat.

Trzecim przykładem jest wkład firm w niwelowanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn: podaspekt tematu równouprawnienia płci, do którego ponad dwie trzecie (69%) firm z DAX deklaruje chęć wniesienia wkładu. . Jednak tylko mniej niż połowa ankietowanych spółek DAX (44%) podaje następnie informacje na temat stosunku wynagrodzeń kobiet do wynagrodzeń mężczyzn, co nadałoby sens temu dobrowolnemu zaangażowaniu.

Dobry raport dla CO2-Raporty emisji – brak najwyższych ocen za gospodarkę wodną

Jeśli chodzi o ochronę klimatu, panuje większa przejrzystość. Zdecydowana większość spółek Dax (95%) ma dla siebie najwyższy CO2– Zidentyfikowane źródła emisji i opisane kluczowe przyszłe wyzwania w zakresie emisji związanych z klimatem. Z drugiej strony, jeśli chodzi o zasoby wodne, wskaźniki zgłaszania znacznie spadają. Co czwarta spółka DAX (26%) nie wypowiada się w sposób rzetelny na temat swojej gospodarki wodnej i działań na rzecz ograniczenia zużycia wody.

Pod wrażeniem doniesień w Europie uderzające jest to, że tylko nieco ponad dwie trzecie spółek DAX (69%) podaje informacje na temat kontekstu politycznego, w którym działają. „Można to interpretować jako wyraz tego, że uporządkowane warunki polityczne w Niemczech są czymś oczywistym” — mówi Diegelmann, współzałożyciel GEM. Uważa jednak, że ta perspektywa jest zbyt płaska dla międzynarodowych firm. „W związku z wojną w Europie i wszystkimi jej konsekwencjami istnieje potencjał sprawozdawczy do przyszłych raportów. Ważne będzie wtedy, aby spółki DAX nie spoczęły na laurach rozdanych w ramach Global ESG Monitor 2022. Bo całe Uniwersum ESG jest niezwykle dynamiczny”.

O Globalnym Monitorze ESG

Global ESG Monitor (GEM) to wyjątkowa inicjatywa badawcza badająca przejrzystość raportowania niefinansowego największych światowych firm. GEM monitoruje, analizuje i raportuje przejrzystość niefinansowych raportów ESG za pomocą GEM Assay, autorskiego narzędzia badawczego aktualizowanego corocznie w odpowiedzi na zmieniające się warunki ramowe i rozwój. Operacjonalizacja przejrzystości leżąca u podstaw GEM Assay opiera się na odpowiednich wytycznych Global Reporting Initiative (GRI), ISO 26000, World Economic Forum (WEF) oraz odpowiedzialności.
Siedziba Global ESG Monitor znajduje się w Wiesbaden, a biura partnerskie w Waszyngtonie (USA); Melbourne, Australia); Kuala Lumpur, Malezja); Hongkong (Chiny); Warszawa (Polska) i Bukareszt (Rumunia).
Więcej informacji o Globalnym Monitorze ESG 2022 na: https://globalesgmonitor.com

Kontakt:
Michaela Diegelmanadiegelmann@globalESGmonitor.com +49 61120585512
Ariane Hofstetterhofstetter@globalESGmonitor.com +49 61120585518

[1] Spośród 40 spółek DAX, 39 zostało uwzględnionych w badaniu GEM. Daimler Truck AG nie raportował jako niezależna firma w okresie sprawozdawczym.

12.12.2022 CET/CEST Publikacja wiadomości korporacyjnych/wiadomości finansowych, transmitowanych przez EQS News – serwis EQS Group AG.
Za treść zawiadomienia odpowiada emitent/wydawca.

Usługi dystrybucyjne EQS obejmują raporty prawne, wiadomości korporacyjne/finansowe oraz komunikaty prasowe.
Archiwum mediów na https://eqs-news.com

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *