Kościół katolicki: bardzo chory: obawy dotyczące emerytowanego papieża Benedykta XVI. – Polityka

Wezwanie do modlitwy

Wypowiedzi Franciszka na sam koniec środowej audiencji generalnej były pewnym zaskoczeniem. Argentyńczyk znany jest z często spontanicznych komentarzy. Watykańscy eksperci byli podzieleni co do tego, czy Franciszek naprawdę miał na myśli, że Benedykt jest ciężko chory, czy też po prostu powiedział, że jest bardzo słaby z powodu starości. Nie jest niczym niezwykłym, że odwiedza swojego poprzednika w klasztorze na Boże Narodzenie. W tweecie Franciszek powtórzył prośbę o modlitwę za Benedykta. Fakt, że był „bardzo chory”, nie pojawił się już w poście.

Poza tym inni duchowni wzywali do modlitwy za Benedykta. „Przyłączam się do wezwania papieża Franciszka do modlitwy” – powiedział Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. „Moje myśli są z papieżem emerytem. Wzywam wiernych w Niemczech do modlitwy za Benedykta XVI” – dodał biskup Limburgii w rozmowie z dpa. Również Konferencja Episkopatu Włoch przyłączyła się do wezwania Franciszka do modlitwy: „W tej chwili cierpienia i próby gromadzimy się wokół papieża emeryta” – powiedział ich patron, arcybiskup Bolonii, kardynał Matteo Zuppi.

Arcybiskup Monachium i Freising Reinhard Marx powiedział rano w Bad Tölz w Górnej Bawarii, podczas diecezjalnego otwarcia kampanii kolędników w 2023 r., że zna wieści o stanie Benedykta XVI. „Ale dla nas jesteśmy zjednoczeni w modlitwie”. Ostatni raz widział Benedikta, jednego z poprzedników Marksa u władzy, osobiście we wrześniu. Biskup Regensburga Rudolf Voderholzer zareagował z „wielkim zaniepokojeniem” na wieści z Rzymu.

Pierwszy niemiecki papież od prawie 500 lat

Joseph Ratzinger, urodzony 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Bawarii, został wybrany na papieża i następcę Jana Pawła II w 2005 r. Był pierwszym niemieckim papieżem od prawie 500 lat. Dramatyczna rezygnacja nastąpiła w 2013 roku – Benedykt jako pierwszy po ponad 700 latach zrzekł się pontyfikatu. Uzasadniał ten krok podeszłym wiekiem i złym stanem zdrowia – mówił wówczas, że brakuje mu sił do wymagającego obciążenia.

W rzeczywistości wcale nie chciał być papieżem, jak później powiedział. Jako następca charyzmatycznego Polaka Karola Wojtyły, „papieża stulecia” Jana Pawła II, nie miał łatwego życia. Dość nieśmiały intelektualista, który przez ponad dwie dekady był prefektem Kongregacji Nauki Wiary i tym samym najwyższym strażnikiem doktryny katolickiej, nie znalazł kontaktu z wieloma wierzącymi. Kiedy był papieżem przez pięć lat, Kościół katolicki popadł w jeden z najpoważniejszych kryzysów: począwszy od 2010 roku, stopniowo wychodziły na jaw dziesięciolecia wykorzystywania dzieci i ukrywania faktów.

W obliczu skandali związanych z nadużyciami

Benoît pozostawał w obliczu skandali związanych z nadużyciami aż do późnej starości, a nawet po rezygnacji. W raporcie z początku 2021 roku zarzucono mu popełnienie błędów w czterech przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych podczas jego kadencji jako arcybiskupa Monachium i Freising. Benoît następnie przeprosił wszystkie ofiary w liście publicznym.

Benedikt ostatnio nie występował publicznie. W 2017 roku ponownie świętował swoje 90. urodziny z delegacją z rodzinnej Bawarii. Potem tylko sporadycznie odwiedzał klasztor Mater Ecclesiae. Od kilku lat, jak sam mówi, jest na pielgrzymce „do domu”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *