Wymiana rosyjskiego rurociągu
Polska zgadza się na dostawy ropy do rafinerii w Schwedt
1 grudnia 2022, 19:30
Rząd federalny od miesięcy namawia Polskę do zaopatrywania rafinerii PCK w Schwedt w celu zabezpieczenia terenu pomimo braku wykorzystania rosyjskiej ropy. Warszawa już się poddaje. Chce wysyłać dostawy do Schwedt przez Gdańsk, ale stawia warunki.
W porozumieniu z rządem federalnym Polska po raz pierwszy zobowiązała się do dostaw ropy naftowej przez Gdańsk do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii. Federalny minister gospodarki Robert Habeck podpisał stosowne oświadczenie woli z polską minister środowiska Anną Moskwą. W dokumencie nie ma jednak konkretnych kwot. Zdaniem berlińskich kręgów rządowych należy je teraz wynegocjować.
Schwedt jest obecnie pod niemieckim zarządem powierniczym, ale nadal jest własnością rosyjskiej państwowej firmy Rosnieft. Aby właściwie wykorzystać Schwedt, trzeba polegać na dostawach przez polski port w Gdańsku i tamtejszy system rurociągów. Niemcy od miesięcy negocjują więc ze stroną polską.
Do tej pory CPK była zaopatrywana w rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Ale rząd federalny chce to zatrzymać 1 stycznia i pilnie szuka alternatyw. Ponieważ objętość rurociągu z Rostocku do Schwedt nie jest wystarczająca, potrzebne są dodatkowe ilości. Rząd federalny od miesięcy zabiegał o to, by Polska realizowała dostawy do Schwedt przez Gdańsk.
Według informatorów z obu krajów, Polska wywierała presję na Niemcy, a także sugerowała wywłaszczenie rosyjskiego właściciela Rosniefti. We wspólnym oświadczeniu czytamy, że oba kraje muszą zapewnić, że ani Rosja, ani żadna kontrolowana przez nią firma nie będą mogły „bezpośrednio” skorzystać ze wspólnych działań.
Rosnieft posiada 54% udziałów
W tle zainteresowanie polskiej grupy Orlen inwestycją w Schwedt. W pierwszej kolejności Rosnieft’ musiałaby wtedy zrezygnować z udziałów w Schwedt, np. poprzez wywłaszczenie przez państwo niemieckie. Rosnieft posiada obecnie zdrowe 54% akcji, Shell jest drugim co do wielkości właścicielem ze zdrowymi 37%. Shell od dawna chciał wydostać się z rafinerii. Zainteresowane były Verbio i Enertrag, oba z sektora energii odnawialnej. Chcą dać Schwedt perspektywę, jeśli ropa zostanie wycofana ze względów ochrony klimatu.
Rozważana jest także kazachska ropa dla Schwedt. „Podpisując deklarację, obie strony chcą zapewnić funkcjonowanie polskich rafinerii w Gdańsku i Płocku oraz niemieckich rafinerii w Schwedt i Leuna oraz ich dostawy wystarczającej ilości ropy naftowej” – powiedział Habeck.
Minister Moskwa powiedział podobno: „Ta deklaracja potwierdza naszą wspólną wolę współpracy na rzecz optymalizacji warunków dostaw ropy do polskich i niemieckich rafinerii podłączonych do polskiej sieci rurociągów. Pomaga zoptymalizować warunki dostaw paliw do klientów w obu krajach.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.