Papież emeryt Benedykt XVI przebywa w Bazylice św. Piotra

Dziesiątki tysięcy wiernych od poniedziałku ustawiają się w kolejce w Rzymie, aby oddać hołd zmarłemu Benedyktowi XVI. złożyć ostatnie wyrazy szacunku. Papież emeryt został rano przywieziony do Bazyliki św. Piotra i tam wystawiony. Leży na poduszkach przed głównym ołtarzem, ręce ma złożone. Po otwarciu drzwi bazyliki krótko po godzinie 9 rano ludzie szli nawą i mijali ciało.

Przed kościołem i kontrolami bezpieczeństwa na Placu św. Piotra ustawiały się długie kolejki. Niektórzy czekali całą noc na przyjęcie. W kościele wielu wyjęło smartfony, aby zrobić zdjęcie. Inni modlili się za Papa Emeritus.

Dopiero po południu pośpiech znacznie się zmniejszył. Wieczorem żandarmeria watykańska oszacowała, że ​​pierwszego dnia publicznych przygotowań do katedry przybyło około 65 tysięcy osób. Z góry oczekiwano dobrych 30 000.


Benoît zmarł w sobotę rano w wieku 95 lat. Następnie został pochowany w kaplicy watykańskiego klasztoru Mater Ecclesiae, gdzie mieszkał przez prawie dekadę po odejściu ze stanowiska papieża w 2013 roku. Przyjaciele i byli towarzysze przybyli tam, aby obejrzeć ciało, a następca Benedykta, Franciszek, też tam był.

Grób Jana Pawła II

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni nie powiedział w poniedziałek, czy odchodzący papież chce wrócić do katedry przed czwartkowym pogrzebem. W tym celu potwierdził, że Benedykt powinien być pochowany w krypcie pod Bazyliką św. Piotra w dawnym grobie jego poprzednika Jana Pawła II. Szczątki popularnego Polaka zostały później przeniesione do głównej sali Bazyliki św. Piotra – w pobliżu Piety Michała Anioła – podczas procesu kanonizacyjnego.

Ciało Benedykta zostało przewiezione krótką drogą z klasztoru do Bazyliki św. Piotra minibusem w poniedziałek rano. Następnie odbyła się mała, niepubliczna ceremonia, w której uczestniczył między innymi jego długoletni prywatny sekretarz, Georg Gänswein. Gwardia szwajcarska stoi po lewej i prawej stronie zmarłego papieża.

Wśród pierwszych żałobników była premier Włoch Giorgia Meloni. Prezydent Sergio Mattarella był w bazylice krótko przed godziną 9 rano. Drzwi Bazyliki św. Piotra powinny być otwarte dla zwiedzających w poniedziałki do godz.

Papież Franciszek celebruje pogrzeb

Wielkie nabożeństwo pogrzebowe zaplanowano na czwartek, które sam Franciszek chce celebrować o 9:30 rano. Według oficjalnych informacji w requiem ma wziąć udział nawet 60 tys. osób, co Benedykt XVI chciał uprościć.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Markus Söder (CSU) już się ogłosili. Premier Bawarii, ojczyzny Benedykta XVI, chce polecieć do Rzymu z przedstawicielami polityki, kościoła i społeczeństwa, jak zapowiedział w poniedziałek. „To wielki zaszczyt, także dla wielu, którzy tam będą, aby wziąć udział w Requiem” – powiedział Söder.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *