Wojna na Ukrainie w gazetach: Rosja chce ukryć informacje o eksporcie ropy rurociągiem

Władimir Putin wysłał rosyjską fregatę do walki z pociskami hipersonicznymi. Mówi się, że jest to „niezwykle potężna broń”, jak powiedział sam Putin. Wszystkie bieżące wydarzenia w wojnie ukraińsko-rosyjskiej można przeczytać tutaj.

Po ukraińskich atakach na rosyjską bazę wojskową w Makiejewce w obwodzie donieckim Ministerstwo Obrony w Moskwie skorygowało liczbę zabitych własnych żołnierzy z ponad 20 do 89. Mężczyźni i zastępca dowódcy zostali odnalezieni po sylwestrowej rakiecie ataku w gruzach zawalonego żelbetowego budynku, generał porucznik Siergiej Siewriukow powiedział w środę wieczorem w Moskwie. Wcześniej mówiono o 63 zgonach. the Ukraina strzelał do kwatery z amerykańskiej wyrzutni rakiet wielokrotnych Himars.

Wojna na Ukrainie w skrócie – wszystkie aktualne wydarzenia z 4 stycznia 2023 r. w skrócie

+++Rosja chce zataić informacje o eksporcie ropy rurociągowej +++

Rosyjski rząd chce ograniczyć publikację informacji o państwowym operatorze rurociągów „Transnieft” co najmniej do 2024 roku. „Celem proponowanej regulacji jest zminimalizowanie ryzyka zwiększenia presji sankcji na użytkowników usług transportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych” – poinformował w środę moskiewski urząd antymonopolowy. Sankcje mogą utrudnić eksport.

Transnieft trzyma Rosja państwowy monopol na eksploatację rurociągów. W szczególności eksport do Europy, ale także do Chin i na Ocean Spokojny jest kontrolowany przez grupę. Od grudnia UE wprowadziła zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską w ramach agresji Moskwy na Ukrainę. Niemcy i Polska zobowiązały się również do zaprzestania od początku roku pobierania rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń.

+++ Putin wprowadza do służby hipersoniczny pocisk morski Zirkon +++

Na tle utrzymujących się problemów w jego agresji na Ukrainę szef Kremla Władimir Putin oddano do użytku nową rakietę hipersoniczną „Cyrkon”. „Jestem pewien, że tak potężna broń pozwoli nam niezawodnie chronić Rosję przed zagrożeniami zewnętrznymi i zabezpieczyć interesy narodowe naszego kraju” – powiedział 70-latek w środowym przesłaniu wideo z Kremla. pocisków „Cyrkon” na fregacie „Admirał Gorszkow”.

„Admirał Gorszkow” jest częścią rosyjskiej Floty Północnej i ma zostać wysłany w długą podróż przez Atlantyk i Ocean Indyjski, aby zademonstrować potęgę morską Rosji. Okręt, który wszedł do służby w 2018 roku, jest pierwszą fregatą wyposażoną w nowe pociski. Cyrkon ma zasięg ponad 500 kilometrów i jest używany głównie do zwalczania okrętów. Ze względu na swoją niezwykle dużą prędkość – według rosyjskich informacji może rozpędzić się do 8000-9000 kilometrów na godzinę – jest praktycznie nie do zatrzymania przez obronę powietrzną.

Publiczna ceremonia najwyraźniej służy również odwróceniu uwagi od słabości rosyjskiej armii w wojnie na Ukrainie. Ponad dekadę po wybuchu działań wojennych, które pierwotnie miały być ograniczoną operacją, coraz większa liczba Rosjan nie postrzega już Putina jako potężnego wodza, którego chce przedstawiać. Ucierpiał także wizerunek rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i zbrojeniowego. Podczas transferu Putin obiecał dalsze wyposażanie rosyjskich sił zbrojnych w najnowocześniejszą broń.

+++ Londyn postrzega niewystarczające rosyjskie składy amunicji jako ryzyko +++

Według brytyjskiego wywiadu niebezpieczne przechowywanie amunicji naraża wojska kremlowskie na duże ryzyko. Londyn odnosi się do ukraińskiego ataku na rosyjskie koszary wojskowe w Makiejewce w obwodzie donieckim w sylwestra, w którym zginęło 89 żołnierzy. Biorąc pod uwagę rozmiary zniszczeń, realne jest, że w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych przechowywana była amunicja, co mogło spowodować dalsze eksplozje podczas bombardowania.

Już wcześniej Wojna ukraińska Brytyjczycy powiedzieli, że rosyjska armia była znana z niezabezpieczonego przechowywania amunicji. Incydent na Makijewce pokazuje jednak, jak „nieprofesjonalne metody” przyczyniają się do dużej liczby ofiar.

+++ Eksplozje na Krymie – władze mówią o odpartych dronach +++

Według oficjalnych informacji rosyjska obrona powietrzna odparła atak dronów na Półwysep Krymski, anektowany przez Moskwę od 2014 roku. „Systemy obrony powietrznej zestrzeliły rano nad morzem w pobliżu Belbek dwa bezzałogowe statki powietrzne” – powiedział gubernator Sewastopola Michaił Raswożajew. na jego kanale Telegram w środę. Belbek to rosyjskie lotnisko wojskowe, które po wybuchu wojny było wielokrotnie atakowane przez armię ukraińską.

Według Razwożajewa wszystkie systemy działają normalnie. Nie ma oficjalnych informacji na temat uszkodzeń, zgonów lub obrażeń. Media i miejscowi informowali wcześniej w mediach społecznościowych o dźwiękach eksplozji dochodzących od kierownictwa lotniska Belbek.

Rosja zaopatruje swoje siły okupacyjne na południu Ukrainy głównie przez Krym, który jest okupowany od 2014 roku. Dlatego Ukraina wielokrotnie atakuje cele logistyczne i wojskowe na półwyspie. Wśród deklarowanych celów jest także przejęcie Krymu Kijów, po wojnie z rosyjską agresją, w ostatnich miesiącach uległa coraz większej stagnacji. Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że można to zrobić kanałami dyplomatycznymi lub wojskowymi.

+++ Wojna na Ukrainie: rosyjscy dowódcy muszą płacić kary za wysokie straty +++

Po kolejnym niepowodzeniu ludzi Władimira Putina, w Rosji wysuwane są obecnie żądania ukarania niektórych wojskowych. Kreml zrobił nieoczekiwany krok i przyznał, że w poniedziałek w ukraińskich atakach zginęło 63 rosyjskich żołnierzy. Ukraińskie wojsko twierdzi, że liczba ta jest bliższa 400.

Gniew najwyraźniej wybuchł w Rosji, a ultra-nacjonalistyczni blogerzy wojskowi wzywają do upublicznienia osób odpowiedzialnych za niepowodzenie. Jak donosi „Independent”, jeden z blogerów twierdził, że zgony były spowodowane amunicją przechowywaną w tym samym budynku, w którym przypuszczalnie przebywali żołnierze. Ryzyko, którego dowódcy byliby świadomi.

Siergiej Mironow, poseł i były szef rosyjskiego Senatu, wezwał do nałożenia sankcji karnych na tych, którzy „pozwolili na koncentrację personelu wojskowego w niechronionym budynku” oraz „wszelkie władze wyższego szczebla, które nie zapewniły odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa”.

+++ Rosja podaje wyższą liczbę zgonów dla Makijivki i przyznaje się do błędów +++

Sevryukov również po raz pierwszy przyznał się do błędów, potwierdzając tym samym doniesienia mediów. Według nich głównym powodem „tragedii” było masowe używanie przez żołnierzy telefonów komórkowych w noc sylwestrową pomimo zakazu, tym samym alarmując stronę ukraińską o ich lokalizacji. Dodał, że w rezultacie Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły sześć rakiet, z których cztery trafiły, a dwie zostały przechwycone. Ukraina mówiła o 400 zabitych i 300 rannych w Makiejewce (ros. Makejewka).

Dochodzenia wciąż trwają, ale większość tła jest już jasna, powiedział Siewriukow. „Czynnik ten pozwolił wrogowi określić kierunek i zlokalizować współrzędne pozycji żołnierzy w celu przeprowadzenia uderzenia rakietowego”. Obecnie pilnujemy, aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Co więcej, winni urzędnicy zostaliby pociągnięci do odpowiedzialności.

Według przedstawiciela resortu w Moskwie system Himars, z którego padły strzały, został zlokalizowany i zniszczony. W odpowiedzi wojska rosyjskie w obwodzie donieckim zniszczyły również cztery wyrzutnie Himars, cztery wozy bojowe, ponad 800 pocisków i zabiły ponad 200 nacjonalistów i zagranicznych legionistów. Te informacje nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.

Również w przeszłości powtarzały się doniesienia o poważnych błędach popełnianych przez rosyjskich dowódców w tej wojnie. Ukraińscy przywódcy wielokrotnie zwracali uwagę, że „głupota wroga” czasami ułatwia wojsku sukces. Szef Kremla Władimir Putin poniósł już liczne porażki podczas inwazji na Ukrainę, którą rozpoczął 24 lutego.

+++ Zełenskij wzywa Zachód do wzmocnienia ukraińskiej obrony +++

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do zwiększenia zdolności obronnych swojego kraju po kolejnych rosyjskich atakach rakietowych. Ukraina przygotowuje się na nową falę mobilizacji ze strony rosyjskiego „państwa terrorystycznego” i dlatego musi się na nią przygotować, powiedział Selenskyj w swoim przesłaniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem w Kijowie. Po rozmowach telefonicznych z szefami rządów Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Kanady zażądał, by zrobić wszystko, by Rosja przegrała wojnę.

Rosja nie będzie szczędzić wysiłków, aby odwrócić wojnę i uniknąć klęski. „Musimy zniszczyć ten scenariusz przed Rosjanami” – powiedział Zełenskij. „Terroryści muszą przegrać”. Powiedział, że Rosja zmobilizuje nowych rezerwistów, którzy zostaną wysłani na śmierć. Ukraina z kolei musi zmobilizować cywilizowany świat.

W swoim przemówieniu 44-latek potępił też rosyjski atak rakietowy na lodowisko „Altair” w Drużkowce w obwodzie donieckim, gdzie trenują też dzieci. Ludzie od dawna postrzegają stadion jako miejsce radości. Zniszczenia są kolejnym dowodem na to, że Rosja jest „państwem terrorystycznym”.

Zełenski poinformował też, że podczas spotkania z ukraińskimi dowódcami wojskowymi mówił o potrzebach kraju w zakresie obronności i zaopatrzenia w energię. Nie podał szczegółów. Po spotkaniu z szefem sztabu USA Markiem Milleyem, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załuszny poinformował o „ciężkich walkach” wokół najważniejszego strategicznie miasta Kreminna w obwodzie ługańskim iw kierunku Łysyczańska.

Najtrudniejsza była sytuacja w regionie Bachmut. „Tam wróg faktycznie próbuje posuwać się dalej na martwych ciałach własnego ludu” – powiedział Załusznyj. Jednak siły ukraińskie uniemożliwiły natarcie wroga.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *