Podczas gdy we wschodniej Ukrainie toczą się zaciekłe walki o każdy metr linii frontu, polski rząd zwiększa presję na Niemcy, naciskając na dostawę czołgów Leopard. Jego kraj podjął już decyzję o zaopatrzeniu Ukraińców w czołgi Leopard dla kompanii koalicyjnej – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę we Lwowie na zachodniej Ukrainie po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy. Nudności Gitanas. W Polsce, podobnie jak w Niemczech, kompania Leopard jest zwykle wyposażona w 14 czołgów podstawowych.
Niemcy odgrywają kluczową rolę w zatwierdzaniu
Duda powiedział, że warunkiem przekazania czołgów Leopard jest „cały szereg wymogów formalnych i zezwoleń”. Z drugiej strony Polsce zależało na utworzeniu koalicji międzynarodowej, do której inne państwa również wniosłyby czołgi podstawowe typu „lampart i inne”. Powinny one następnie w odpowiednim czasie zostać przekazane Ukrainie w celu wsparcia obrony kraju zaatakowanego przez Rosję.
Niemcy odgrywają kluczową rolę w debacie, ponieważ czołgi Leopard 2 zostały opracowane w Niemczech i nie mogą zostać przekazane Ukrainie bez zgody Niemiec. Nie było sygnału ze strony rządu federalnego o krótkoterminowej zmianie kursu. „Jest mało prawdopodobne”, aby doszło do zmiany stanowiska rządu federalnego przed spotkaniem ukraińskiej grupy kontaktowej w Ramstein w przyszłym tygodniu, powiedział w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Według niego nie było żadnych szczegółowych badań.
„Bez szczególnej prośby” aliantów
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zaprosił członków tzw. Ukraińskiej Grupy Kontaktowej na spotkanie 20 stycznia w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Nadrenii-Palatynacie. Powinien udać się na pomoc z dodatkową bronią. Poza Stanami Zjednoczonymi do ukraińskiej grupy kontaktowej należą również Niemcy i Wielka Brytania.
Hebestreit powiedział, że nie jest znana żadna konkretna prośba aliantów, aby same Niemcy dostarczyły czołgi bojowe. „Mamy różnego rodzaju systemy obrony przeciwlotniczej, teraz mamy bojowe wozy piechoty, ale dostarczyliśmy i nadal dostarczamy wiele innych transporterów wojsk itp. Bardzo uważnie monitorujemy sytuację na ziemi” – powiedział. .
Brytyjczycy mogliby dostarczyć czołgi Challenger 2
Rząd brytyjski również zasugerował inicjatywę. „Oczywiste jest, że czołgi podstawowe mogą zapewnić Ukraińcom kluczowe zdolności, a premier powiedział prezydentowi Zełenskiemu w zeszłym tygodniu, że Wielka Brytania zapewni wszystko, co może” – powiedział rzecznik premiera.Brytyjski minister Rishi Sunak. Wielka Brytania zwiększy swoje wsparcie i zapewni Ukrainie „rodzaj technologii wojskowej, która pomoże wygrać wojnę”. Jak donoszą media, Londyn rozważa dostawę czołgów podstawowych Challenger 2.
Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała poprzedniej nocy, że Ukraina potrzebuje dodatkowych dostaw czołgów, aby wyzwolić inne obszary. W „Tagesthemen” ARD broniła podejścia rządu niemieckiego do koordynacji z sojusznikami i ostrożnego działania w odniesieniu do popytu na czołgi Leopard. „Nawet jeśli twoje serce płonie”, ważne jest, aby wspólnie zastanowić się, w jaki sposób można podjąć odpowiedzialne działania.
Szwecja jeszcze nie zdecydowała
Według szwedzkiego premiera Ulfa Kristerssona decyzja o dostawie czołgów Leopard 2 powinna zostać wyjaśniona w ciągu kilku tygodni. „Myślę, że całkiem dobrze wiemy, czego potrzebuje Ukraina” – powiedział Kristersson w Sztokholmie. Każdy kraj będzie teraz próbował podejmować decyzje dotyczące tego, co może osiągnąć. Należy wziąć pod uwagę potrzeby własnych sił zbrojnych oraz „oczywiście regulacje i decyzje, które zależą od partnerów w tych konkretnych systemach uzbrojenia”.
Szwecja ma też czołgi Leopard 2. Są to modele dostosowane do szwedzkich potrzeb, zwane tam Stridsvagn 121 i 122. Kristersson nie powiedział, czy jego rząd rozważy przekazanie części czołgów Ukrainie. Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS/Military Balance) Szwedzi posiadali ostatnio 120 Leopardów 2A5 (Strv 122). Nie jest do końca jasne, czy nadal mają dziewięć starych samolotów Leopard 2A4 (Strv-121). Ten najczęściej produkowany wczesny typ jest uważany za potencjalnego kandydata do dostawy na Ukrainę.
Walki o Soledar trwają
Podczas gdy Zachód debatuje nad dostawą czołgów podstawowych na Ukrainę, sytuacja na liniach frontu wokół oblężonego wschodniego miasta Soledar nadal się pogarsza. Kijów zaprzeczył w środę rosyjskim oświadczeniom, że strategicznie ważne miejsce na wschodzie kraju zostało zdobyte przez wojska wroga. „Rosjanie twierdzą, że Soledar jest pod ich kontrolą. To nieprawda” – powiedział w środę rzecznik Wschodniej Grupy Armii Ukrainy Serhij Czerewatyj, według doniesień medialnych. Ukraiński Sztab Generalny będzie udzielał informacji o aktualnej sytuacji.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow rozmawiał wcześniej z agencją informacyjną Interfax o „pozytywnym impecie w toku”. Nie było to oficjalne potwierdzenie schwytania Soledara. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało: „Jednostki powietrznodesantowe zablokowały Soledar od północnej i południowej części miasta”. Jednocześnie uznano, że w mieście trwają działania wojenne. Wtorek – twierdził przywódca rosyjskiej grupy najemników Wagner Jewgienij Prigożynże miasteczko w obwodzie donieckim zostało prawie zdobyte, a około 500 ukraińskich żołnierzy zostało otoczonych.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.