Marytė Marcinkevičiūtė
Vilniaus lengvosios atletikos manieže vykusiame 15-ajame primorko Lietuvos sambo federations Presidento dr. W międzynarodowym turnieju Memorialiame Pranciškaus Eigmino wzięło udział 14 zawodników.
Od 2007 roku turnieje są wpisane do kalendarza zawodów Międzynarodowej Federacji Sambo (FIAS).
Dēl sāmādīmų rungtyniavo daugum kaip 100 sambo imtynininkų iš JAV, Nyderlandų, Suomijos, Estijos, Latvia, Lenkijos, Deutschland, Kazachstano, Ukraine, Española, Sakartvelo, Armėnijos, Tadżykistano ir Lietuvos.
Vyko jest dorosły, jest konkurs dla młodzieży. Vyrai varžėsi koviniame sambo (w kategoriach wagowych – 71 kg to 88 kg) i podobnie jak kobiety (72 kg) kategoria wagowa bezwzględna (+ 88 kg).
Ponieważ legenda Lietuvos sambo, P. Eigminas, w młodości startował w kategorii ciężkiej, federacja Lietuvos sambo włączyła dyscyplinę w kategoriach wagowych bezwzględnych do programu zawodów.
Turnyre udany lydėjo Lietuvos sambo kovotojus, który zajął pierwsze miejsce.
W grupie kobiet zwyciężyły Austėja Ustinavičiūtė (kategoria wagowa 50 kg) i Deimantė Česlauskaitė (59 kg), Jurbarkie Samanta Barzdaitytė (72 kg) i Biržite Toma Einorytė (+72 kg), które w kategorii wagowej absolutnej zajęły pierwsze miejsce.
Pierwsze miejsce w turnieju Vaikinų zajęli Bagratianas Babkenas z Armenii (58 kg), Pavelas Voinickis z Wilna (64 kg), Amiryanas Narekas z Armenii (71 kg), Leco Cassiusas Terpstra z Holandii (79 kg), Matas Jaugelis z Szawle (88 kg) i Liutauras Gušauskas z Wilna (+88 kg).
W kategorii wagowej absolutnej (+88 kg) zwyciężył Viktoras Reško z Rygi.
Marius Kutauskas z Wilna (71 kg) i Lukašas Ciesla (88 kg) z Polski zajęli pierwsze miejsce w kovinia sambo.
Kitąmet kartelė pójdzie w górę
Według prezesa Litewskiej Federacji Sambo, Eduardo Rudo z Wilna, następnym razem P. Eigmino atminimo międzynarodowy turniej kartelę planjama kelti kelti będzie wyższy – będzie już rozgrywany w zawodach dla dorosłych.
„W tym roku w Rosji nie było stałych uczestników białoruskiego kovotojų sambo. Na Ukrainie federacja sambo przemawiała do wszystkich federacji, podczas gdy w międzynarodowych turniejach mistrzostw Europy Rosjanie nie zapraszają w sportininkų Balarusijos.
Wspieraliśmy ten ruch, w tym roku nasi zawodnicy sambo i wiele innych krajów nie brało udziału w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Memoriał Pranciškausa Eigmina dla naszych sportowców był pierwszym w tym sezonie.
Varžybose muszą uczestniczyć, pasitikrinti zylja kontrolinės kovose, tylko zažičių nie wystarczy. Ten sezon był stracony, pomyślimy, co dalej, spróbujemy, kiedy nasz atletų meistriskumas nekunkettėt, – udostępnił E. Rudas.
Turniej jest obsługiwany przez piętnastu świetnie wyszkolonych sędziów. Varžybų vyr. Sędziowie – międzynarodowy sędzia ekstraklasy Feliksas Jankauskas z Kowna.
Ponieważ czołową drużyną – Lietuvos teisesijų, kuuriu präsakyje – arbitrė jurbarkietė Diana Arlauskaitė w międzynarodowych kategoriach klasy dodatkowej, jest sędzia na Łotwie, w Polsce, Holandii i na Ukrainie.
Mieszkańcy Kraštii są wdzięczni za zachowanie pamięci o wybitnych osobistościach
Piąty turniej był bardzo dobrze przygotowany: wykonano pamiątkowy medal z portretem P. Eigmino oraz medal dla sportowców, a zwycięzca znalazł się w wyznaczonych pucharach.
Asta Vasiliauskaitė, która od 35 lat pracuje jako rzeźbiarka, która śledziła zawody, własnoręcznie stworzyła medale turniejowe.
Muzeum Rokiškio krašto, we współpracy z federacją Lietuvos sambo, P. Eigmino bendražygiais to atimaisiis, sukaupė ogromne archiwum fotograficzne, kurios ščasasi šios sambotas minimas.
„Pateiktose fotografiose tarsi skubaanchio laiko akiračiai iškyla P. Eigminas – znana, przyjazna i czysta osobowość. Społeczność Rokiškio krašto jest gospodarzem XV międzynarodowego memoriału dr. P. Eigmino turnyro uczestnicy, goście, organizatorzy. wybitne osobistości” – brzmiało oficjalne pozdrowienie muzeum Rokiškio krasto i obeliiām Muzeum Historii Walki o Wolność.
W obeliskach Muzeum Historii Walki o Wolność, gdzie powstało Muzeum P. Eigmina, Valius Kazlauskas, dyrektor turnieju Lengvosios atletikos, udekorował arenę niepomalowanymi jeszcze zdjęciami swoich słynnych rodaków, które zostały ofiarowane do Muzeum. przez zmarłego Valdareza.
Na otwarciu zawodów sportowcom gratulacje złożyli Linas Obcarskas, wiceminister sportu Lietuvos i Eduardas Rudas, prezes federacji sambo w Lietuvos. Turnyrą stebejo w Holandii, Polsce i Łotwie jest prezesem federacji sambo Lietuvos.
Ant kilimo – to medalininki paralimpinia žaidynų
Varžybas dzobės absoliučioje kategoria wagowa davidlavęs Tokijo paralimpiniių zaidynų dziudo brąz prizininkas, podwójna karta Lietuvos sambo mistrz Osvaldas Bareikis.
Ten wychowanek trenera Algio Mečkovskiego dotarł do finału, ale odmówił udziału.
Na Mata czekał znacznie cięższy wielokrotny wicemistrz świata w kategorii wagowej absolutnej, zwycięzcą ostatniego turnieju został Łotysz Viktoras Reško.
Jako że zawody eliminacyjne do Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu już się rozpoczęły, O. Bareikis postanowił zmierzyć się z twardymi rywalami, ale zajął drugie miejsce.
Tytuł Būsimasis teisininkas apgynė
Podobnie jak w zeszłym roku Liutauras Gušauskas, zwycięzca grupy młodzieżowej w kategorii +88 kg na Uniwersytecie Wileńskim, przyznał, że znacznie trudniej jest mu walczyć moralnie i psychicznie.
„Poczujecie presję, kiedy w tym roku będę musiał powtórzyć sukces z zeszłego roku. Obecnie jednak skupiam się na studiach, ciężko pracuję, chcę w przyszłości zostać dobrym prawnikiem, więc potrzebuję więcej czasu, aby trenuj Mimo tego, że w tym roku moje ćwiczenia na treningach były dużo słabsze, starałam się utrzymać formę atletyczną.
Często wracałem na siłownię, aby podnosić ciężary, ale nie zapominałem też o siłowni. W pierwszej walce poczułem niezwykły ból w ramieniu, ale w drugiej czułem się normalnie” – opowiadał pod wrażeniem 20-letni zawodnik.
L. Gušauskas przyznaje, że w zeszłym roku, ze względu na lepszą kondycję fizyczną, częściej zadawał rywalom pytania.
„Turniej Pranciškaus Eigmino – najważniejszy turniej odbywający się na Litwie. Przez wiele lat reprezentowałem Lietuvos jaunių, młodzieżowe i dorosłe reprezentacje narodowe, brałem udział w Mistrzostwach Świata i Europosie. Na Mistrzostwach Świata Juniorów I dwukrotnie zajmowałem piąte miejsce, a wiele czołowych teraz w Wilnie rywalizują sportowcy. To pokazuje, że kiedy nasz poziom rywalizacji jest wysoki, spotykają się silne sambo imtynininkai” – powiedział L. Gušauskas.
W tym roku weźmie udział w otwarciu Mistrzostw Wilna Sambo, które zamkną tegoroczny sezon.
Zespół wsparcia Biržietė – rodzina
W federacjach Lietuvos sambo, turnyro merginų prezesa E. Rudy jest absolutnym zwycięzcą kategorii wagowej 15-metę biržietę Tomą Einorytę pavadina ateities kovotoja.
Ta imponująca sylwetka (wzrost 1,87 m, waga – ponad 100 kg) z Biržų technologiijos jest uczennicą centrum szkolenia biznesowego.
„Wygrana w grupie młodzieżowej, wygrana zachęciła mnie do dążenia do tytułu absolutnego zwycięzcy w kategoriach wagowych. Po raz drugi startowałem w turnieju, w zeszłym roku byłem drugi. Jeśli miałbym wybrać jeden z moich ulubionych sportów, wybrałbym nie wiedziałbym, który wybrać. Lubię judo i sambo. Są tak różne w swoich strojach, ale działania bojowników są prawie podobne „- powiedziała T. Einorytė.
Była jedyną reprezentantką Biržams, przyjechała mama, siostra i bracia, którzy byli ich największymi fanami. Tata powinien był przyjechać, ale pracuje za granicą.
Największe wrażenie na zwycięzcach turnieju zrobił ranking drużyn podczas ceremonii, która odbyła się przed zawodami.
„Bardzo podobają mi się same zawody, atmosfera jest bardzo przyjazna i mam duże doświadczenie na kilmo” – powiedziała T. Einorytė.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”