Naprawa trwa rok
Rheinmetall: Może dostarczyć czołgi „Leopard” najwcześniej w 2024 roku
15.01.2023 00:52
Według doniesień rząd federalny utoruje drogę do dostawy „lamparta” na Ukrainę w nadchodzącym tygodniu. Według Rheinmetall na upragnione wzmocnienie musieliby jeszcze długo czekać. Konieczna jest kompleksowa naprawa.
Według grupy zbrojeniowej Rheinmetall naprawa czołgów Leopard 2 dla Ukrainy będzie możliwa najwcześniej w 2024 roku. „Nawet jeśli jutro zostanie podjęta decyzja, że możemy wysłać nasze czołgi do Kijowa, dostawa potrwa do początku przyszłego roku”, mówi dyrektor generalny Armin Papperger w „Bild am Sonntag”.
Według niego Rheinmetall ma 22 wycofane z eksploatacji czołgi Leopard 2 i 88 pojazdów poprzedniego modelu Leopard 1. Naprawa potrwa prawie rok, powiedział Papperger. „Pojazdy nie są tylko przemalowywane, ale muszą być przerabiane na potrzeby działań wojennych. Są one całkowicie demontowane, a następnie odbudowywane”. Bez zamówienia grupa nie mogłaby uruchomić czołgów, bo kosztowałoby to kilkaset milionów euro. „Rheinmetall nie może tego prefinansować” — powiedział Papperger.
Ruch w czołgach bojowych
Zdaniem Pappergera „Lampart” mógłby odegrać decydującą rolę w wojnie ukraińskiej. „Czołg główny jest niezwykle ważny dla ofensywy i odzyskiwania terytorium” – powiedział urzędnik. „Dzięki czołgom podstawowym armia może przebić się przez linie wroga i zakończyć długotrwałe działania wojenne w okopach”.
W Niemczech rozgorzała debata na temat ewentualnej dostawy czołgów bojowych tego typu na Ukrainę. Do tej pory kraje partnerskie Ukrainy w dużej mierze zaopatrywały kraj w broń i amunicję, ale nie w czołgi podstawowe typu zachodniego. Niedawno jednak Polska i Finlandia zgodziły się uczestniczyć w dostawach czołgów „Leopard 2” na Ukrainę, ale są one uzależnione od zgody producenta, Niemiec. Wielka Brytania wprowadziła Wielką Brytanię na Ukrainę w sobotę Czołg główny Challenger 2 w perspektywie. Istnieją doniesienia, że rząd federalny również chce Torowanie drogi dostawom czołgów podstawowych.
Czy Grecja zrezygnuje z Ukrainy?
Niemcy do tej pory obiecały Ukrainie bojowe wozy piechoty „Marder” i czołgi przeciwlotnicze „Gepard”. Papperger powiedział, że Rheinmetall jest gotowy dostarczyć 40 czołgów „Marder”. Warunkiem wstępnym byłoby jednak początkowe zrzeczenie się przez Grecję drugiej transzy dostawy w ramach swapu pierścieniowego. „Oczywiście moglibyśmy w odpowiednim czasie przekazać Ukrainie pozostałe 20 „Marderów” planowanych dla Grecji. Inne pojazdy pojawią się w kwietniu, ponieważ pracujemy pod dużą presją” – powiedział Papperger.
Rheinmetall rozpoczął również produkcję amunicji „Gepard” dla Ukrainy. „Pierwszą partię amunicji zakończymy na przełomie czerwca i lipca. Do połowy przyszłego roku dostarczymy na Ukrainę 300 tys. sztuk amunicji” – powiedział prezes. „To dużo, więc miejmy nadzieję, że problem ukraińskiej amunicji do gepardów zostanie rozwiązany”.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.