Oświadczenie SPD w sprawie polityki zagranicznej: „Punkt zwrotny” w stosunkach z Rosją

W skrócie: takie są plany polityki zagranicznej SPD

  • Niemcy muszą objąć wiodącą rolę w Europie.
  • Zbyt długo stawialiśmy na „politykę współpracy” z Rosją: dopóki Rosja się nie zmieni, Europa musi mieć bezpieczeństwo Przed Zorganizuj Rosję.
  • Planowane jest zwiększenie zdolności militarnych Bundeswehry, gdyż „własna siła” jest warunkiem pokoju i „ładu opartego na zasadach”.
  • SPD zobowiązała się do osiągnięcia celu 2% NATO: stwierdza, że ​​​​wszystkie kraje NATO powinny zbliżyć się do celu wydawania co najmniej 2% swojego PKB na obronę do 2024 roku.
  • Partia chce większej niezależności od chińskich surowców: jeśli chodzi o surowce, w przyszłości oprócz Chin zawsze trzeba mieć innego dostawcę – obowiązuje zasada „Chiny plus jeden”.
  • Należy zacieśnić partnerstwa z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej: celem jest zaoferowanie takim krajom jak Brazylia, Chile i Argentyna partnerstwa, aby nie miały one miejsca w Rosji czy Chinach.

Co oznaczają wytyczne dotyczące wojny na Ukrainie?

Jeśli chodzi o Rosję, ten dokument jest bardzo jasny– powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej lider SPD Klingbeil. Polityk przyznał, że zrywają z dotychczasową polityką. Wcześniej zajęto stanowisko, że pokoju w Europie nie da się zakłócić z i nie być bezpiecznym bez Rosji. Dopóki Rosja się nie zmieni, Europa musi mieć bezpieczeństwo Przed Zorganizuj Rosję.

W gazecie partia jest samokrytyczna: wydarzenia ostatnich lat pokazują, że wysiłki na rzecz utrzymania porządku opartego na zasadach nie zawsze kończyły się sukcesem. Jako podstawowy wymóg pokoju i porządku, „własne siły„Niemcy zdefiniowały. Obejmuje to silne instytucje, odporną i atrakcyjną gospodarkę oraz: siłę militarną. W obecnej sytuacji w Europie z zadowoleniem przyjmuje się wsparcie Stanów Zjednoczonych, powiedział lider SPD Klingbeil. Ale: Europa musi stać się bardziej niezależna.

Jednak korespondent WDR, Philipp Menn, wątpi, czy aspiracje i rzeczywistość naprawdę idą tu w parze. „Jeśli zostanie ogłoszone przywództwo niemieckie, nie zgadza się to z wahaniem, z jakim Scholz wypowiada się na temat dostaw broni. A jeśli SPD dojdzie do wniosku, że w przyszłości należy poważniej traktować państwa Europy Wschodniej, to przynajmniej nie powinno się już utrudniać dostaw czołgów z Polski”.

Czy Niemcy są jeszcze bardziej pod presją?

Politolog Markus Kaim również jest sceptyczny, także co do terminu publikacji w tej chwili: „Pretensje do bycia wiodącą potęgą spadają na nogi Niemcom„, powiedział WDR. Bo w Stanach Zjednoczonych, Polsce i Wielkiej Brytanii słychać to stwierdzenie, a potem Niemcy będą pytani, co konkretnie chcą z tym zrobić. „Zwiększa presję na zaopatrzenie w czołgi, wydatki na obronę i wiele innych kwestii.

Kaim uważa za sensowne, by partia porzuciła pomysł przejęcia Rosji poprzez współpracę. „Odstraszanie i zbrojenie to konieczne wnioski z rosyjskiego ataku na UkrainęAle oznacza to również, że w nadchodzącym roku prawie nie będzie współpracy z Rosją: „Grozi nam nowa zimna wojna”.

Brak oświadczenia o Leo-2

Klingbeil zachowywał dyskrecję, jeśli chodzi o dostarczanie czołgów Leopard. Według Klingbeila zasadą kanclerza w kwestii dostaw broni jest ścisła koordynacja międzynarodowa. „Cieszy się pełnym poparciem w SPD.„Widać, że debata publiczna doszła do punktu kulminacyjnego po Ramstein. Ale nie chcesz być pod presją, chcesz wszystko rozważyć.

„Nikt nie może wątpić, że wspieramy Ukrainę”.
Lider SPD Lars Klingbeil

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *