energia
Gaz, węgiel, ropa: inne kraje są tak bardzo zależne od Rosji
Tak działa podatek od gazu
Tak działa podatek od gazu
Od października importerzy gazu będą mogli przenieść większość swoich zwiększonych kosztów na konsumentów i przedsiębiorstwa poprzez tzw. dopłatę gazową. Ponoszą wysokie opłaty.
Wideo: Gospodarka i finanse, Polityka
Pokaż opis
Niemcy są uzależnione od rosyjskiego gazu. W innych miejscach w Europie sytuacja jest czasem jeszcze bardziej napięta. Przegląd.
Berlin. Europa jest uzależniona od rosyjskiej ropy, a zwłaszcza gazu. Około 40 procent całkowitej wnioskowanej kwoty zostało dostarczone przez Rosyjski państwowy monopolista Gazprom. Jako największa gospodarka Europy, Niemcy są jednym z największych klientów, udział rosyjski gaz wynosił około 55% w 2021 r. W międzyczasie spadł do nieco ponad dziesięciu procent – także dlatego, że Rosja dostarcza mniej. Jak jest w innych krajach? Przegląd.
Francja
Zachodni sąsiad Niemiec jest dość niezależny energetycznie Rosjagłównie dlatego, że Francja jest bardzo silna energia atomowa stawia. Według danych z BP Statistical Review of World Energy 2021 stanowiła ona 36,5% miksu energetycznego, a prawie jedną trzecią stanowiła ropa, którą Francuzi kupowali z różnych źródeł na rynku światowym. Około 17% gazu pochodzi z Rosji. Większość jest dostarczana statkami w postaci gazu płynnego, część przechodzi przez Niemcy rurociągami, które Rosja od tego czasu zamknęła.
Francja chce kupować gaz z innych krajów, co ostatnio nie szło zgodnie z planem: Francja była w czerwcu pierwszym importerem rosyjskiego LNG. Oprócz rosyjskich problemów z zaopatrzeniem w gaz, kraj boryka się również z problemami Trudności z elektrowniami jądrowymi: Ponieważ rzeki niosą tylko mniej wody z powodu upału, brakuje chłodziwa, a rośliny produkują na tylnym palniku. Ponadto wiele z nich jest zamkniętych z powodu prac konserwacyjnych i technicznych.
Belgia
Belgia jest kraj naftowy. W 2021 r. surowiec ten stanowił blisko 50% miksu energetycznego. Gaz stanowi mniej niż jedną czwartą, z czego prawie żaden nie pochodzi z Rosji. Inaczej Belgia wyląduje energia atomowa. Jeśli chodzi o ropę naftową, Belgia zdecydowała już wkrótce po ofensywa Rosjanie na Ukraina Poszukiwania nowych dostawców w lutym 2022 r. Według dużego stowarzyszenia konsumentów Febelliec, Rosja jest również łatwo zamienna, jeśli chodzi o gaz. Belgia spodziewa się jednak, że będzie ich więcej UE-Kraje muszą wspierać, jeśli Rosja przestanie dostarczać gaz. W efekcie gospodarka nastawiona jest na oszczędności.
Holandia
Ropa naftowa i gaz są głównymi źródłami energii w Holandia. Do tej pory jednym z dostawców, zwłaszcza gazu, była także Rosja, choć sama Holandia również produkuje duże ilości tego gazu. Gazprom wstrzymał dostawy w czerwcu. W związku z zamknięciem Holandia ponownie przyspiesza elektrownie węglowe. Tak czy inaczej, rząd planuje zaprzestać korzystania z rosyjskiej ropy i gazu do końca roku. Z jednej strony państwo polega na innych dostawcach, z drugiej na większej części własnej produkcji – np. na Morzu Północnym. Jest kontrowersyjne, czy więcej gazu powinno być ponownie pompowane przez szczelinowanie na północy. Jak dotąd liczba ta znacznie się zmniejszyła, ponieważ domy się zawaliły, a obszar wokół miasta Groningen został nawiedzony przez trzęsienia ziemi.
Dania
Duńczycy wstają wcześnie energia odnawialna Pozycja, przeważnie wietrznie. Stanowią ponad 40% miksu energetycznego – niekwestionowany lider w Europie. Gaz stanowi prawie dwanaście procent miksu energetycznego. Dania eksploatuje surowiec u wybrzeży; tylko jedna czwarta tego, co jest potrzebne, pochodzi z innych krajów. 19% importowanej ilości pochodziło z Rosji, dopóki Gazprom nie wstrzymał dostaw w czerwcu. Dania rozważa przynajmniej tymczasowe rozszerzenie własnego wydobycia gazu na Morzu Północnym. Plan zakłada całkowitą rezygnację z węgla i gazu na rzecz energii wiatrowej i słonecznej. Należy to znacznie przyspieszyć. A Duńczycy chcą wykorzystywać biogaz bardziej niż dotychczas.
Polska
Polska czerpie energię głównie z Pieniądze. Z udziałem przekraczającym 40% w miksie energetycznym na 2021 rok, kraj ten znacznie wyprzedza UE. Polska wydobywa węgiel we własnym kraju. Ale prawie dwie trzecie ropy pochodziło ostatnio z Rosji. Na większą skalę Polacy kupowali też gaz od rosyjskiego państwowego koncernu Gazprom. Jednak Polska zerwała kontrakt na dostawy w maju – po 30 latach. Obecnie gaz jest dostarczany głównie w postaci gazu płynnego cysternami samochodowymi. Polska posiada terminal LNG w Świnoujściu nad Morzem Bałtyckim. Gazociąg jamalski jest też wykorzystywany – a nie, jak dawniej, do transportu rosyjskiego gazu Niemcy wysłać, ale żeby wysłać gaz z Zachodu do Polski. Trudniej będzie uniezależnić się od rosyjskiej ropy. Polska opiera się na porcie naftowym pod Gdańskiem oraz krajach produkujących, Arabii Saudyjskiej, Kazachstanie i Nigerii, które są już dostawcami.
Republika Czeska
Czechy są szczególnie uzależnione od Rosji gaz, 2021 przyjechał w całości z Rosji. A około połowa ropy pochodzi bezpośrednio od Rosjan rurociągiem „Przyjaźń”. Projekt, który Czechy odrzuciły lata temu, jest ponownie realizowany: budowa nowych gazociągów do Polski, aby móc importować gaz płynny przez swoje porty nad Bałtykiem. Jeśli chodzi o ropę naftową, Czechy mogłyby znaleźć innych dostawców. Jednak istniejący rurociąg transalpejski po Włochy jest obecnie za mały. Rozszerzenie wymaga czasu. Dlatego Czechy są jednym z krajów, które mimo wszystko Embarga na ropę trwają z Rosji – o ile kraj dostarcza.
Austria
Kraj jest w ruchu Energia wodna. Z ponad 27%, było to drugie źródło energii pierwotnej po ropie naftowej w 2021 roku. Chociaż gaz stanowi nieco poniżej 22% miksu energetycznego, jednak czasami prawie 90% z nich pochodziło z Rosji. Aby wyjść z uzależnienia, uruchamia się ponownie zamkniętą już elektrownię węglową. Ponadto państwo przeznaczyło 6,6 mld euro na zakup dodatkowego gazu i napełnienie zbiorników magazynowych.
szwajcarski
W ubiegłym roku Szwajcaria otrzymała 43% swojego gazu z Rosji. Ropa pochodzi głównie z Nigerii STANY ZJEDNOCZONE i Libii, Rosja ma niewielki udział. Trzy czwarte gazu kierowanego do Szwajcarii przechodzi gazociągami z Niemiec. Jeśli Gazprom przestanie dostarczać towary do Niemiec, szczególnie prywatne gospodarstwa domowe w Szwajcarii będą miały problem. Ponieważ większość gazu jest spalana w pochodniach – a Szwajcaria nie ma własnych magazynów. Szwajcarski rząd ma ok plan awaryjny opracowane. W nagłych przypadkach kryte baseny powinny być zamknięte, wyciągi narciarskie zatrzymane, a neony na zewnątrz.
Włochy
Gaz i ropa naftowa są zdecydowanie najważniejszymi źródłami energii we Włoszech. Jak dotąd 40-45% gazu pochodzi z Rosji. Włochy również otrzymują ropę z Rosji, ale są znacznie mniej zależne. W czerwcu rosyjski producent gazu Gazprom ograniczył dostawy do Włoch. Włochy mają już dodatkowe umowy na dostawy gazu z Algieria zamknięty, który w międzyczasie stał się najważniejszym dostawcą. Korzyść dla Włoch: Są bezpośrednio połączone dwoma gazociągami z Algierią i Libią oraz drugim gazociągiem z Azerbejdżanem.
Hiszpania
Ropa naftowa stanowi prawie 44% hiszpańskiego zużycia energii, a gaz prawie 22%. Hiszpania wcześniej otrzymywała od ośmiu do dziesięciu procent swojego gazu z Rosji w postaci skroplonego gazu ziemnego (LNG). Dodatkowy gaz pochodzi z Algierii dwoma rurociągami. Jednak Hiszpania jest również dotknięta wysokimi cenami energii. Dlatego kraj ma rozbudowany program przeciwko program efektywności zdecydowany: Systemy klimatyzacji w biurach, hotelach, na lotniskach itp. mogą schładzać się tylko do 27 stopni, Oświetlenie okien jest usuwane na noc, zabytki nie są już oświetlone. A transport publiczny kosztuje o 30% mniej, aby zmniejszyć ruch samochodowy.
Ten artykuł pojawił się po raz pierwszy na morgenpost.de.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.