Dzisiejsza wojna na Ukrainie Pasek wiadomości: Rzecznik Kremla potępia „demonizację” Grupy Wagnera

W Kijowie trwa odciążenie po starciu czołgów głównych. Ale ostatnia czwartkowa fala masowych rosyjskich ataków pokazuje również z perspektywy Ukrainy: to jeszcze nie koniec. To najświeższe informacje o wojnie na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powtórzył zapotrzebowanie swojego kraju na większe dostawy broni poza obiecanymi teraz czołgami podstawowymi. „Rosyjską agresję można powstrzymać tylko za pomocą odpowiedniej broni” – powiedział Zełenski w swoim czwartkowym wieczornym przemówieniu wideo.

ich Ukraina Według własnych wypowiedzi potrzebuje też samolotów bojowych do obrony przed trwającą od jedenastu miesięcy rosyjską inwazją. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) odrzucił taką dostawę. Polska, kraj UE sąsiadujący z Ukrainą, jest zasadniczo otwarta na tę ideę. Nawet rząd USA nie wyklucza dostawy myśliwców na Ukrainę. Tymczasem pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec na szkolenie na bojowym wozie piechoty Marder.

Wojna ukraińska w wiadomościach – wszystkie aktualne wydarzenia z 27 stycznia 2023 r. w skrócie

+++Rzecznik Kremla potępia „demonizację” grupy Wagnera +++

Z perspektywy rosyjskiego urzędu prezydenckiego Stany Zjednoczone mogłyby Wojna szybko skończyć na Ukrainie. „Prezydent Stanów Zjednoczonych może to zrobić bardzo szybko, powiedzmy, wykorzystując swoje możliwości, a właściwie po prostu wydając polecenia reżimowi w Kijowie” – powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Interfaks. Klucz do rozwiązania leży w Waszyngtonie, ale tam wybierana jest ścieżka eskalacji. Na przykład decyzja o dostawie europejskich czołgów bojowych na Ukrainę została podjęta pod presją Stanów Zjednoczonych.

Rosja postrzega Zachód, kierowany przez Stany Zjednoczone, jako stronę konfliktu. Stany Zjednoczone, pod przywództwem prezydenta Joe Bidena, nie podejmują żadnych kroków w celu rozwiązania konfliktu w drodze negocjacji, powiedział Peskow. „Widzimy teraz, że obecny szef Białego Domu nie chce tego zrobić, nie chce użyć 'klucza’ i zamiast tego wybiera drogę dalszego uzbrajania Ukrainy” – powiedział portier – przemówienie prezydenta. Władimir Putin.

Jednocześnie Pieskow skrytykował Stany Zjednoczone za zaklasyfikowanie Prywatnej Armii Wagnera, zaufanego Putina Jewgienija Prigożyna, do międzynarodowej organizacji przestępczej. Zarzuty i „demonizacja” grupy są bezpodstawne. Nie przedstawiono żadnych dowodów popełnienia przestępstwa. Prigożyn też wielokrotnie domaga się od Stanów Zjednoczonych przedstawienia dowodów.

Wagner jest oskarżony o zbrodnie wojenne. Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych na Ukrainie jest obecnie rozmieszczonych około 50 000 bojowników armii prywatnej. Wśród nich jest 10 000 najemników i 40 000 więźniów, których Prigożyn rzekomo zwerbował z więzień. Biznesmen jest poszukiwany przez amerykańską policję federalną FBI za ingerencję w wybory prezydenckie w USA.

+++ Londyn dostrzega dowody dezinformacji na temat rosyjskiego natarcia +++

Według brytyjskiego wywiadu Moskwa może celowo rozpowszechniać fałszywe informacje o postępach własnych wojsk na Ukrainie. W ostatnich dniach rosyjscy komentatorzy internetowi donosili o znaczących naruszeniach ukraińskich linii obronnych w obwodzie zaporoskim i w pobliżu miasta Wuhledar w regionie Donbasu, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim codziennym briefingu w piątek na Twitterze.

W rzeczywistości wojska rosyjskie podobno przeprowadzały lokalne naloty zwiadowcze w tych miejscach, ale nie poczyniły decydujących postępów, podają źródła w Londynie. Rosjanom mogło zależeć na stworzeniu wrażenia, że ​​ich przewaga rośnie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony codziennie publikuje informacje o przebiegu wojny od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, powołując się na informacje wywiadu. W ten sposób rząd brytyjski chce zarówno przeciwstawić się rosyjskiej reprezentacji, jak i utrzymać sojuszników w ryzach. Moskwa oskarża Londyn o kampanię dezinformacyjną.

+++ Kreml domaga się wyjaśnień w sprawie oświadczenia Baerbocka w sprawie „wojny z Rosją” +++

W Rosji coraz większe poruszenie wywołuje oświadczenie federalnej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock (Zieloni) o „wojnie z Rosją”. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zwróciła się w piątek do ambasadora Niemiec w Moskwie o wyjaśnienie „sprzecznych” oświadczeń z Berlina. Z jednej strony Niemcy deklarują, że nie są stroną konfliktu na Ukrainie. Z drugiej strony Baerbock mówi, że kraje Europy są w stanie wojny z Rosją. „Czy rozumiesz, o czym mówisz?” – napisała Zakharova na kanale informacyjnym Telegram.

We wtorek na posiedzeniu Rady Europy w Strasburgu Baerbock wezwał do zjednoczenia zachodnich sojuszników następującymi słowami: „Prowadzimy wojnę z Rosją, a nie ze sobą nawzajem”. Rosyjskie media państwowe z wdzięcznością przyjęły to stwierdzenie jako kluczową frazę propagandy wojennej – jako dowód, że Niemcy i inne kraje UE są bezpośrednimi stronami konfliktu na Ukrainie i walczą z Rosją. Tymczasem rząd federalny generalnie zapewnia, że ​​nie jest stroną wojny na Ukrainie.

+++ Selenskyj: „Państwo terrorystyczne” rozumie tylko język wojskowy +++

„Państwo terrorystyczne inaczej tego nie zrozumie” – uzasadniał Zełenskij, prosząc o nowe dostawy broni. Podkreślił, że ostatnia fala rosyjskich ataków, w których zginęło co najmniej 11 osób kilka godzin wcześniej, pokazała to ponownie.

W środę rząd federalny zdecydował, że Niemcy początkowo przekażą Siłom Zbrojnym Ukrainy 14 czołgów Leopard 2A6. Inne kraje również powinny otrzymać pozwolenie na przepuszczenie czołgów produkcji niemieckiej do zaatakowanego kraju. Ponadto Stany Zjednoczone chcą przekazać czołgi podstawowe Abrams.

Selenskyj podziękował za to kanclerzowi Scholzowi i prezydentowi USA Joe Bidenowi, ale także nalegał na dodatkowe dostawy pocisków dalekiego zasięgu, myśliwców i więcej artylerii. Jednak Scholz wykluczył dostarczenie myśliwców, a nawet rozmieszczenie wojsk lądowych.

+++ Polska wesprze dostawę myśliwców na Ukrainę +++

Tymczasem polski rząd zapowiedział, że udzieli mu wsparcia, jeśli NATO zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce. „Myślę, że my, NATO, musimy być bardziej odważni” – powiedział premier Mateusz Morawiecki francuskiej telewizji LCI. Ale oczywiście może to być tylko decyzja całego NATO – powiedział szef rządu.

+++ USA i Francja nie wykluczają dostawy myśliwców +++

Stany Zjednoczone i Francja nie wykluczają dostawy samolotów bojowych na atakowaną przez Rosję Ukrainę. Zapytany, czy Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie myśliwców, zastępca doradcy prezydenta USA Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jon Finer, powiedział w MSNBC, że żaden konkretny system uzbrojenia nie został wykluczony. Pomoc będzie dostosowana do potrzeb Ukrainy. „Omówimy to bardzo uważnie”, powiedział Finer w czwartek (czasu lokalnego) w odniesieniu do żądań Ukrainy.

Według brytyjskich mediów, przewodniczący komisji obrony francuskiego Zgromadzenia Narodowego, Thomas Gassilloud, wygłosił w czwartek w Londynie podobne oświadczenie: „Musimy patrzeć na dochodzenie indywidualnie i pozostawić wszystkie drzwi otwarte”.

+++ Kanada wysyła cztery czołgi Leopard na Ukrainę +++

W swoim ostatnim przemówieniu Selenskyj podziękował zwłaszcza Kanadzie, która kilka godzin wcześniej ogłosiła, że ​​dostarczy również cztery czołgi Leopard. Koalicja czołgów – jak ją nazwał – składa się obecnie z dwunastu krajów, powiedział Selenskyj. Dostawa czołgów nastąpi „w nadchodzących tygodniach”, powiedziała kanadyjska minister obrony Anita Anand. Ponadto kanadyjscy żołnierze powinni wspierać swoich ukraińskich odpowiedników w wystawianiu czołgów. Kanada planuje wysłać więcej czołgów w późniejszym terminie.

+++ Pierwsi ukraińscy żołnierze do szkolenia czołgów w Niemczech +++

Pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec, aby szkolić się na bojowym wozie piechoty Marder. Grupa wylądowała w Kolonii w czwartek i wkrótce powinna rozpocząć szkolenie w zakresie systemu uzbrojenia, poinformowały kręgi bezpieczeństwa Niemieckiej Agencji Prasowej w Berlinie. Szkolenie jest częścią pomocy wojskowej dla Ukrainy, która ma otrzymać także 40 kun. Stany Zjednoczone wysyłają na Ukrainę transportery opancerzone Bradley.

+++ Pentagon: Dostawa czołgów Abrams nie jest aktem „symbolicznym” +++

Według rządu USA dostawa czołgów Abrams nie jest aktem „symbolicznym”. Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh powiedziała, że ​​słyszała oświadczenia, że ​​oświadczenie USA miało jedynie utorować sojusznikom drogę do dostarczenia czołgów. Jednak tak nie jest. Amerykańskie czołgi podstawowe zapewniłyby Ukrainie przewagę na polu bitwy, powiedział Singh. Agresywna wojna Rosji z Ukrainą może trwać latami. Rzeczniczka podkreśliła, że ​​dostawa czołgów Abrams pokazuje wieloletnie zaangażowanie Stanów Zjednoczonych.

+++ Zgromadzenie Plenarne Rady Europy wzywa do powołania trybunału ds. wojny na Ukrainie +++

W odpowiedzi na wojnę na Ukrainie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jednogłośnie opowiedziało się za utworzeniem międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych. Trybunał w Hadze powinien postawić przed sądem przywódców politycznych i wojskowych Rosji i jej sojusznika Białorusi, którzy „planowali, przygotowywali, inicjowali lub przeprowadzali” agresywną wojnę przeciwko Ukrainie, orzekło zgromadzenie w Strasburgu.

+++ Japonia nakłada nowe sankcje na Rosję +++

Japonia zamraża aktywa innych rosyjskich osób i organizacji w związku z agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Jak poinformowała w piątek japońska agencja informacyjna Kyodo, powołując się na rząd Tokio, dotyczy to 36 osób i 52 organizacji, w tym rosyjskich polityków, oficerów, biznesmenów i firm. Oprócz zamrożenia funduszy, dodatkowe sankcje obejmują również zakazy eksportu.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *