Aktualizacja na Ukrainie: Rozpoczęła się debata na temat dostaw myśliwców | Obecna Europa | DW

Najważniejsze w skrócie:

  • Stany Zjednoczone, Francja i Polska nie wykluczają dostawy myśliwców
  • Rada Europy wzywa do utworzenia trybunału ds. zbrodni wojennych dla Rosji i Białorusi
  • MAEA donosi o eksplozjach w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu
  • Rosja blokuje dysydencki portal „Meduza”
  • Cytat Whirl About Baerbock

Stany Zjednoczone nie wykluczają dostawy myśliwców na Ukrainę. — powiedział w MSNBC zastępca doradcy prezydenta USA Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego, Jon Finer.

Zapytany, czy Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie myśliwców, Finer powiedział, że nie wykluczył żadnego konkretnego systemu uzbrojenia. Pomoc będzie dostosowana do potrzeb Ukrainy. „Omówimy to bardzo dokładnie” – powiedział Finer, odnosząc się do ukraińskich dochodzeń.

„Analizuj prośby indywidualnie dla każdego przypadku”

Według mediów Francja nie wyklucza dostawy myśliwców na Ukrainę. „Musimy rozpatrywać prośby indywidualnie i pozostawiać wszystkie drzwi otwarte” – powiedział w Londynie przewodniczący Komitetu Obrony Zgromadzenia Narodowego Francji, Thomas Gassilloud, według brytyjskich mediów. Gassilloud postawił warunek, że dostawa myśliwców nie może zagrażać bezpieczeństwu Francji i Europy oraz nie może dopuścić do eskalacji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Polski premier Mateusz Morawiecki wzywa NATO do większej odwagi (zdjęcie pliku)

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie wspierał NATO, jeśli zdecyduje się ono na dostawy myśliwców na Ukrainę. NATO musi być odważniejsze, powiedział francuskiej telewizji LCI. Kanclerz Olaf Scholz do tej pory wykluczał dostawę myśliwców.

Wezwijcie specjalny trybunał przeciwko Rosji

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Rada Europy jednogłośnie wezwała do powołania specjalnego międzynarodowego trybunału. Przy 100 głosach za i jednym wstrzymującym się przedstawiciele 46 państw członkowskich przyjęli rezolucję opartą na raporcie szwajcarskiego parlamentarzysty Damiena Cottiera. Zdaniem Zgromadzenia Parlamentarnego taki trybunał powinien „być zatwierdzony i popierany przez jak najwięcej państw i organizacji międzynarodowych, aw szczególności przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych”.

FrancjaStrasburg |  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy |  Damiana Kottiera

Damien Cottier, tutaj z Konwencją Genewską w ręku, przedstawił rezolucję dla trybunału przeciwko Rosji i Białorusi w Radzie Europy

Rezolucja wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności przywódców rządowych i wojskowych w Rosji i na Białorusi, którzy „planowali, przygotowywali, inicjowali lub przeprowadzali” agresję na Ukrainę. Zwrócił również uwagę, że niektóre działania Rosji na Ukrainie wobec ludności cywilnej, w tym zabójstwa i przymusowe wywózki dzieci w celach rusyfikacyjnych, „mogą mieścić się” w definicji „ludobójstwa” zgodnie z międzynarodową konwencją z 1948 r.

Specjalny sąd mógłby wszcząć postępowanie przeciwko Rosji za zbrodnię „agresji” – w przeciwieństwie do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Ponieważ Rosja nie uznaje MTK, Trybunał może badać jedynie domniemane zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie.

Od czasu wyłączenia Rosji do Rady Europy należy 46 krajów. Narodowa organizacja z siedzibą w Strasburgu jest zaangażowana w demokrację, prawa człowieka i rządy prawa.

Eksplozje w elektrowni jądrowej Zaporoże

Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego ONZ (MAEA) poinformowała w czwartek o kilku potężnych eksplozjach w pobliżu rosyjskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie i ponownie wezwała do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni.

Elektrownia atomowa w Zaporożu

Elektrownia jądrowa w Zaporożu (Zdjęcie dzięki uprzejmości rosyjskiej agencji informacyjnej TASS)

„Osiem głośnych huków było wczoraj słyszanych około 10 rano czasu lokalnego, a dzisiaj było ich więcej” – powiedział w oświadczeniu szef MAEA Rafael Grossi.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, Rosenergoatom, operator rosyjskich elektrowni jądrowych, nazwał wypowiedzi Grossiego bezpodstawnymi i „prowokacyjnymi”.

Pierwsi ukraińscy żołnierze do szkolenia czołgów w Niemczech

Pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec, aby szkolić się na bojowym wozie piechoty Marder. Grupa wylądowała w Kolonii w czwartek i oczekuje się, że wkrótce rozpocznie szkolenie w zakresie systemu uzbrojenia, jak dowiedziała się niemiecka agencja prasowa od kręgów bezpieczeństwa.

Niemiecki bojowy wóz piechoty typu Marder

Ukraińscy żołnierze są obecnie szkoleni do obsługi czołgu Marder (zdjęcie pliku)

Szkolenie jest częścią pomocy wojskowej dla Ukrainy, która ma otrzymać także 40 kun. W Niemczech wkrótce rozpoczną się szkolenia na czołgu podstawowym Leopard.

Rząd federalny: „Nie są partią wojenną”

Po oświadczeniu federalnej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w sprawie konfliktu ukraińskiego rzeczniczka rządu federalnego powiedziała: „NATO i Niemcy nie są w stanie wojny z Rosją w tej wojnie agresji przeciwko Ukrainie”. Podczas dyskusji Baerbock podkreślił, że UE, kraje G7 i NATO są zjednoczone przeciwko wojnie z rosyjską agresją – dodał rzecznik MSZ.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - Strasburg

Zamieszanie wokół cytatu: Federalna Minister Spraw Zagranicznych Annalena Baerbock we wtorek w Radzie Europy w Strasburgu

We wtorek na posiedzeniu Rady Europy w Strasburgu Baerbock wezwał zachodnich sojuszników do zjednoczenia: „Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie nawzajem”. Rosyjskie media państwowe podchwyciły ten cytat – jako rzekomy dowód na to, że Niemcy i inne kraje UE są bezpośrednimi stronami konfliktu.

UE przedłuża sankcje gospodarcze wobec Moskwy

UE przedłużyła obowiązujące sankcje gospodarcze wobec Rosji o sześć miesięcy. Zgodnie z decyzją państw UE środki będą obowiązywały do ​​31 lipca, zgodnie z zapowiedzią Rady UE. Pierwsze sankcje UE wobec Rosji zostały wprowadzone po tym, jak malezyjski samolot z 298 osobami na pokładzie rozbił się nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 r. Zachodni śledczy twierdzą, że zestrzelili go prorosyjscy separatyści.

Po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie prawie rok temu UE masowo rozszerzyła swoje sankcje. Obecnie środki obejmują ograniczenia w handlu, finansach, technologii i transporcie. Kilka rosyjskich banków zostało również wykluczonych z bankowej sieci komunikacyjnej SWIFT, a import ropy naftowej z Rosji został w dużej mierze zakazany.

Japonia również zaostrza sankcje

Japonia zaostrzyła również sankcje wobec Moskwy po niedawnej fali ataków rakietowych na Ukrainę, w których zginęło co najmniej 11 osób. Według Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu wprowadzono zakazy eksportu towarów, które Rosja mogłaby wykorzystać do poprawy swoich zdolności obronnych. Zamrożone mają być także aktywa trzech firm i 22 osób fizycznych.

Kreml podejmuje działania przeciwko portalowi informacyjnemu „Meduza”.

Z punktu widzenia Kremla popularny i krytyczny dla rządu portal informacyjny „Meduza” jest obecnie uznawany za „organizację niepożądaną”. Poinformowała o tym rosyjska prokuratura generalna. Takie podejście jest w rzeczywistości równoznaczne z banem na stronie.

obraz ikony |  meduza

Portal informacyjny „Meduza” został praktycznie zakazany przez rosyjskie kierownictwo

Niezależny serwis, który szczegółowo relacjonuje wojnę Rosji z Ukrainą, został wcześniej nazwany przez władze „zagranicznym agentem” w 2021 roku. Wkrótce po tym, jak jedenaście miesięcy temu prezydent wydał rozkaz inwazji na sąsiedni kraj Władimir Putin, strona została również zablokowana i od tego czasu rosyjscy czytelnicy mają do niego dostęp tylko przez tak zwany tunel VPN.

Sklasyfikowanie jako „organizacja niepożądana” może mieć poważne konsekwencje dla czytelników, jak zapowiada redakcja, którzy uciekli do kraju UE Łotwy. W szczególności istnieje ryzyko ścigania karnego za udostępnianie artykułów „Meduza” w mediach społecznościowych, za darowizny i za komentarze czytelników pod tekstami. Zagrożeni są także pozostający w Rosji dziennikarze „Meduzy”. Pomimo ogromnych represji prace muszą być kontynuowane – podkreślali dziennikarze.

Dla wielu Rosjan „Meduza” jest jednym z najważniejszych źródeł niezależnych reportaży o Ukrainie.

Zbiory zboża będą gorsze

Przedstawiciele ukraińskiego rolnictwa spodziewają się w tym roku dalszego spadku zbiorów zbóż i roślin oleistych z powodu wojny z rosyjską agresją. Powierzchnia upraw będzie się dalej kurczyć, a na rok 2023 prognozowane są zbiory na poziomie 53 mln ton – po 65 mln ton w zeszłym roku – powiedział na konferencji w Paryżu przewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego Nikołaj Gorbaczow.

Ukraina |  zbiory zboża

Zbiory zbóż na Ukrainie będą w tym roku gorsze – jest coraz mniej powierzchni

Ukraińscy rolnicy zebrali rekordowe 106 milionów ton w 2021 roku przed rosyjską inwazją. To uczyniło Ukrainę czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie i na drodze do stania się trzecim co do wielkości eksporterem pszenicy.

Według Gorbaczowa wojna doprowadziła do niedoborów paliwa, zniszczenia sprzętu rolniczego i budynków magazynowych oraz jednej czwartej powierzchni uprawnej.

Globalny kryzys żywnościowy pogłębił się w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ceny żywności na całym świecie gwałtownie wzrosły, ponieważ w szczególności zboża przez długi czas nie mogły być eksportowane z Ukrainy.

W lipcu podpisano porozumienie, za pośrednictwem ONZ i Turcji, umożliwiające bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez korytarz ochronny na Morzu Czarnym. Umowa ta została następnie przedłużona na cztery miesiące w listopadzie. Przewiduje wspólne kontrole ładunków zbożowych przez przedstawicieli ONZ, Turcji, Rosji i Ukrainy.

as/nob/dd/uh/mak/wa (afp, dpa, rtr)

Ten artykuł będzie na bieżąco aktualizowany w dniu publikacji. Raporty ze stref walk nie mogą być niezależnie weryfikowane.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *