Myśliwce dla Ukrainy: Scholz krytykuje debatę

MKanclerzowi brakuje zrozumienia Olafa Scholza (SPD) zareagowała na debatę w Niemczech na temat dostawy samolotów bojowych na Ukrainę podczas jej podróży do Ameryki Łacińskiej. Zapytany o wypowiedzi przewodniczącej SPD, Saskii Esken, powiedział na konferencji prasowej w Santiago w Chile, że ta debata była „idiosynkratyczna”. „Wszystko zostało już powiedziane na ten temat, łącznie ze mną”. Niektórzy muszą się zastanawiać, dlaczego pojawia się pytanie „jeśli chodzi o pomoc Ukraińcom”. Potrzebna jest poważna debata, a nie „przewaga”, w której na pierwszy plan wysuwają się wewnętrzne motywacje polityczne zamiast poparcia dla Ukrainy.

Scholz ponownie zwrócił na to uwagę tuż po rozpoczęciu wojny z amerykańskim prezydentem Joe Bidena wykluczył strefę zakazu lotów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do konfliktu między NATO a Rosją. Odrzucono również „takie absurdalne żądania”, jak rozmieszczenie wojsk lądowych.

Żadnego „uzbrojenia morskiego” dla Ukrainy

W Berlinie rzeczniczka rządu powiedziała, że ​​Niemcy Ukraina nie dostarczać uzbrojenia morskiego. Wcześniej były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk poprosił Niemcy o dostarczenie do jego kraju okrętów podwodnych oprócz myśliwców Tornado i Eurofighter. Podsumowuje te żądania „pod ostrzeżeniem o przelicytowaniu”, określił rzecznik. Scholz wyraźnie przed tym ostrzegał.

Przewodniczący SPD Saskia Esken Zapytana w telewizji w ten weekend, czy mogłaby wykluczyć dostawę myśliwców do Kijowa, odpowiedziała, że ​​„bardzo ważne jest, aby Niemcy i NATO nie stały się stronami wojny”. Esken powiedział również, że kluczowe znaczenie ma dalsza ponowna ocena sytuacji i wyjaśnienie Rosji i rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, że „odrzucamy rosyjską agresję”. Rząd federalny ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi na wszystkich etapach.

Federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD) również mówił bez definicji. Rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to „hipotetyczne pytania”, na które nie udziela odpowiedzi – powiedział w poniedziałek podczas wizyty w dowództwie operacyjnym Bundeswehry w Geltow koło Poczdamu. Co więcej, „o ile mi wiadomo, kanclerz federalny powiedział wszystko, co było do powiedzenia”, kontynuował Pistorius.

Scholz przeciwko „powrotowi do prawa najsilniejszego”

Rzecznik ds. polityki zagranicznej frakcji Unii w Bundestagu Jürgen Hardt ostrzegł rząd federalny przed narzucaniem sobie czerwonych linii w dostawach broni dla Ukrainy. Hardt powiedział, że „wykluczenie wszystkiego jest korzystne tylko dla Kremla”. Dla Niemiec „potrzeby militarne Ukrainy muszą być naszym punktem odniesienia”.

Prezydent Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen jednoznacznie zaaprobował dostawę Wojownik na Ukrainę, jeśli będzie to konieczne dla ich wojny. Były doradca kanclerz Angeli Merkel ds. polityki zagranicznej powiedział w niedzielę w telewizji, że uważa dostarczenie myśliwców za „odpowiednie”, aby lepiej chronić Ukrainę przed rosyjskimi atakami. Odpowiednie byłyby albo samoloty konstrukcji radzieckiej, takie jak te używane przez państwo członkowskie NATO Polska, albo amerykańskie myśliwce F-16.

Tematem rozmów Scholza z prezydentami Chile i Argentyny była także wojna na Ukrainie. Scholz wyraził wdzięczność za przebieg odparcia rosyjskiej agresji. „Nie możemy zaakceptować tego, jak w najgorszych chwilach imperializmu, duży kraj mówi swojemu małemu sąsiadowi, że chce przywłaszczyć sobie część swojego terytorium” – powiedział w Chile. „Jako demokracje musimy zatem zjednoczyć się na całym świecie i zapobiec przywróceniu rządów prawa”.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *