Porozumienie mińskie to tylko „tarcza prywatności”

  1. Strona główna
  2. Polityka

Utworzony: Zaktualizowano:

Od: Stefanię Munk

Czy Ukraina będzie miała myśliwce? Debata się rozpoczęła. Rzecznik Putina Pieskow zakłada jednak, że Zachód kalkuluje. Pasek wiadomości na temat dyplomacji wojennej.

Aktualizacja z 31 stycznia, 15:40: W ciągu najbliższych kilku miesięcy Ukraina spodziewa się otrzymać 120-140 nowoczesnych zachodnich czołgów Leopard 2, Challenger 2 i M1 Abrams. „Obecnie w koalicji czołgów jest dwunastu uczestników” – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba we wtorkowym przesłaniu wideo. 42-latek nie może obecnie wymienić wszystkich uczestniczących państw, ponieważ niektóre z nich nie przeszły jeszcze formalnych procedur. Kijów wiąże również duże nadzieje z francuskimi czołgami Leclerc i większymi dostawami z krajów już zaangażowanych. „Siły zbrojne muszą otrzymać wszystkie rodzaje broni potrzebne do obrony i przywrócenia integralności terytorialnej naszego państwa” – podkreślił Kuleba.

Szef dyplomacji wymienił w szczególności samoloty bojowe i rakiety dalekiego zasięgu o zasięgu do 300 kilometrów. W tej sprawie już trwają negocjacje. W tym samym czasie, jak donoszą media, w Paryżu przebywał minister obrony Ołeksij Resnikow. Francja jest uważana za jeden z głównych krajów w możliwych dostawach myśliwców na Ukrainę. Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że potrzebnych będzie 200 samolotów. Według zachodnich ekspertów, przed rosyjskim atakiem nieco ponad jedenaście miesięcy temu Kijów miał nieco ponad 100 działających myśliwców sowieckich.

Ukraina-News: Brak przeglądu dostępnych zapasów Bundeswehry przez Lambrecht

Aktualizacja z 31 stycznia, 15:11: Mimo wielomiesięcznych próśb z kraju i zagranicy o dostarczenie czołgów bojowych i transporterów opancerzonych na Ukrainę minister obrony Christina Lambrecht przez cały 2022 rok nie sprawdziła dostępnych zapasów Bundeswehry. Suddeutsche Zeitung odpowiedzi parlamentarnego sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Siemtje Möller (SPD) skierowanej do deputowanego CDU Nicolasa Zippeliusa.

Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) złożyła niedawno rezygnację. © Fabian Sommer/dpa/obraz archiwalny

„Nie przeprowadzono kompleksowego i szczegółowego przeglądu dostępności zapasów czołgów bojowych i transporterów opancerzonych Bundeswehry do ewentualnych dostaw na Ukrainę” – pisze Möller w swojej odpowiedzi. Powód: „nie było wspólnego stanowiska w sprawie ewentualnej dostawy wspomnianych systemów uzbrojenia” między państwami wspierającymi Ukrainę. Jednak branżowe oferty zaopatrzenia były „ciągle omawiane, weryfikowane i aktualizowane”.

Członek CDU Zippelius krytykuje podejście rządu: „Odpowiedź dostarcza informacji o wyłącznie reaktywnym zachowaniu rządu federalnego”, powiedział. Brak egzaminu jest oburzeniem i ujawnia rzekomo strategiczne podejście kanclerza Scholza jako wymówkę. „Jeśli nie sprawdzasz własnego ekwipunku, nie możesz też działać przezornie”.

Po rezygnacji minister obrony Christine Lambrecht (SPD) jej następca Boris Pistorius (SPD) nakazał przegląd dostępnych zapasów jako jeden z jego pierwszych aktów urzędowych.

Po oświadczeniu Merkel rzecznik Putina szydził z Zachodu: Umowa z Mińska dotyczy tylko „prywatności”

Aktualizacja z 31 stycznia, 14:05: Z rosyjskiego punktu widzenia Niemcy, Francja i Ukraina od dawna pracują nad eskalacją militarną w Donbasie. Dowodem na to były ostatnie wypowiedzi na temat konfliktu, powiedział rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Tass. Dlatego Rosja uważa, że ​​jej decyzja o inwazji na Ukrainę została potwierdzona. Według Pieskowa Putin zrobił wszystko dobrze ze swoją „specjalną operacją wojskową”.

„Zarówno dla Poroszenki, jak i dla Merkel i Hollande’a umowa z Mińska była „niczym więcej niż zasłoną prywatności”, mającą ukryć ich prawdziwe obawy, powiedział Pieskow. Chodziło o to, by „przygotować Ukrainę do rozwiązania problemu Donbasu siłą” – zapewnił Pieskow.

Niedawno były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyjaśnił w filmie dokumentalnym BBC, że porozumienie mińskie, które miało na celu rozwiązanie konfliktu na wschodzie, dało Ukrainie czas na zbudowanie potężnej armii. były kanclerz Angela Merkel wcześniej bronił swojej polityki wobec Rosji i w wywiadzie powiedział, że umowa kupiła czas Ukrainie. Rosyjscy przywódcy wielokrotnie interpretowali te oświadczenia jako oznaczające, że Ukraina była specjalnie uzbrojona do wojny.

Aktualizacja z 31 stycznia, 13:20: Według rządu Polska obecnie nie prowadzi rozmów w sprawie dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę. „Obecnie nie ma oficjalnej dyskusji na temat dostawy F-16” – powiedział AFP Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. „Problem nie istnieje” – dodał.

Ukraina stawia na myśliwce? Minister obrony Kijowa dzisiaj z Macronem

Aktualizacja z 31 stycznia, 12:32: Minister obrony Ukrainy Ołeksiej Reznikow chce się dzisiaj spotkać z prezydentem Francji Emmanuela Macrona Spotkanie w Paryżu. Obaj politycy chcą rozmawiać o dostawach myśliwców F-16 na wojnę z Ukrainą. O tym informuje amerykańska gazeta ogrodnicy.

Macron już wcześniej podkreślał we francuskiej telewizji, że to, czy Francja dostarczy myśliwce na Ukrainę, zależy od kilku czynników. Ważne jest, aby uniknąć eskalacji z Rosją. Samoloty bojowe nigdy nie mogą dotykać rosyjskiej ziemi. Prezydent USA Biden wyraźnie odrzucił dostawę myśliwców F16 w poniedziałek 30 stycznia.

Aktualizacja 31 stycznia, 12:12: Zdaniem litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy, Zachód powinien pozostawić otwarte wszystkie opcje dotyczące dostaw broni w wojnie z Ukrainą. „Te czerwone linie muszą zostać przekroczone”, powiedział o zastrzeżeniach co do dostaw myśliwców i rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę. Te systemy uzbrojenia są „niezbędną pomocą wojskową”, powiedział Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji. „W tym kluczowym momencie wojny, gdy zbliża się punkt krytyczny, ważne jest, abyśmy działali natychmiast”.

Nauseda zwrócił uwagę, że pewne czerwone linie zostały już przekroczone podczas wojny na Ukrainie. „Po wybuchu wojny Niemcy po raz pierwszy stwierdziły to kategorycznie że przyśle tylko kamizelki, hełmy i tym podobneale na pewno nie broń” – powiedział, dodając: „Status Ukrainy jako kandydata do UE był kiedyś tematem tabu.

Pierwszy raport: Nowe dźwięki z Ukrainy: Niemieckie myśliwce dla Kijowa nie są obecnie priorytetem

Pierwszy raport z 31 stycznia: Kijów – Gdy tylko główny problem czołgów bojowych w wojnie ukraińskiej został rozwiązany, kontrowersje już się gotują Debata na temat możliwych dostaw myśliwców do strefy działań wojennych. Między innymi ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andriej Melnyk zaraz po obietnicy czołgów Leopard 2 rozpoczął dyskusję.

Jednak ukraiński rząd przyjmuje teraz inny ton: „Jeszcze nie prosiliśmy Niemiec o myśliwce” – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew. Deutsche Welle. To, czy taka oficjalna prośba nadal nadejdzie, zależy od dalszego rozwoju sytuacji na froncie. Jednak obecnie nie postrzega niemieckich myśliwców jako priorytetu, kontynuował dyplomata.

Niemieckie myśliwce w wojnie ukraińskiej? Najwyraźniej nie jest to obecnie priorytet

Ważniejsze są „pojazdy opancerzone, czołgi podstawowe, systemy obrony powietrznej i jednostki artylerii”. Obie strony robią „bardzo dobre postępy” w dostawach broni, powiedział Makeiev. „Będziemy nadal rozmawiać z naszymi niemieckimi partnerami głównie o tych czterech priorytetach” – dodał.

„Ale oczywiście sytuacja na froncie może wymagać innego wyposażenia” – dodał ukraiński ambasador. Dla Ukrainy ważne jest też „jak najszybsze” zaopatrzenie się w broń i amunicję.

Wojna na Ukrainie: myśliwce chronią infrastrukturę przed rosyjskimi atakami

W sprawie myśliwców Makeiev zwrócił również uwagę, że „wszystkie myśliwce są ważne, ponieważ są częścią naszych wysiłków na rzecz zestrzelenia rosyjskich rakiet”. Są „częścią naszych wysiłków w zakresie obrony powietrznej” w celu ochrony ukraińskich miast i infrastruktury przed atakiem.

Amerykański prezydent Joe Bidena odrzuciło w poniedziałek 30 stycznia dostawę myśliwców F-16, których żądała Ukraina, z wyraźnym „nie”. Kanclerz też Olafa Scholza szybko położyć temu kres: dostawę myśliwców na Ukrainę obecnie jest wykluczonyokreślił. (smu/dpa)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *