Morawiecki atakuje rosyjską politykę Scholza: „Niemcy próbują być w połowie w ciąży”
07:15: Zdaniem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego polityka niemieckiego rządu wobec Ukrainy powoduje rosnącą nieufność Niemiec do Europy. „Powiedziałbym, że rok temu było duże zaufanie do Niemiec ze strony wielu innych krajów. A teraz to wahadło przechyliło się w stronę nieufności” – powiedział „Bildowi” Morawiecki. Dotyczy to „zwłaszcza rodziny krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także członków Unii Europejskiej”.
Według Morawieckiego mógł Berlin zrobić o wiele więcej dla Kijowa. „Niemcy mają potencjał, by udzielić znacznie większego wsparcia niż dotychczas, mają władzę decyzyjną w Unii Europejskiej, mają pieniądze dla Ukrainy, mają władzę dyplomatyczną”.
Morawiecki ostro skrytykował także kanclerza federalnego Olafa Scholza (SPD). Wiele osób spodziewałoby się po Niemczech całkowitej zmiany – mówi polski prezydent. „Widzimy jednak, że Niemcy próbują być w połowie w ciąży, myśleć trochę inaczej i wspierać Ukrainę”.
Pomimo poparcia dla Ukrainy, Scholz „nadal wydaje się wierzyć, że powinniśmy wrócić do normalnych stosunków z Rosją”. Nie wierzy jednak, że „kiedyś będzie to możliwe przy tym quasi-totalitarnym reżimie” – zadeklarował szef polskiego rządu.
70 ukraińskich żołnierzy na szkolenie przeciwlotnicze w Niemczech
04:38: Ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec, aby szkolić się w systemie przeciwlotniczym Patriot. Grupa wylądowała już we wtorek i powinna rozpocząć szkolenie w czwartek, poinformowały niemieckie kręgi bezpieczeństwa w Berlinie. W sumie jest to grupa około 70 Ukraińców.
Rząd federalny w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi chce, aby Ukraina wyposażyła się w cały system Patriot do odpierania rosyjskich ataków dronami, rakietami czy samolotami. Zazwyczaj obejmują one centrum kierowania ogniem, radar, generator i sześć lub więcej wyrzutni montowanych na ciężarówkach.
Tymczasem jednostki Patriot, które zostały przeniesione do Polski, zgłosiły „wstępną gotowość operacyjną”, jak poinformowało już dowództwo operacyjne w środę. Bundeswehra chce wesprzeć obronę polskiej przestrzeni powietrznej trzema dywizjonami rakiet przeciwlotniczych.
Od 16 stycznia żołnierze Bundeswehry Polska na miejscu, aby zapewnić włączenie elementów systemu uzbrojenia do jednostek polskich. Celem jest ochrona przestrzeni powietrznej NATO, a więc także terytorium, infrastruktury i ludności Polski. Misja jest początkowo ograniczona do sześciu miesięcy. Ukraina, sąsiad Polski, jest w stanie wojny z Rosją od czasu rosyjskiego ataku w lutym 2022 roku.
Po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku pocisk uderzył w terytorium Polski, minister obrony Christine Lambrecht (SPD) i jej polski kolega Mariusz Błaszczak uzgodnili, że niemieckie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot zostaną przeniesione do Polski. W pożarze zginęło dwóch obywateli Polski.
Ambasador Ukrainy Makiejew: „Niemiecka broń robi różnicę”
Czwartek, 2 lutego, 12:36: W procesie dotyczącym zamachu terrorystycznego z listopada 2020 r. w Wiedniu dwóch oskarżonych zostało skazanych na dożywocie za zabójstwo jako zwolennicy sprawcy. Dwóch innych oskarżonych zostało skazanych w czwartek wieczorem przez Sąd Rejonowy w Wiedniu na 19 i 20 lat więzienia. Ława przysięgłych uznała za ustalone, że czterej mężczyźni pomogli wybrać cel ataku oraz zdobyć broń palną i amunicję.
20-letni napastnik był sympatykiem terrorystycznej milicji Państwa Islamskiego (IS). Zabił cztery osoby w centrum Wiednia 2 listopada 2020 r., zanim został policja został postrzelony. Jedną z ofiar był niemiecki student. 23 przechodniów zostało rannych, niektórzy ciężko, w tym Niemcy.
Prokuratorzy oskarżyli również dwóch innych mężczyzn o przyczynienie się do zabójstwa poprzez zaplanowanie zamachu. Jednak ława przysięgłych uniewinniła ją od tego głównego zarzutu z powodu braku dowodów. Ale każdy z nich został skazany na dwa lata więzienia za szerzenie islamistycznej propagandy terrorystycznej. Niektóre wyroki zostały zawieszone. Wyroki nie są jeszcze ostateczne.
Zabity i ranny przez rakietę na budynek mieszkalny na Ukrainie
23:23: Co najmniej dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych, gdy rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w mieście Kramatorsk na wschodzie Ukrainy – poinformowały ukraińskie władze. „Kolejny atak terrorystyczny przestępców i terrorystów z Rosji” – napisał w środę wieczorem szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak na kanale informacyjnym Telegram. Opublikował również zdjęcie zrujnowanego domu. Dokładny zakres był początkowo niejasny. Powiedział, że w ruinach wciąż mogą leżeć ludzie.
Podczas rosyjskiej wojny agresywnej rakiety wielokrotnie uderzały w budynki mieszkalne, mimo że Ministerstwo Obrony w Moskwie twierdzi, że atakuje cele wojskowe. Raz po raz dochodzi do śmierci i obrażeń wśród cywilów. Wojska rosyjskie chcą przejąć kontrolę nad miastem Kramatorsk w obwodzie donieckim i całym obwodem. Wojna trwa już ponad jedenaście miesięcy.
Rosyjski dziennikarz skazany na osiem lat więzienia za „fake newsy”.
17:04: Rosyjski dziennikarz Aleksander Niezorow został skazany zaocznie przez moskiewski sąd na osiem lat więzienia. Był winny rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”.
Śledztwo w jego sprawie rozpoczęło się, gdy Niezorow opublikował w mediach społecznościowych informację, że siły rosyjskie celowo zbombardowały szpital położniczy w ukraińskim mieście Mariupol. Rosja zaprzeczyła wówczas zarzutom.
Osiem dni po inwazji na Ukrainę w Rosji Przyjęła ustawę, zgodnie z którą grozi jej 15 lat więzienia za nadawanie wypowiedzi krytycznych wobec tego, co Rosja nazywa wojskową „operacją specjalną”. Używanie terminów takich jak „atak”, „inwazja” i „wypowiedzenie wojny” jest zabronione w mediach w Rosji.
Niezorow uciekł z Rosji w marcu, aw czerwcu otrzymał obywatelstwo ukraińskie. Publicznie potępił rosyjską inwazję. Jeśli Niezorow kiedykolwiek wróci do Rosji, będzie musiał odbyć karę w kolonii karnej, orzekł sąd. Dziennikarz, jedyny kanał Youtube z prawie dwoma milionami subskrybentów, nazwał ankietę śmieszną.
Brytyjski wywiad dostrzega oznaki rozłamu w rosyjskim kierownictwie wojskowym
16:50: Brytyjski wywiad postrzega dymisję wysokiego rangą rosyjskiego oficera wojskowego jako oznakę braku jedności w kierownictwie wojskowym Moskwy. Generał pułkownik Michaił, który odegrał ważną rolę w wojnie na Ukrainie, zostałby zwolniony, poinformowało we wtorek brytyjskie Ministerstwo Obrony podczas codziennego briefingu prasowego. Według brytyjski Tepliński był odpowiedzialny za wycofanie się Rosji na zachód od ukraińskiego Dniepru w listopadzie ubiegłego roku. Powiedział, że w Rosji został okrzyknięty zdolnym i pragmatycznym dowódcą.
Obecnie nie jest jasne, czy Tepliński nadal pełni swoje obowiązki na czele rosyjskich wojsk powietrznodesantowych. Niewykluczone jednak, że do jego dymisji przyczyniła się debata nad rolą tych sił. Wojska powietrznodesantowe były często wykorzystywane do zadań, które nie odpowiadały ich specjalizacji.
Siły UE będą szkolić 15 000 dodatkowych żołnierzy ukraińskich
15:37: Zakres obecnej misji szkoleniowej UE dla Sił Zbrojnych Ukrainy powinien zostać podwojony. Nowym celem jest wyszkolenie 30 000 ukraińskich żołnierzy w krajach UE, poinformowało w środę kilku unijnych urzędników. w Brukseli z. Do tej pory celem było przeszkolenie około 15 000 żołnierzy.
O rozpoczęciu unijnej misji szkoleniowej zdecydowali w listopadzie ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Mówiono wówczas, że w Niemczech, Polsce i innych krajach UE trzeba będzie najpierw przeszkolić nawet 15 tys. ukraińskich żołnierzy. Dzięki tej misji UE chce pomóc zapewnić ukraińskim żołnierzom jeszcze lepszą niż wcześniej obronę przed rosyjskimi napastnikami.
W ramach unijnej misji Bundeswehra oferuje m.in. szkolenie bojowe dla kompanii oraz ćwiczenia taktyczne dla dowództwa brygady i podległego dowództwa batalionu. Niemiecka oferta obejmuje również szkolenia trenerów, szkolenia medyczne oraz szkolenia z systemów uzbrojenia w ścisłej współpracy z przemysłem.
Według wstępnych planów Niemcy chcieli w pierwszych miesiącach sformować brygadę liczącą do 5 tys. żołnierzy ukraińskich. Oczekuje się również, że liczba ta będzie zależała od tego, ile żołnierzy Ministerstwo Obrony Ukrainy może wysłać na szkolenie w związku z trwającą wojną.
Boris Johnson wzywa do dostaw myśliwców na Ukrainę
14:29: Boris Johnson popiera dostawę zachodnich myśliwców dla ukraińskiego wojska, powiedział Fox News. Boris Johnson wezwał zachodnich przywódców, by „dali Ukrainie to, czego potrzebuje”.
Dosłownie powiedział: „Za każdym razem, gdy mówiliśmy, że dostarczanie takiej a takiej broni byłoby błędem, w końcu to zrobiliśmy i było to słuszne dla Ukrainy”. Według Johnsona rozmieszczenie myśliwców pozwoliłoby zaoszczędzić „czas, pieniądze i życie”.
„Teraz nie jest czas na opóźnianie wsparcia dla Ukrainy, teraz jest czas na podwojenie wsparcia. Daj im to, czego potrzebują” – powiedział Johnson.
Prośba jest również następstwem decyzji brytyjskiego premiera Rishi Sunaka i prezydenta USA Joe Bidena o odrzuceniu wniosku Ukrainy o myśliwce.
Przeczytaj więcej wiadomości na następnych stronach.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.