Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ukraina chce odzyskać wszystkie części kraju okupowane przez Rosję, w tym Krym. Zełenski podkreślił to w niedzielę w rocznicę zajęcia przez wojska rosyjskie Półwyspu Czarnomorskiego.
Selensky chce przywrócić Krym
„W 2014 roku rosyjska agresja rozpoczęła się wraz z zajęciem Krymu” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo w niedzielę. „Logiczne jest, że wraz z wyzwoleniem Krymu wyznaczamy historyczny koniec wszelkich rosyjskich prób zrujnowania życia Ukraińców i wszystkich narodów Europy i Azji, które Kreml twierdził kiedyś, że są podporządkowane”.
Zełenski dodał: „Dzisiaj, 26 lutego, obchodzimy dzień oporu przeciwko okupacji Krymu i Sewastopola”. Zaapelował do krajowych mediów, by podkreślały, że „Ukraina nikogo nie porzuca, nikogo nie zostawia wrogowi”. Jednocześnie Zełenski był przekonany: „Prawo międzynarodowe będzie panować tutaj, na ziemi Ukrainy: w Donbasie, w Azowie, w Chersoniu i na Krymie”.
Wiosną 2014 roku Rosja przejęła kontrolę nad należącym do Ukrainy Półwyspem Krymskim. Pierwsze starcia zbrojne między zwolennikami ukraińskiego rządu a prorosyjskimi demonstrantami 26 lutego 2014 roku doprowadziły ostatecznie do interwencji zbrojnej Rosji. Kontrolowane referendum w sprawie włączenia do Federacji Rosyjskiej doprowadziło w marcu do aneksji Krymu przez Moskwę.
Krymska Platforma Międzynarodowa wzywa Moskwę do wycofania się
W rocznicę okupacji Krymska Platforma Międzynarodowa ponownie zażądała wycofania wszystkich wojsk rosyjskich z Ukrainy. W oświadczeniu wydanym w niedzielę uczestnicy platformy potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i potępili „niesprowokowaną agresję Rosji”. Jednocześnie ponownie uznali za nielegalną aneksję Krymu i innych części Ukrainy, które zostały później zaanektowane przez Moskwę.
Platforma Krymska została uruchomiona w 2021 roku przez ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w celu dyplomatycznego odwrócenia włączenia przez Rosję Półwyspu Morza Czarnego, jeśli to możliwe. Kampanię wspiera ponad 40 krajów, a zaangażowane są również NATO i UE.
Kijów: niezmienione fronty pomimo rosyjskich ataków
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego sytuacja bojowa na odcinkach frontu we wschodniej Ukrainie nie uległa ostatnio zmianie. Chociaż wojska rosyjskie zaatakowały w kilku punktach przy wsparciu lotniczym i artyleryjskim, nie były w stanie się przebić, powiedział Sztab Generalny. Podobnie jak w poprzednich dniach, najcięższe walki toczyły się w Kupyańsku, Bachmucie, Limańsku, Awdijiwce i Szachtarsku. Absolutnym celem ponownie stało się miasto Bachmut, o które toczono spory od tygodni. Odparto tam serię ataków rosyjskich na małe przedmieścia.
Szef Sił Powietrznych: Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej
Według szefa sił powietrznych Ukrainy, pomimo licznych rakiet i dronów bojowych zestrzelonych przez rosyjskich napastników, Ukraina nadal potrzebuje więcej broni przeciwlotniczej. „Od samego września zestrzelono ponad 650 rosyjskich pocisków manewrujących i 610 irańskich zamachowców-samobójców” – powiedział w niedzielę ukraińskiemu portalowi internetowemu do spraw wojskowych generał broni Mykoła Oleszczuk. Rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną miały na celu „złamanie ludności ukraińskiej, pogrążenie jej w ciemności”.
Do końca roku w dużej części Ukrainy wielokrotnie dochodziło do awarii elektryczności i wody, ponieważ system obrony powietrznej nie był w stanie całkowicie zniszczyć masy nadlatujących pocisków.
Oleszczuk powiedział, że Ukraina jest „aktywnie wspierana” przez Zachód w zakresie obrony przeciwlotniczej różnymi rodzajami broni. Ale to nie wystarczy. „Potrzebujemy bardziej zaawansowanej technologicznie broni, która pomoże nam szybko przywrócić porządek na niebie i oczyścić je z obecności terrorystów”. Generał natychmiast dodał do swoich uwag listę życzeń: „Nowoczesne samoloty wielozadaniowe oraz przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego i dalekiego zasięgu, i to w dużych ilościach”.
Co przynosi dzień?
Rada Praw Człowieka ONZ w Genewie zajmie się rosyjskim atakiem na Ukrainę, który narusza prawo międzynarodowe, oraz łamaniem praw człowieka w Iranie, Afganistanie i innych krajach. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wygłasza przemówienie podczas spotkania otwierającego w Genewie. Na spotkaniu prawdopodobnie zostaną omówione doniesienia o systematycznych uprowadzeniach ukraińskich dzieci do Rosji, które Moskwa odrzuca jako fałszywe.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.