Aktualizacja z Ukrainy rano
Eksplozje na Krymie, w Pekinie i Mińsku pomagają Moskwie z pakietem sankcji
Dzisiaj, 02.03.2023 | 06:36
Aktualizacja z Ukrainy: co się stało zeszłej nocy
- Kijów: Rosyjskie ataki w pobliżu Bachmuta trwają
Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego, armia rosyjska kontynuowała w środę niesłabnące ataki na wschodnią Ukrainę. Miasto Bachmut, które toczyło się od tygodni w sporze, ponownie znalazło się w centrum najcięższych walk, jak poinformowało ukraińskie dowództwo armii w codziennym raporcie sytuacyjnym. Rosyjskie jednostki już napierają na miasto z trzech stron.
Zgłoszono również serię rosyjskich nalotów powietrznych i artyleryjskich wokół miasta Charków we wschodniej Ukrainie. Dodał, że w atakach rakietowych zginęli także cywile. Nie podano żadnych innych szczegółów. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w okolicy dwa irańskie samoloty-samobójcze bombowce.
Rosyjskie ataki były również zgłaszane z Krzemieńczuka, na południowy wschód od Kijowa. Gubernator obwodu połtawskiego Dmytro Łuni poinformował, że w pobliżu Krzemieńczuka zostały trafione „obiekty infrastruktury cywilnej i krytycznej”. Na razie nie podał więcej informacji na temat ewentualnych ofiar ani szkód.
- Doniesienia o eksplozjach na Krymie
W środę wieczorem na okupowanym przez Rosję Krymie odnotowano kilka eksplozji. Detonacje były słyszalne w Jałcie, Bakczysaraju i Gurzuf na południu półwyspu, poinformowały media społecznościowe. Nie było żadnych oficjalnych oświadczeń w tej sprawie.
- ISW: pakiet Łukaszenki i Jinpinga mający na celu obejście sankcji
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka i przywódca Chin Xi Jinping podpisali podczas spotkania w Pekinie 1 marca zestaw 16 dokumentów, które mogą ułatwić obejście sankcji wobec Rosji. Zgodnie z nią Chiny miałyby kierować do Rosji dostawy pomocy oraz sprzęt wojskowy lub podwójnego zastosowania przez Białoruś. To donosi „Instytut Studiów nad Wojną(ISW).
Reklama
Pakiet obejmuje wspólną białorusko-chińską strategię rozwoju przemysłu, dokument o białorusko-chińskiej współpracy naukowo-technicznej na lata 2023-2024 oraz list intencyjny w sprawie wspólnych projektów z chińskimi pożyczkami państwowymi.
Łukaszenka podkreślił, że jego kraj chce pogłębić współpracę z Chinami w zakresie rozwoju technologicznego. Ma nadzieję na tworzenie wspólnych przedsięwzięć, modernizację białoruskich przedsiębiorstw oraz wymianę towarów i usług. Ponadto producenci w kraju byliby zainteresowani poznaniem umiejętności i technologii chińskich firm w zakresie produkcji silników, skrzyń biegów, osi i zespołów.
Poza rzekomym złamaniem sankcji Łukaszenka prawdopodobnie wykorzysta umowę do kultywowania wpływów gospodarczych Chin na Białorusi w celu ochrony przed rosyjską presją integracji. Według ISW środki te w najlepszym wypadku opóźniłyby kampanię Putina mającą na celu uzyskanie całkowitej kontroli gospodarczej nad Białorusią.
- UE mogłaby zwiększyć zachęty do dostaw amunicji na Ukrainę
Kraje takie jak Niemcy mogłyby w przyszłości otrzymać znacznie więcej pieniędzy od UE, gdyby szybko dostarczyły Ukrainie pilnie potrzebną amunicję. W opublikowanym w środę dokumencie dyskusyjnym Komisja Europejska proponuje, aby państwa członkowskie zwracały do 90% kosztów z funduszy unijnych w przypadku szybkich dostaw. Do tej pory stopa zwrotu z tytułu tych roszczeń była na ogół znacznie niższa.
Państwa są zobowiązane do szybkiego udostępnienia amunicji artyleryjskiej kalibru 155 milimetrów, zgodnie z dokumentem dostępnym niemieckiej agencji prasowej, o którym początkowo informował „Spiegel”. Przelew musi być wykonany z istniejących zapasów lub zamówień oczekujących na dostawę.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell już w zeszłym tygodniu wezwał ministrów obrony państw UE do zwiększenia dostaw amunicji. Tłem była obawa, że Ukrainie wkrótce zabraknie rodzajów amunicji, których pilnie potrzebuje.
Według estońskiego dokumentu informacyjnego Rosja wystrzeliwuje dziennie średnio 20 000-60 000 pocisków artyleryjskich, podczas gdy Ukraina tylko 2-7 000 pocisków dziennie.
To przynosi czwartek
Dobry rok po rosyjskim ataku na Ukrainę i związanej z tym reorientacji niemieckiej polityki bezpieczeństwa kanclerz Olaf Scholz (SPD) chce w czwartek w Bundestagu podsumować sytuację. Jego rządowe oświadczenie nosi tytuł „Rok przełomu”. 27 lutego 2022 roku – trzy dni po rozpoczęciu wojny – Scholz ogłosił podczas nadzwyczajnego posiedzenia Bundestagu warty 100 miliardów dolarów program modernizacji Bundeswehry. Dzień wcześniej podjęto decyzję o pierwszych dostawach broni na Ukrainę do obrony przed Rosją.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.