Premier Morawiecki zapowiedział, że dostarczy Ukrainie nowoczesne myśliwce F-16, jeśli wyrażą na to zgodę partnerzy z NATO. Niemcy się powstrzymują.
Drut Zuma/Imago
Według doniesień medialnych Polska ogłosiła, że chce również dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16 w walce z Rosją. Warunkiem wstępnym jest udział w dostawie również innych krajów NATO. Jest to zgłaszane przez ukraiński i polskie media i odnoszą się do polskiego premiera Mateusza Morawieckiego i Andrija Jermaka, dyrektora gabinetu Wołodymyra Zełenskiego.
W rozmowie z dziennikarzami w poniedziałek Morawiecki obiecał znaczne zwiększenie budżetu obronnego w ramach przygotowań do wojny na Ukrainie. W „bezprecedensowym” posunięciu Warszawa wyda 4% swojego produktu krajowego brutto (PKB) „na polską armię” w 2023 roku – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Morawiecki. Wojna na Ukrainie sprawia, że polskie zbrojenie rozwija się „jeszcze szybciej” – zadeklarował szef rządu.
Polonia jest na liście do przekazania Ukrainie samolotów bojowych F-16 w porozumieniu z #NATO– premier Polonii.
„En este asunto, actuaremos en total coordinación” Mateusza Morawieckiego. https://t.co/9NfK0Ldghh pic.twitter.com/0lR7g8DV6N
— Ukrania 24-godzinne wiadomości (@UKR_token) 30 stycznia 2023 r
To „prawdopodobnie największy wzrost wydatków wojskowych ze wszystkich krajów NATO” – dodał Morawiecki, nie odnosząc się do kwestii finansowania dodatkowych środków.
Tylko dwa kraje NATO wydają procentowo więcej pieniędzy na obronę
Według Defence Alliance Polska wydała w ubiegłym roku ponad 2,4% swojego PKB na obronność. To plasuje kraj na trzecim miejscu w NATO po Grecji (3,76%) i Stanach Zjednoczonych (3,47%).
Polska ustawa finansowa na 2023 r., która nie została jeszcze ostatecznie przyjęta, przewiduje obecnie wydatki na zbrojenia w wysokości 3% PKB, co odpowiadałoby ok. 20,4 mld euro.
Niemcy: pytania o myśliwce są „hipotetyczne”
Niemcy jak dotąd wykluczają dostawę nowoczesnych myśliwców: rozważania, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to „hipotetyczne pytania”, na które nie udzielają odpowiedzi, powiedział w poniedziałek minister obrony Boris Pistorius (SPD) podczas wizyty w Bundeswehrze dowództwo operacji w Schwielowsee koło Poczdamu. „A tak przy okazji, o ile mi wiadomo, kanclerz federalna powiedziała wszystko, co trzeba powiedzieć” – powiedział Pistorius, który pytał o zagraniczne misje Bundeswehry.
Scholz wcześniej skrytykował toczącą się dyskusję na temat możliwej dostawy myśliwców z Chile. „To idiosynkratyczne, że ta debata się odbywa. Pewnie niektórzy zastanawiają się: po co on zadaje pytanie, skoro chodzi o pomoc Ukraińcom” – powiedział w niedzielny wieczór (czasu lokalnego) polityk SPD. Teraz potrzebna jest poważna debata, a nie „przepychanka (…) , w którym być może na pierwszy plan wysuwają się wewnętrzne motywacje polityczne zamiast wspierania Ukrainy”.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.