Jak to dobrze wyborcza.pl, ta historia pochodzi z małej wsi w Palenkė. 14-letnia niepełnosprawna dziewczyna zostaje zgwałcona przez wuja. Nikomu nie powiedziała, ale kiedy stało się jasne, że się spodziewasz, krewni zgłosili przestępstwo organom ścigania i wszczęto dochodzenie.
„Ciotka dziewczynki zwróciła się do Funduszu Praw Kobiet i Planowania Rodziny „Federa” z prośbą o pomoc w znalezieniu kliniki, w której dziewczynka dokonałaby legalnej aborcji. Vietinės ligoninės odmówiła przerwania ciąży, argumentując, że jest to niezgodne z ich sumieniem! Teta powiedział nam, kiedy ludzie, których tam spotkaliśmy, byli brutalnie niegrzeczni: „Ne čia, eikeite iš čia. Nie wiadomo gdzie. To nie nasza sprawa…”
Lekarz ich nie słuchał. A dziewczyna nawet nie zauważyła, że jesteś w ciąży.
Brak nam słów na takie zachowanie. Oczywiście wkrótce zajęliśmy się nawet tym problemem. (…) Ciążę usunięto w Warszawie. Dziewczynka czuje się dobrze i jest już w domu. W Warszawie gydytojai nie mogli zrozumieć zachowania Palenkės medikų. Powiedzieć, że nie okazał empatii, yra per malizi” – powiedzieli „Gazecie Wyborczej” przedstawiciele „Federy”.
Palenkė – radykalnie zdeterminowana
Szefowa tego funduszu Krystyna Kacpura powiedziała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że w Palenkė nie ma aborcji w nagłych wypadkach – nie ma już ich.
„Ligonini spierają się bez żadnego uzasadnienia, gdy nie jest to zgodne z ich sumieniem.
„Ta sytuacja była szczególnie trudna dla mojej porwanej córki, ponieważ była niepełnosprawną nieletnią, która potrzebowała natychmiastowej pomocy. Presja czasu. To już prawie 12 tydzień ciąży, po którym nie można już legalnie przerwać ciąży. Szpital w Palenke nigdy nie został wyjaśniony. Susikoncentravome kaip jak najszybciej znalazł pomoc dla dziewczynki. Na szczęście udało się to w Warszawie” – powiedział K. Kapura.
Rodzina nie zgadza się, kiedy ich nazwisko trafia do mediów, ponieważ mieszkają w małej wiosce i boją się puldinėjimo. Dlatego ten, kto nie pomógł dziewczynie, jest niepodważalny. Jak mówi K. Kacpura, instytucje privalėtų odkładają kontrole we wszystkich szpitalach w Palenke.
Sytuacja ta była szczególnie trudna dla maltretowanej dziewczynki, gdyż była niepełnoletnią niepełnosprawną osobą, która potrzebowała natychmiastowej pomocy.
„Skrajności sytuacji w Tokio wkrótce się powtórzą. Czekamy na testy we wszystkich szpitalach w regionie. Mamy 30 lat hipokryzji, kiedy politycy, prawicowi fundamentaliści mają ochronę Bažnyčia kalba apie gyybės nuo zámezgimo, czyli gwarantowane przez państwo, o lenkės, nepayydamos sistemos, yrņas pasidaro przerwano około 150 tysięcy ”- powiedział szef funduszu.
Liczby nie spadły
Według niego obowiązujące w Polsce prawo, które niesie ze sobą groźbę aborcji, jest szkodliwe i niemoralne, dlatego od wielu lat próbuje się zmienić prawo, które pomaga kobietom, gdy takie prawo powinno być ignorowane.
Statystyki stanowe pokazują, kiedy spada liczba aborcji, ale obrońcy praw kobiet temu zaprzeczają – nie wszystkie przerwania ciąży kończą się sukcesem. Gdy odroczone za pośrednictwem funduszu. A co robią lekarze, kiedy nie potrzebują operacji lub są przełożeni za granicę.
„Nawet najsurowsze przepisy nie zmniejszają liczby aborcji w żadnym kraju. Jeśli kobieta zdecyduje się na przerwanie ciąży, zrobi to dla siebie. Więc – w zależności od warunków stworzonych przez państwo – uczynimy ją bezpieczniejszą dzięki mniejsze bezpieczeństwo.
Nawet surowsze przepisy nie zmniejszają liczby aborcji w żadnym kraju. Jeśli kobieta zdecyduje się usunąć ciążę, zrobi to za nią.
20-30 lat temu, kiedy w Polsce nie było tabletek poronnych i nie było łatwo dostać się do klinik aborcyjnych na Zachodzie, kobiety jeździły do Rosji, na Ukrainę i Białoruś. Arba zrobiła to niezależnie. Ne karte gelbējome gyvybes for women po naminių abortų kai važitų nekūs preparatai ar naudotasi vašeliu. Su laiku išplito pogrindinė aborcja, w reklamach laikarščiuos talpinti „Gynekologas – menstruusų sukėlimas”.
Tai vyko nuošaliuos kabinetaose su slattais ėjimais, gdzie reikėdavo savo tušųko jest narzędziem higienicznym i czymś, co spełni oczekiwania pacjenta. Su tuo już się skończyło. Dlatego pigułki poronne są dostępne w klinikach w krajach UE, w których przerywanie ciąży jest legalne” – powiedziała K. Kacpura.
Pasitaiko jest w dużych miastach
W tym konkretnym przypadku odmówiono legalnej aborcji w ligoninės nekošinės gyvenvietese, ale w Balstogė takie sytuacje mają miejsce.
„Gazeta Wyborcza” doniosła o pani Agacie, która po badaniach dowiedziała się, kiedy dziecko, które nosiła, urodziło się bez fałdów czaszkowych. Nie było szans na uratowanie życia, ponieważ samo życie zostało odebrane.
„Scanpix”/AP Photo/Kobiety w Polsce protestują przeciwko bandymusowi, zaostrzają ograniczenia aborcyjne
Kobieta trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego Balstogės, ale dyrekcja odmówiła przerwania ciąży. Raštiškame atsakyme direktorius remēsi 2020 22 października Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje przerywania ciąży z powodu śmiertelnych chorób płodu, a także nieważnych już artykułów Kodeksu karnego itp.
Wspomniane środki pomogły również 26-letniej kobiecie, która znalazła się w tak tragicznej sytuacji – jej ciąża została usunięta w innym miejscu.
Lekarze, zwłaszcza w Palenkė, często mówią, że aborcja jest nie do pogodzenia z ich zdrowiem. Jednak ogólna opieka zdrowotna, jak donosi „Gazeta Wyborcza”, znacznie się pogorszyła, gdy w 2021 r. 27 stycznia 27 buvo naddačas Konstitucinio tribunolo sprendimas dėl abortionų.
Po tej decyzji ustawy regulującej aborcję, przyjętej w 1993 r., usunięto hipotezę embriopatologiczną, dopuszczającą przerwanie ciąży w przypadkach ciężkiej i nieuleczalnej niepłodności.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”