Dostawa czołgów bojowych: debata „Lampart” – presja na Berlin rośnie

Stan: 01.09.2023 19:42

Rząd federalny potwierdził, że nie zgadza się na dostawę czołgów bojowych – nawet jeśli niektóre sygnalizacje świetlne się do tego zobowiązały. Z Wielkiej Brytanii i Polski nadchodzą teraz sygnały, które zwiększają presję.

W przeciwieństwie do Niemiec, Wielka Brytania najwyraźniej planuje dostarczyć Ukrainie czołgi podstawowe. Według telewizji Sky News, powołując się na własne informacje, może wylądować do dziesięciu pojazdów „Challenger 2”, aby odeprzeć rosyjskie ataki. Odpowiednie dyskusje toczą się od tygodni.

„Spiegel” pisze, że wśród zwolenników zachodniej Ukrainy Londyn już „bez zobowiązań zapowiedział” dostawę kilkunastu systemów „Challenger 2”. Oficjalnie jednak decyzja zostanie zaprezentowana prawdopodobnie dopiero na kolejnym spotkaniu tzw. grupy Ramstein 20 stycznia w amerykańskiej bazie wojskowej o tej samej nazwie w Nadrenii-Palatynacie. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii początkowo nie komentowało doniesień.

Ukraina żąda czołgów

Ukraina od dawna domaga się dostawy zachodnich czołgów podstawowych, w szczególności niemieckiego „Leoparda”. Posunięcie Wielkiej Brytanii zachęciłoby również inne państwa do dostarczania czołgów podstawowych, powiedział Sky News, powołując się na „źródło ukraińskie”.

Niemcy od kilku dni debatują też nad ewentualną dostawą czołgów bojowych. Niedawno wicekanclerz Robert Habeck nie wykluczył dostaw „Leopardów”. Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Göring-Eckardt powiedziała gazetom z grupy medialnej Funke: „Musimy zrobić i dostarczyć wszystko, co możliwe. Dotyczy to również czołgów „Leopard”. Wiceprzewodniczący FDP Wolfgang Kubicki powiedział, że „rozsądne może być dostarczenie nie tylko czołgów„ Marder ”, ale także czołgów„ Leopard ”.

Scholz: „Niemcy nie pójdą sami”

Jednak rzecznik rządu Steffen Hebestreit ponownie dał dziś jasno do zrozumienia, że ​​rząd federalny nie chce obecnie udostępniać czołgów „Leopard 2”. „Rząd federalny nie zamierza na tym etapie dostarczać Ukrainie czołgów Leopard-2” – powiedział.

A kanclerz federalny Olaf Scholz ponownie obronił swój kurs. „Niemcy nie pójdą same. Niemcy zawsze będą stać ze swoimi przyjaciółmi i sojusznikami, a zwłaszcza ze swoim transatlantyckim partnerem, Stanami Zjednoczonymi” – powiedział na imprezie wyborczej SPD. „Wszystko inne byłoby nieodpowiedzialne w tak niebezpiecznej sytuacji”.

Polska zwiększa presję

Polska mogłaby teraz również zwiększyć presję na Niemcy. Warszawa zachęca inne kraje do tworzenia szerokiej koalicji w celu przekazania nowocześniejszych czołgów, takich jak czołg „Leopard” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Polska mogłaby być częścią takiej koalicji – powiedział Radiu Zet Jakub Kumoch, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. bezpieczeństwa. „Wszystko się zmienia. Najpierw musimy dowiedzieć się, co zamierzają zrobić nasi sojusznicy w krajach zachodnich”.

Kumoch opisał doniesienia, że ​​Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kilkaset lub nawet wszystkie czołgi podstawowe Leopard jako „dezinformację”. W najlepszym razie dyskusja toczy się o „kilka lub kilkanaście sztuk”.

Ponad 3600 zbudowany

Niedawno rząd federalny zgodził się przekazać Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty Marder. Czołgi podstawowe są znacznie ciężej uzbrojone i potężniejsze niż transportery opancerzone. W sumie zbudowano ponad 3600 jednostek czołgu podstawowego „Leopard 2”, w tym ponad 2000 starszych już wersji „Leopard 2A4”.

Stosowane są w wielu krajach. Poza Polską potencjalnymi europejskimi partnerami we wspólnej realizacji mogłyby być również Finlandia i Hiszpania. W przeszłości dostawy oferowała również niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *