Tankowanie znów będzie tańsze
Polska uruchamia plan naprawy gospodarczej
1.11.2022, 21:16
Wobec wysokiej inflacji polski rząd chce odciążyć obywateli. Podatek od wartości dodanej ma zostać tymczasowo zniesiony w przypadku artykułów spożywczych i benzyny oraz drastycznie obniżony w przypadku benzyny. Powinno to również wzmocnić turystykę czołgów.
Polska planuje od 1 lutego czasowo zawiesić VAT na żywność i obniżyć stawkę podatku na paliwo. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Warszawie, że rozporządzenie, które ma łagodzić skutki inflacji dla konsumentów, będzie obowiązywać przez okres sześciu miesięcy.
Planowana jest obniżka stawki VAT na benzynę i olej napędowy z obecnych 23% do 8%. Morawiecki powiedział, że rząd szacuje, że obniży to ceny paliwa o równowartość 15 centów za litr. W przypadku większości artykułów spożywczych, z wyjątkiem towarów luksusowych, w Polsce obowiązuje stawka podatku 5%. To musi zostać anulowane na sześć miesięcy. Środek działa jednak tylko wtedy, gdy uproszczenia są również przekazywane klientom.
Jednocześnie oczekuje się, że niższe ceny benzyny pobudzą turystykę zbiornikową, zwłaszcza z Brandenburgii i Saksonii. ADAC niedawno poinformował, że na przykład kierowcy diesli płacą więcej na dystrybutorach w tym kraju niż kiedykolwiek wcześniej. W niedzielę, średnio w kraju, litr oleju napędowego kosztował 1584 euro. Benzyna Premium E10 kosztowała 1659 euro za litr, a więc była o 5 centów od rekordowej wartości z 2012 roku.
Gaz i nawozy są również zwolnione z podatku VAT za ten sam okres. Sama ta część pakietu podatkowego będzie kosztować budżet równowartość 1,54 mld euro – powiedział szef rządu. Wszystkie obniżki podatków mogą obciążyć budżet do równowartości 4,4 mld euro.
Rząd w Warszawie zareagował na gwałtowny wzrost inflacji chwilową obniżką VAT. Według GUS inflacja w grudniu wyniosła 8,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Rząd federalny podjął również w 2020 r. decyzję o obniżeniu podatku VAT na czas określony w związku ze skutkami pandemii. Od 1 lipca do końca roku podstawowa stawka podatkowa została obniżona z 19% do 16%, a stawka podatkowa z 7% do 5%.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.