W Lich odbyła się dyskusja online z ekspertem firmy Giessen ds. Europy Wschodniej, Hansem-Jürgenem Bömelburgiem. Uważa, że niemieckie wahania muszą ustać.
dzielnicy Gießen (Twi). „Naszym powodem istnienia musi być wspieranie naszych sąsiadów i rozwianie irytacji spowodowanej wahaniami Niemiec”. Hans-Jürgen Bömelburg zwraca uwagę, że w Lich. Strona niemiecka zawsze starała się nawiązać uprzywilejowane stosunki z Rosją. Nacisk położono na zmianę poprzez pojednanie. Okazało się to iluzoryczne” – powiedział wschodnioeuropejski ekspert w internetowej dyskusji na temat wojny na Ukrainie w centrum edukacji dorosłych w powiecie Gießen. Moderatorem był filozof, piosenkarz i mówca audiobooków Staufenberger Sven Görtz.
Osiemdziesięciu uczestników wzięło ostatnio udział w dyskusji panelowej moderowanej przez administratora dystryktu Anitę Schneider i Torstena Denkera, szefa okręgowego centrum edukacji dorosłych, który pełni również funkcję moderatora. „Nie trzeba się przyzwyczajać do tej wojny w środku Europy” – podkreśliła Schneider w swoim powitaniu i przyznała też, że martwi ją długość wojny. Powstaje też pytanie, jak Chiny mogą odgrywać rolę mediatora, nawet jeśli nie potępiły jeszcze wojny.
konflikt się rozpoczął z aneksją Krymu
Na wstępie Görtz odniósł się do publicznej rozmowy na temat inwazji, która miała miejsce rok temu. „Od tego czasu ten świat został wywrócony do góry nogami”.
Po wydarzeniach Bömelburg zwrócił uwagę, że teraz jest „więcej wiedzy o Ukrainie”. Jednak 24 lutego 2022 r. nie był początkiem rosyjskiego ataku na Ukrainę, ponieważ konflikt rozpoczął się już w 2014 r. wraz z aneksją Krymu. „Powiedziałbym, że reakcje Niemców były bardzo słabe”.
Od 24 lutego życie na Ukrainie zasadniczo się zmieniło. Jest jedna trzecia bezrobotnych bez żadnej pomocy, osiem do dziesięciu milionów ludzi opuściło kraj. W każdym razie doniesienia poprawiły się po poprzednich doniesieniach z Moskwy na temat Ukrainy. Na Ukrainie są teraz ekipy informacyjne.
Bömelburg dał jasno do zrozumienia, że Rosja nie jest jedynym prawowitym spadkobiercą ZSRR, jak lubią to opisywać. Ukraina jest narodem naśladowczym, podobnie jak Rosja. „Związek Radziecki był czymś zupełnie innym niż dzisiejsza Rosja. Teraz Ukrainie odmawia się jakiegokolwiek prawa do istnienia” – wyjaśnił profesor uniwersytecki.
Odniósł się do wysokiego standardu życia Rosjan w metropoliach, który wynikał z wysokich dochodów z surowców. „Z drugiej strony kraj rosyjski jest skrajnie biedny. Wyjątkiem są Petersburg i Moskwa.«
Podczas rozwoju Rosji po rozpadzie ZSRR Bömelburg dawał jasno do zrozumienia, że w Rosji nigdy nie było fali demokratyzacji i nigdy nie było prób liberalizacji. Od czasów Stalina nie było żadnych zmian administracyjnych.
demokracja za Rosjanie słabną
„Wielki problem polega na tym, że demokratyzacja jest połączona z upadkiem gospodarczym”. Bömelburg przypomniał próby Borysa Jelcyna za jego panowania. Nawet wtedy Rosjanie kojarzyli demokrację z biedą. Putinowi udało się „kupić” populację, tworząc stabilne warunki. „Populacja została do pewnego stopnia zamknięta”.
Nie jest jasne, jak daleko posuwa się rosyjska walka o władzę, czy to do zachodniej granicy Ukrainy, czy też do państw bałtyckich, które mają zostać ponownie włączone do Wielkiego Imperium Rosyjskiego.
Görtz wszedł do struktur mafijnych w Rosji. Kraj jest zbudowany jak rodzina mafijna, z oligarchami na szczycie, na łasce Putina.
Ponadto istnieją niezwykle brutalni ultra-nacjonaliści. Takie grupy przejęłyby władzę, gdyby Putinowi coś się stało. W perspektywie średnioterminowej nie należy spodziewać się tendencji demokratycznych w Rosji.
Zapytany, jak można rozwiązać konflikt, Bömelburg wyjaśnił, że negocjacje mogą się odbyć tylko „jeśli obaj zaakceptują istnienie drugiego, a tak nie jest w tym przypadku”. Porozumienie mińskie nie powiodło się na tle powtarzających się ingerencji terytorialnych. Dziś sporna granica ma 1200 kilometrów długości i przebiega przez miasta. „Nie należy oczekiwać pokoju na obecnych granicach”, wyjaśnił Bömelburg, odnosząc się również do silnego zagrożenia ze strony Rosji. „Jako Niemcy musimy również zwrócić uwagę na to zagrożenie ze strony naszych sąsiadów. Polska udziela dokładnie takiej samej pomocy, jakiej udzielają Niemcy. Niemcy są postrzegani na całym świecie jako niepewni kantoniści. Musimy być przygotowani na to, że wojna nie zakończy się w ciągu najbliższych kilku tygodni i miesięcy”.
długa wojna jeden scenariusz
Z czterech przedstawionych opcji rozwiązania konfliktu najbardziej realistyczna jest długa wojna, która mogłaby trwać przez następne dwa do czterech lat. Ponadto Bömelburg postawił pytanie, co by się stało, gdyby Republikanie ponownie rządzili w Stanach Zjednoczonych. Jak wtedy postąpiłyby Niemcy?
Podobnie jak inni kanclerze, naukowiec zarzuca Scholzowi brak niemieckiej strategii bezpieczeństwa. Musimy opracować strategię, która poradzi sobie również przy zmniejszonym zaangażowaniu Ameryki.
Rola Chin jest trudna do przewidzenia, ponieważ istnieje również wiele relacji rosyjsko-chińskich. Mocno osłabiona Rosja jest wątpliwa jako młodszy partner w chińskiej polityce.
Nastąpiła ożywiona dyskusja z uczestnikami online.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.