Główna debata o czołgach: Polska chce dostarczać – a Niemcy?

Stan: 01.11.2023 20:29

Wraz z ogłoszeniem przez Polskę zamiaru dostarczenia Ukrainie czołgów zwiększa się presja na Niemcy. Ale w Berlinie ludzie niechętnie reagują. Rząd federalny raczej nie zmieni zdania.

W debacie o dostawę zachodnich czołgów podstawowych na Ukrainę Polska przepycha się. Jego kraj podjął już decyzję o zaopatrzeniu Ukraińców w czołgi podstawowe „Leopard” dla kompanii w koalicji z państwami sojuszniczymi – powiedział prezydent Andrzej Duda we Lwowie na zachodzie Ukrainy po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim. i prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Według polskiego eksperta wojskowego pod pojęciem kompania kryje się 14 czołgów podstawowych. Duda dodał, że warunkiem przekazania czołgów „Leopard” był „cały szereg wymogów formalnych i zezwoleń”.

Z drugiej strony Polsce zależało na utworzeniu koalicji międzynarodowej, do której inne państwa również wniosłyby czołgi „typu „Leopard” i inne”. Powinny one następnie w odpowiednim czasie zostać przekazane Ukrainie w celu wsparcia obrony kraju zaatakowanego przez Rosję.

Polska wysyła czołgi podstawowe na Ukrainę i wywiera presję na Niemcy

Ingo Groß, MDR, wiadomości codzienne, 16.01.2023 r

Zełenskij: „Wielkie podziękowania dla prezydenta Dudy”

Prezydent Ukrainy Zełenski z zadowoleniem przyjął polską inicjatywę. „Dziękuję prezydentowi Dudzie, polskiemu rządowi i wszystkim naszym polskim przyjaciołom” – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu wideo po spotkaniu z Dudą i Nausedą. Czołgi zachodnie to „dzieło całej naszej koalicji antywojennej i nowy poziom naszego potencjału”.

Zełenski podziękował swoim kolegom „za ten nowy pokaz niezachwianego i pryncypialnego poparcia dla Ukrainy”.

Hebestreit: „W tej chwili mało prawdopodobne”

Niemcy odgrywają kluczową rolę w debacie, ponieważ czołgi „Leopard 2” zostały opracowane w Niemczech i nie mogą zostać przekazane Ukrainie bez zgody Niemiec.

Ale rząd federalny trzyma się nie. Rzecznik rządu Steffen Hebestreit złagodził oczekiwania, że ​​niemiecki rząd zmieni swoje stanowisko w sprawie dostaw czołgów Leopard na Ukrainę w najbliższych dniach.

„Nie sądzę, aby w tej chwili było to bardzo prawdopodobne” – powiedział zapytany, czy rząd federalny zmieni swoje stanowisko 20 stycznia w sprawie tak zwanego formatu Ramsteina. Wtedy zachodni sojusznicy ponownie będą dyskutować, w jaki sposób mogą wesprzeć militarnie Ukrainę.

Wraz z dostawą transporterów opancerzonych z Niemiec i Stanów Zjednoczonych jest już „kolejny krok pod względem jakości”, powiedział Hebestreit. Decyzja o nowych krokach nie zostanie podjęta przed każdym spotkaniem Ramstein. W miniony czwartek kanclerz Olaf Scholz i prezydent USA Joe Biden poinformowali o dostawie transporterów opancerzonych Patriot i systemów obrony powietrznej. Francja wysyła również czołgi rozpoznawcze. Czołgi podstawowe są znacznie ciężej uzbrojone i potężniejsze niż transportery opancerzone.

Rzecznik rządu podkreślił, że nic mu nie wiadomo o prośbach partnerów, którzy chcieli samodzielnie dostarczyć Ukrainie czołgi „Leopard”. Na trybunach nic się nie zmieniło – powiedział odpowiednim doniesieniom prasowym. Poza doniesieniami medialnymi nie są mu znane żadne prośby aliantów, by same Niemcy dostarczyły czołgi „Leopard”. Pozostają ścisłe konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza z USA i Francją. Zaznaczył, że nawet informacja o oświadczeniu rządu brytyjskiego, że chce dostarczać czołgi podstawowe, niczego nie zmienia.

Polityk Zielonych Anton Hofreiter wezwał kanclerza Scholza do międzynarodowej kontroli dostaw czołgów bojowych na Ukrainę. „Kanclerz Scholz jest teraz odpowiedzialny za koordynację dostaw czołgów bojowych z innymi zachodnimi szefami państw i rządów” – powiedział Hofreiter „Tagesspiegel”.

Londyn wskazuje na inicjatywę

Rząd brytyjski zasugerował inicjatywę w debacie. „Oczywiste jest, że czołgi podstawowe mogą zapewnić Ukraińcom kluczowe zdolności, a premier powiedział prezydentowi Zełenskiemu w zeszłym tygodniu, że Wielka Brytania zapewni wszystko, co może” – powiedział rzecznik premiera.Brytyjski minister Rishi Sunak do dziennikarzy w Londynie. Powiedział też, że Wielka Brytania zwiększy swoje wsparcie dla Kijowa i zapewni krajowi „technologię wojskową, która pomoże wygrać wojnę”.

Sunak poinstruował sekretarza obrony Bena Wallace’a, aby przez kilka następnych tygodni współpracował z sojusznikami w celu przedyskutowania „jak możemy pogłębić i przyspieszyć nasze wsparcie dla Ukrainy”. Obejmuje to również dostawę zbiorników.

Niedawno media doniosły, że Londyn rozważa dostawę czołgów podstawowych Challenger 2. Byłby to pierwszy kraj, który przekazałby Kijowowi nowoczesne zachodnie czołgi bojowe, aby odeprzeć rosyjską agresję. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta – powiedział rzecznik. Odmówił informacji, czy Londyn prowadzi rozmowy z Berlinem w sprawie dostaw czołgów Leopard 2, o które prosił prezydent Ukrainy Zełenski.

Stoltenberg: „Rób więcej i jeszcze szybciej”

Tymczasem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ponownie opowiedział się za zwiększeniem dostaw broni na Ukrainę. Niedawne walki we wschodniej Ukrainie pokazały, „jak ważne jest rozszerzenie naszego wsparcia wojskowego”, powiedział Stoltenberg.

Stoltenberg podkreślił, że wsparcie krajów NATO „robi realną różnicę w tej kluczowej fazie wojny”. Wezwał aliantów: „Musimy robić więcej i jeszcze szybciej.

Kuleba: „Niemcy dostarczą”

Dmytro, ukraiński minister spraw zagranicznych Kuleba zarzuca Niemcom wahanie w głównej debacie na temat czołgów. Pomimo sprzeciwu rządu federalnego, stanowczo zakłada, że ​​Niemcy dostarczą czołgi „Leopard 2”, powiedział Kuleba. tagesschau.de-Wywiad. „Nawet jeśli Niemcy będą miały jakiś racjonalny argument, by tego nie robić, Niemcy i tak zrobią to później” – powiedział.

Widzieliście to już w samobieżnych haubicach, systemie obrony powietrznej IRIS-T, a ostatnio w systemach „Mardern” i „Patriot”. Zawsze jest to podobny schemat: „Najpierw mówią nie, potem energicznie bronią swojej decyzji, w końcu mówią tak” – powiedział minister. Nie widzi „ani jednej negatywnej konsekwencji dla Niemiec”, gdyby czołgi „Leopard” miały zostać dostarczone.

Baerbock: Razem do przodu

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock podkreśliła potrzebę „dalszych dostaw czołgów” we wtorek wieczorem po swojej wizycie w Charkowie we wschodniej Ukrainie. Nie obiecywała jednak pożądanych przez Kijów czołgów bojowych „Leopard”.

w codzienne tematy polityk Zielonych bronił podejścia rządu federalnego do skoordynowania sprawy z sojusznikami i zachowania ostrożności. „Nawet jeśli twoje serce płonie”, ważne jest, aby wspólnie zastanowić się, w jaki sposób można podjąć odpowiedzialne działania. Możesz zrozumieć, „jak pilna jest to sprawa” – powiedział Baerbock.

Polska chce dostarczyć czołgi Leopard na Ukrainę

Martin Adam, ARD Warszawa, 11 stycznia 2023 18:12

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *