Zdaniem Polski debata o myśliwcach powinna wejść w decydującą fazę. Przegląd tego, co wydarzyło się w nocy.
W sprawie dostaw samolotów bojowych na Ukrainę ambasador RP w Berlinie wezwał do podjęcia decyzji na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa. „Zaproponowaliśmy, aby spotykający się tam szefowie państw i rządów nie tylko przedyskutowali tę kwestię, ale także podjęli decyzję” – powiedział ambasador Dariusz Pawlos w rozmowie z Editorial Network Germany (RND, poniedziałek). Polityka wahania i zwlekania, jak w przypadku dostaw czołgów na Ukrainę, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Lider frakcji parlamentarnej SPD, Rolf Mützenich, podkreślił w niedzielny wieczór w programie ARD „Raport z Berlina”: „Czerwoną linią jest oczywiście dostarczenie broni, która może mieć silny wpływ także na terytorium Rosji”. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) odrzucił dostawę samolotów bojowych na Ukrainę.
Polski rząd dał do zrozumienia, że będzie wspierał NATO, jeśli zdecyduje się na dostawy myśliwców na Ukrainę. „W kwestii samolotów bojowych Polska nie chce iść sama, ale uważamy, że ta decyzja musi zostać podjęta w drodze konsensusu przez zachodnich sojuszników” – podkreślił ambasador Pawłos.
Przywódca zielonej frakcji naciska na dostawy czołgów
Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Zielonych Agnieszka Brugger zaapelowała do europejskich partnerów Niemiec o szybkie działanie w sprawie dostawy czołgów bojowych. „Biorąc pod uwagę groźbę rosyjskiej ofensywy na pełną skalę, nie mamy czasu do stracenia na wielkie europejskie starania, aby zapewnić Ukrainie wszystkie systemy pancerne, bez których możemy się obejść” – powiedziała gazecie „Tagesspiegel”. Leży to w interesie europejskim.
Po podjęciu decyzji o dostawie czołgów Leopard na Ukrainę rząd niemiecki walczy o pozyskanie zobowiązań innych krajów. Po zatwierdzeniu polityka wysyłkowa jest planem Sojusz To jeszcze nie koniec, dowiedziały się w weekend kręgi rządowe w Berlinie z agencji informacyjnej dpa. Jednak Polska i Kanada zaczęły podejmować konkretne działania – Portugalia zobowiązała się w ten weekend do dostarczenia bardziej nowoczesnych Leopardów 2A6, które Niemcy również chcą przekazać.
Rakiety na Chersoniu
Według doniesień z Kijowa, kilku cywilów zostało zabitych i rannych w rosyjskich atakach na miasto Cherson na południu Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny nie podał w swoim wieczornym raporcie sytuacyjnym bliższych informacji o ofiarach. Miasto zostało zestrzelone co najmniej 40 razy przez wyrzutnie rakiet, uszkadzając wiele budynków mieszkalnych. Miasto Charków we wschodniej Ukrainie było również celem rosyjskich ataków z użyciem wielu wyrzutni rakiet. Co najmniej pięć osób zostało rannych w wyniku pobicia w budynku mieszkalnym.
Wojna, która trwa już prawie rok, wielokrotnie uderzała w infrastrukturę cywilną, chociaż Rosja twierdzi, że atakuje tylko cele wojskowe. Według ONZ od czasu rosyjskiej inwazji zginęło ponad 7000 cywilów.
Selenskyj ostrzega przed „symboliczną akcją” rosyjskiego wojska
Ponieważ 24 lutego zbliża się rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę, prezydent Zełenski ostrzegł przed „symboliczną akcją” sił okupacyjnych. Jest już wiele doniesień i odniesień do tego, powiedział w swoim przemówieniu wideo każdego wieczoru. Rosja chce zemsty za porażki minionego roku. „Widzimy, że wzrosła presja na różnych obszarach frontu, a także w obszarze informacyjnym”.
Sytuacja w obwodzie donieckim jest obecnie szczególnie trudna. „Ale bez względu na to, jak ciężko i jak ciężko jest, musimy przetrwać” – powiedział Zełenskij. Ukraina musi wykorzystywać każdy dzień i każdy tydzień do wzmacniania linii obrony kraju i pozycji międzynarodowej.
Ukraina znajduje się obecnie pod silną presją, zwłaszcza wokół miasta Bachmut na wschodzie kraju. Tam wojska rosyjskie i członkowie osławionej grupy najemników Wagnera od tygodni próbują przebić się przez ukraińskie linie obronne. Ministerstwo Obrony w Moskwie poinformowało, że Rosja zajęła korzystniejsze pozycje w regionie.
Według brytyjskich ekspertów wojskowych, Bachmut jest coraz bardziej otoczony przez wojska rosyjskie, zgodnie z codzienną aktualizacją wywiadu brytyjskiego Ministerstwa Obrony na temat wojny na Ukrainie w niedzielę.
Spekulacje na temat ukraińskiego ministra obrony
Oczekuje się, że kontrowersyjny ostatnio minister obrony Ukrainy Ołeksij Resnikow zmieni departamenty w tym tygodniu. Zostało to zgłoszone z szeregów prezydenckiej partii Ukrainy Słudzy Narodu. Zgodnie z zapowiedzią lidera ich frakcji Dawida Arachamiji Resnikow ma zostać przeniesiony na stanowisko ministra przemysłu strategicznego. Nowym ministrem obrony zostanie były szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Początkowo nie było oficjalnego potwierdzenia zmiany.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.