Tak wygląda dziś aktorka

31 lat temu Krystyna Janda błyszczała u boku Klausa Marii Brandauera w „Mefisto”. Aktorka jest aktywna do dziś.

Marilyn Monroe, Sophia Loren, Ingrid Bergmann i Marlene Dietrich: prawie każdy naród kojarzy bardzo szczególne imię z terminem „ikona kina”. Również w Polsce wyróżnia się przedstawicielka branży: Krystyna Janda. Dziś aktorka, piosenkarka i pisarka obchodzi swoje 70. urodziny.

Jako wielka dama polskiego kina i teatru Janda dała się poznać jako artystka już pod koniec lat 70. Była ulubioną uczennicą najbardziej utytułowanego polskiego reżysera teatralnego i filmowego Andrzeja Wajdy i zadebiutowała w dramacie „Człowiek z marmuru” z 1977 roku. ” Urodzona w Starachowicach aktorka od zawsze przywiązywała wagę do portretowania silnych kobiet o silnych osobowościach. W Polsce nie zawsze było łatwo.

Pewny siebie „naturalny talent”

Po tym, jak zabłysnęła u boku Klausa Marii Brandauera w „Mephisto” w 1981 roku, wystąpiła przed kamerą w bardzo wybuchowym thrillerze politycznym „Przesłuchanie kobiety”, który ukazał się dopiero w 1989 roku po długim okresie prohibicji. Krystyna Janda swoją impulsywną i instynktowną naturą uosabiała wyjątkową szkołę aktorską: „Myślę, że jeśli chodzi o aktorstwo, jestem naturalna” – wyjaśniła Janda w jednym z wywiadów.

Tak aktorka wygląda dzisiaj. (Źródło: Mateusz Jagielski)

Dla Jandy wiele różnych aspektów i perspektyw kobiety zawsze było szczególnie ważne: „W naszej literaturze lub innych formach wyrazu kulturowego kobiety są znacznie silniejsze niż mężczyźni. Kobieta w roli matki jest z pewnością doceniana. nasze romantyczne postacie męskie zawodzą jako bohaterowie. To kobiety wytrwają, cierpią i ostatecznie dają sobie radę” – powiedziała europejskim mediom matka trójki dzieci i zdobywczyni Medalu Karola Wielkiego.

Krystyna Janda nie tylko portretowała siebie i swoją osobistą postawę w swoich rolach. Potrzeby i troski wszystkich kobiet były dla niej ważne. Czy to na ekranie kinowym, czy na teatralnej scenie: aktorka zawsze błyszczała i imponowała silną feministyczną postawą.

„Robię to dwa lub trzy razy w roku”

Po ponad 100 produkcjach, w których sama występowała na scenie lub przed kamerą, aktorka w końcu zadomowiła się za kulisami. Janda wyreżyserowała doceniony przez krytyków dramat romantyczny „Pestka”. W 2005 roku stworzyła jeden z pierwszych polskich teatrów prywatnych „Teatr Polonia”.

Oprócz działalności aktorskiej artystka, która obecnie mieszka w małym polskim miasteczku Milanówek, zasłynęła również jako felietonistka i pisarka. Dzieci są już dorosłe i wyprowadziły się z domu. Ale to nie powód, by Krystyna Janda zwalniała tempo.

U schyłku kariery znana aktorka wciąż tryska energią. Na Instagramie informuje swoich wielu obserwujących, regularnie publikując zdjęcia swoich prywatnych archiwów i codziennej pracy: „Obecnie mam w swoim repertuarze sześć ról i planuję nowe role na nadchodzące sezony. rocznie, w tym produkcje operowe” — ujawnia. Janda.

Z okazji 70. urodzin aktorka organizuje w „Teatrze Polonia” wieczór okolicznościowy. „My Way”, tytuł poruszającego „monologu scenicznego”, przedstawia się jako bilans bogatej w wydarzenia i wyjątkowej kariery: „Kocham ludzi, życie, nie wyobrażam sobie życia bez sztuki. Myślę, że moje życie zmienione przez sztukę jest ciekawe i nie na próżno”.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *