Walka o zaopatrzenie w ropę brandenburskiej rafinerii trwa

Utrzymują się trudności z zaopatrzeniem rafinerii w Schwedt w ropę naftową. Dla Polski do pewnych i długoterminowych dostaw PCK wciąż nie wystarczy to, że rząd federalny przejął jedynie udziały rosyjskiej państwowej spółki Rosnieft w nadzorowanej rafinerii. Wynika to z listu państwowej firmy logistycznej Pern do administratora federalnego Rosniefti. „Jednocześnie jesteśmy zaniepokojeni niejasnym stanem własności rafinerii PCK w świetle nałożonych sankcji” – czytamy w gazecie.

I dalej: „Czasowe umieszczenie akcji Rosneft Deutschland GmbH w depozycie nie przesądza o ostatecznym sposobie funkcjonowania tej części rafinerii, co oznacza też, że nie ma możliwości określenia warunków pożądanej współpracy”.

Angielskojęzyczny list Pern do administratora jest datowany na 20 stycznia 2023 r., prawie dwa miesiące po tym, jak polska minister środowiska Anna Moskwa i federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) podpisali deklarację wspólnych intencji 1 grudnia. Polska zobowiązała się wówczas do dostaw ropy, cytuję: „We wspólnym interesie Polski i Niemiec jest wykorzystanie rafinerii w Gdańsku, Płocku, Schwedt i Leuna o jak największej przepustowości.”

W lutym na Schwedt w Gdańsku spodziewane są dwa tankowce

W praktyce jednak każdy tankowiec, któremu pozwolono na rozładunek w gdańskim porcie w celu przepompowania stamtąd ropy rurociągiem pern-pomorskim do Schwedt, stoi w obliczu walki.

W liście z 8 lutego do premiera Brandenburgii Dietmara Woidke (SPD), parlamentarny sekretarz stanu Habecka, Michael Kellner (Zieloni), zwrócił uwagę, że 75% wykorzystania mocy produkcyjnych rafinerii PCK jest już zagwarantowane za pośrednictwem Gdańska: „W lutym Pern zobowiązuje się do udostępnienie dwóch dodatkowych slotów w porcie Gdańsk. O ile mi wiadomo, miejsce zostało już zarezerwowane przez jednego z akcjonariuszy, dzięki czemu oprócz rurociągu Rostock dostępne są tu dodatkowe ilości ropy.” W styczniu zezwolono na rozładunek tankowca w Gdańsku.

W PCK-Raffinerie GmbH nadmiar gazu jest spalany w zakładzie przerobu ropy naftowej.
© dpa / Patrick Pleul

List Pern mówi dalej o sprawie PCK-Rosnieft: „Z tego powodu przed podjęciem jakichkolwiek dalszych decyzji należy przeanalizować i zweryfikować wpływ obecnej sytuacji na system logistyczny Pernu i Naftoportu”. Należy ustalić, w jaki sposób wpłynie to na „Zobowiązania wobec naszych obecnych klientów”.

„Jednocześnie oczekujemy (…) jasnych informacji na temat wieloletniej struktury właścicielskiej rafinerii PCK oraz pochodzenia kapitału reprezentowanego przez poszczególnych akcjonariuszy.”

A rafinerii PCK grozi szczypta. Bo są też problemy z niezbędną modernizacją rurociągu z portu w Rostocku do Schwedt, na którą w budżecie federalnym jest dostępnych 400 mln euro. Mianowicie z niezbędną zgodą dotacji unijnej. Minister gospodarki Brandenburgii Jörg Steinbach (SPD) niedawno poinformował o tym prywatnie na swoją prośbę Komisję Gospodarki Landtagu. Rząd federalny stara się znaleźć rozwiązanie w negocjacjach z UE.

Lewica wzywa do nacjonalizacji, jak Uniper

O tym wszystkim będzie mowa na specjalnym posiedzeniu premiera Dietmara Woidke (SPD) z jego rządowej „Taskforce PCK Schwedt”, które ze względu na kolizję terminów odbędzie się nie 15 lutego, a 20 lutego. Wzrasta presja wywierana na rządy federalne i stanowe. Lewicowy poseł do Bundestagu Christian Görke, były minister finansów kraju, wzywa teraz do masowej nacjonalizacji CPK, podobnie jak to miało miejsce w przypadku koncernu energetycznego Uniper. „Niedopracowana sytuacja zaufania nie jest trwałym rozwiązaniem. Rafineria PCK jest infrastrukturą krytyczną i podobnie jak Uniper musi znajdować się pod kontrolą państwa” – powiedział gazecie Görke.

Zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o Rosnieft, ale o to, że Shell i tak od jakiegoś czasu chciał sprzedać swoje akcje PCK. „Rząd federalny powinien przynajmniej teraz skorzystać z okazji i wejść do rafinerii razem z krajem związkowym Brandenburgia” – powiedział Görke.

„Przejęcie byłoby czystym rozwiązaniem i zapewniłoby bezpieczeństwo lokalizacji i dostaw NRD”. CPK nie może stać się zabawką dla interesów korporacyjnych.

Koncern naftowy PKN Orlen już wyraził zainteresowanie udziałem w rafinerii w Schwedt. – powiedział niedawno ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłos przeciwko RNanalizy są w toku.

Do strony głównej

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *