Wojna ukraińska: Polska chce dostarczyć czołgi „Leopard 2” – rośnie presja na rząd federalny

Rząd federalny musi się zgodzić
Polska chce dostarczyć czołgi Leopard 2 na Ukrainę

Coraz bardziej prawdopodobne staje się dostarczanie przez kraje zachodnie czołgów podstawowych Ukrainie. Podczas spotkania we Lwowie na zachodniej Ukrainie prezydent Duda obiecał dostawę czołgów Leopard 2. Zwiększa to presję na rząd federalny. Rzecznik rządu odmówił.

Polska jest gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard w ramach międzynarodowej koalicji. Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział to podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą we Lwowie na zachodniej Ukrainie. – Kompania czołgów podstawowych „Leopard” zostanie przekazana w ramach formującej się obecnie koalicji – powiedział Duda. Omówiono by dwanaście czołgów.

Ukraina od dawna domaga się dostawy czołgów bojowych „Leopard”. Po wielu wahaniach rząd federalny ogłosił w czwartek, że dostarczy Ukrainie transportery opancerzone „Marder” i system obrony powietrznej Patriot. Rząd brytyjski wskazał również na inicjatywę w debacie na temat dostawy na Ukrainę nowoczesnych czołgów bojowych. Premier Rishi Sunak poinstruował sekretarza obrony Bena Wallace’a, aby w nadchodzących tygodniach współpracował z sojusznikami w celu omówienia „jak możemy pogłębić i przyspieszyć nasze wsparcie dla Ukrainy”. Obejmuje to również dostawę zbiorników. Niedawno media doniosły, że Londyn rozważa dostawę czołgów podstawowych Challenger 2. Berlin pozostaje jednak ostrożny w kwestii czołgów „Leopard”.

Rzecznik rządu Steffen Hebestreit powiedział w Berlinie, że „nie ma nowego statusu do przekazania” w tej sprawie. Dodał, że stanowisko niemieckiego rządu prawdopodobnie nie ulegnie zmianie przed spotkaniem NATO 20 stycznia w Ramstein. Wtedy zachodni sojusznicy ponownie będą dyskutować, w jaki sposób mogą wesprzeć militarnie Ukrainę. Wraz z dostawą transporterów opancerzonych z Niemiec i Stanów Zjednoczonych jest już „kolejny krok pod względem jakości”, powiedział Hebestreit.

Niemcy muszą przyjąć dostawę

Rzecznik rządu podkreślił, że nic mu nie wiadomo o prośbach partnerów, którzy chcieli samodzielnie dostarczyć Ukrainie czołgi „Leopard”. Na trybunach nic się nie zmieniło – powiedział odpowiednim doniesieniom prasowym. W takim przypadku Niemcy powinny się zgodzić. Poza doniesieniami medialnymi nie są mu znane żadne prośby aliantów, by same Niemcy dostarczyły czołgi „Leopard”. Pozostają ścisłe konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza z USA i Francją. Rzecznik rządu podkreślił, że nie zmieni tego informacja o ogłoszeniu przez rząd brytyjski zamiaru dostarczenia czołgów podstawowych.

Czołg typu „Leopard” jest budowany przez monachijską firmę zbrojeniową Krauss-Maffei Wegmann od prawie 60 lat. Następca modelu „Leopard 2”, zbudowany we współpracy z Rheinmetall, został wprowadzony do Sił Zbrojnych Niemiec w 1979 roku. Kompania czołgów składa się zwykle z 14 czołgów podstawowych.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *