Polska prawdopodobnie dostarczy myśliwce za kilka dni

11:45: Pentagon publikuje wideo z incydentu z dronem

Departament Obrony USA opublikował nagranie z incydentu z dronem nad Morzem Czarnym. Około 40-sekundowe wideo pokazuje rosyjski myśliwiec zbliżający się bardzo blisko do amerykańskiego drona wojskowego, rozlewając naftę, a następnie uszkodzone śmigło. Ministerstwo wyjaśnia, że ​​chociaż film został skrócony, zachowano kolejność chronologiczną. Rosja zaprzeczyła zarzutom USA, jakoby rosyjskie samoloty dopuściły się zaniedbania we wtorkowym incydencie.

11:40: Tass – pożar w budynku tajnych służb w południowej Rosji

Według raportu agencji, w budynku rosyjskich służb specjalnych FSB na południu kraju wybuchł pożar. Budynek w Rostowie nad Donem należy do wydziału ochrony granic FSB, informuje agencja informacyjna Tass, powołując się na władze lokalne. Rostów nad Donem położony jest w południowej Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą. Don wpada do Morza Azowskiego.

11:35: Merz krytykuje odwołanie sygnalizacji świetlnej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego

Lider CDU Friedrich Merz krytykuje rząd sygnalizacji świetlnej za to, że nie powołał rady bezpieczeństwa narodowego. Sporu między Kancelarią a MSZ nie da się już rozstrzygnąć – mówi lider opozycji w Bundestagu. Podczas gdy inne stany, takie jak Francja, zajmują się kwestiami strategicznymi, rząd federalny spiera się o zakres odpowiedzialności. Sygnalizacja świetlna porzuciła projekt rady bezpieczeństwa narodowego, która miałaby lepiej koordynować politykę zagraniczną i bezpieczeństwa między resortami. Obecnie resorty uzgadniają koncepcję.

11:30: Scholz apeluje o zaufanie do powojennych przewrotów na Ukrainie

Kanclerz Olaf Scholz zaapelował o wiarę w dalsze zmiany po wojnie na Ukrainie i kryzysie klimatycznym. „To prawda: zaufania nie da się zadekretować. Jest ono przede wszystkim wynikiem osiągnięć, które już zostały dokonane” – powiedział Bundestagowi polityk SPD w rządowym oświadczeniu przed przyszłotygodniowym szczytem UE. Ale właśnie dlatego istnieje powód, by ufać Niemcom i Europie. „Teraz chodzi o to, aby wskoczyć i walczyć razem, aby możliwy był nowy dobry czas” – zażądał Scholz.

Kanclerz zwróciła uwagę, że Niemcy w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy uniezależniły się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla i zmieniły dostawy. „Nikt nie musiał marznąć. Nie było kryzysu gospodarczego i nie było zarządzonego zamykania zakładów przemysłowych”. Pokazuje: „Ostatecznie możemy zacząć i zakłócić, przyspieszyć i przekształcić”.

11:15: Rosyjski administrator Doniecka – Brak oznak wycofania się Ukrainy spod Bachmuta

Na Ukrainie nie ustają walki o miasto Bachmut, uważane za strategiczne. Nic nie wskazuje na to, by wojska ukraińskie mogły się wycofać – powiedział w rozmowie z państwową telewizją mianowany przez Rosję administrator obwodu donieckiego Denis Puszczylin. Sytuacja w Bachmut pozostaje skomplikowana i trudna. Od miesięcy toczą się zaciekłe walki o górnicze miasto na wschodzie. Dowodzone przez grupę najemników Wagnera wojska rosyjskie próbują otoczyć Bachmuta. Według szefa Wagnera, Jewgienija Prigożyna, jego wojska przejęły kontrolę nad około połową miasta. Ukraina ma tylko jedną drogę z miasta. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie powtarzał, że nie chce rezygnować z Bachmuta.

11:00: Scholz – otwarte zaopatrzenie militarne dla innych krajów UE

Według kanclerza Olafa Scholza Niemcy są gotowe otworzyć własne projekty dostaw wojskowych dla innych krajów UE. Celem musi być przyspieszenie dostaw amunicji, na przykład precyzuje w komunikacie prasowym rządu. To będzie pytanie na szczycie UE w przyszłym tygodniu. Pojawi się pytanie, czy w przyszłości sprzęt wojskowy powinien być kupowany wspólnie. Z jednej strony UE będzie nadal wspierać militarnie Ukrainę, az drugiej utrzyma presję sankcji na Rosję – mówi Scholz. „Będziemy współpracować, aby zapewnić, że nasze sankcje nie będą obchodzone za pośrednictwem krajów trzecich”.

10:15: Scholz – Niemcy pomagają Ukrainie miliardami euro

Kanclerz Olaf Scholz zwrócił uwagę na wielomiliardową niemiecką pomoc dla Ukrainy. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Niemcy dwustronnie wsparły Ukrainę kwotą ponad 14 miliardów euro, mówi polityk SPD w rządowym oświadczeniu. „Dodatkowo Niemcy mają udział w znacznym wsparciu UE dla Ukrainy – na przykład w formie bezpośredniego wsparcia budżetowego, które wynosi łącznie 18 miliardów dirhamów. euro tylko na ten rok”.

9:50: Scholz obiecuje dalsze dostawy broni na Ukrainę

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapowiedział nowe dostawy broni na Ukrainę we współpracy z innymi krajami UE. Wraz ze swoimi europejskimi partnerami Niemcy zadbają o to, by Ukraina otrzymała broń i sprzęt, który umożliwi jej przetrwanie i obronę – powiedział Scholz w czwartek w Bundestagu podczas rządowego oświadczenia na przyszłotygodniowym szczycie UE. „Szczególnie ważne jest szybkie zaopatrzenie Ukrainy w niezbędną amunicję” – powiedział Scholz. „Na Radzie Europejskiej wspólnie z naszymi partnerami z UE podejmiemy decyzję o dalszych środkach w celu osiągnięcia jeszcze lepszej ciągłości dostaw”. Niemcy są gotowe otworzyć swoje projekty zakupowe na inne państwa członkowskie

09:39: Polska rozbija rzekomą rosyjską siatkę szpiegowską

Według rządowych informacji polski kontrwywiad rozwiązał rosyjską siatkę szpiegowską – informuje agencja Reuters. „Cała sieć została zdemontowana” – powiedział w czwartek radiu PR1 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „To była grupa szpiegowska, grupa ludzi zbierających informacje dla tych, którzy zaatakowali Ukrainę” – dodał, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.

8:54: Londyn – Rosyjska ofensywa w Wuhledar traci impet

Według brytyjskich służb specjalnych rosyjska ofensywa na miasto Wuhledar na wschodzie Ukrainy straciła część skuteczności. Jest to część serii nieudanych i niezwykle kosztownych rosyjskich ataków w ciągu ostatnich trzech miesięcy, podało brytyjskie Ministerstwo Obrony podczas codziennego briefingu w czwartek.

Rosyjskie niepowodzenia wynikają m.in. z pomyślnego rozmieszczenia przez Ukrainę systemu znanego w języku angielskim jako §Remote Anti-Armor Mine System§ (RAAM). Według informacji miny przeciwpancerne mogą być rozrzucone w odległości do 17 kilometrów od miejsca startu.

7:15: Stany Zjednoczone planują opublikować zdjęcia z katastrofy drona

Po tym, jak bezzałogowy amerykański dron wojskowy rozbił się nad Morzem Czarnym, rząd USA może chcieć opublikować materiał filmowy z incydentu. „Nadal przeglądamy filmy i zdjęcia, aby zobaczyć, co możemy opublikować” – powiedział w środę w Waszyngtonie sekretarz obrony Lloyd Austin (czasu lokalnego). Stany Zjednoczone mogłyby wykorzystać ten materiał do poparcia swojego twierdzenia, że ​​podczas incydentu rosyjski myśliwiec staranował amerykańskiego drona wojskowego. Rosjanie wyparli się jakiejkolwiek odpowiedzialności za wypadek i oskarżyli Amerykanów o prowokację.

05:48: Strack-Zimmermann oskarża Moskwę o wymuszenia w handlu zbożem

Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann oskarżyła Rosję o szantażowanie umowy zbożowej z Ukrainą. „Rosja chce teraz szantażować Zachód zgodnie z mottem: jeśli nie nałożymy pewnych sankcji, jeśli pewnych rzeczy nie złagodzimy, to uniemożliwimy statkom powrót do żeglugi” – powiedział polityk FDP w podcaście Podimo „Status rzeczy”. . Od umowy zależało 190 milionów ludzi.

05:01: Selenskyj widzi Rosję na skraju upadku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zakłada, że ​​Rosja ma niewiele więcej do zrobienia w wojnie z Ukrainą. Dostawy broni i innej pomocy „są szczególnie ważne teraz, kiedy czujesz, że rosyjska agresja zbliża się do punktu, w którym może wybuchnąć” – powiedział 45-latek w swoim codziennym wystąpieniu wideo w środę wieczorem.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *