„Drogi Siegmundzie, chociaż nie możesz już przeczytać tego listu, mam nadzieję, że wiesz, że wiele osób jest wdzięcznych za podzielenie się z nami swoją historią” pisze 14-letni Szymon w liście do Siegmunda Pluznika. Plutznik ukrywał się przed nazistami w 1941 roku i dołączył do grupy oporu w Polsce.
Podobnie jak jego koledzy z klasy, Simon chce dalej opowiadać historię Siegmunda Plutznika. Jego rodzicom, najlepszemu przyjacielowi, całej szkole. 14-latek sam staje się „drugim świadkiem”.
Współcześni świadkowie przemawiali przy filiżance kawy
Ponieważ, podobnie jak Siegmund Pluznik, wielu współczesnych świadków zmarło lub ma ponad 80 lat. Stowarzyszenie „Drugi Świadkowie” zwróciło się zatem do 37 osób, które przeżyły II wojnę światową. W Szwecji, Holandii, Niemczech, ale także w Izraelu.
Wolontariusze prowadzili większość wywiadów w domach ówczesnych świadków. Przy kawie opowiadali swoje historie. „Nagraliśmy dźwięk, aby nigdy nie zapomnieć głosów. Zebraliśmy też zdjęcia”.mówi szefowa „drugich świadków”, Nina Taubenreuther.
Następnie wolontariusze udają się do szkół lub innych placówek oświatowych ze zdjęciami pożółkłych dzieci i nagraniami dźwiękowymi. Tam opowiadają uczniom nie tylko historię ówczesnych świadków, ale też np. to, że Siegmund Pluznik mieszkał w nowoczesnym, dobrze wyposażonym mieszkaniu, że był niesamowicie inteligentnym, otwartym i przyjaznym człowiekiem.
Klub otrzymuje nagrodę Obermayera
„TO Dzieci a młodzi często już dużo wiedzą”— powiedziała Nina Taubenreuther. „Postępujemy według prostej zasady: serce – głowa – ręka. Osobista historia współczesnego świadka jest poruszająca i wzruszająca. Nowa wiedza znajduje się w głowie i ręce, bo wielu Dzieci po warsztaty chcesz sam o to zadbać”.
Tydzień projektu przeciwko antysemityzmowi w szkole, tydzień w jasnych kolorach graffiti– Ściana lub po prostu przez dzieci i młodzież kontynuując opowiadanie naocznych świadków, stają się oni „drugimi świadkami”. Gwarantuje to, że historie współczesnych świadków przetrwają, gdy sami nie będą już mogli ich opowiedzieć.
Wieczorem (23 stycznia) klub z Essen odbierze Obermayera za jego pracę w Berlinie Nagroda. Międzynarodowa nagroda przyznawana jest osobom i stowarzyszeniom szczególnie zaangażowanym w zachowanie historii Żydów i walkę z uprzedzeniami we współczesnym świecie.
O sprawie poinformujemy 23.01. również w WDR 2 Aktualności.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.