MiG-29: Polska chce teraz dostarczyć te myśliwce Ukrainie

Prezydent Duda zobowiązał się dostarczyć Ukrainie cztery sprawne samoloty. Nie jest jasne, czy Niemcy, jako kraj pochodzenia, przychylają się do wniosku.

16.03.2023 | 02:33 minuty


Polska zapowiedziała, że ​​w ciągu kilku dni udostępni Ukrainie myśliwce MiG-29. Byłby to pierwszy raz od inwazji rosyjskiej, kiedy Kijów oficjalnie otrzymałby samoloty bojowe. Cztery samoloty MiG-29 miałyby zostać dostarczone „w najbliższych dniach” – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Inne MiG-29 mogą pójść w jego ślady. Duda powiedział, że chce dostarczyć łącznie od 11 do 19 samolotów. Słowacja również mogłaby pójść w jej ślady: minister obrony Jaro Nad już w połowie marca ogłosił, że udostępni Kijowowi kilkanaście operacyjnych MiG-29. W obu przypadkach chodzi o dostawę samolotów, które miałyby być pilotowane przez ukraińskich pilotów.

Korespondent ZDF Florian Neuhann nie widzi końca debaty w sprawie dostaw polskich myśliwców na Ukrainę. Mogłoby to działać tak samo „jak z czołgami bojowymi”.

16.03.2023 | 01:55 min


Co potrafią polskie MiG-29?

MiG-29 to radziecki wielozadaniowy samolot myśliwski z lat 80. W zależności od uzbrojenia, samoloty są zarówno do walki powietrznej, a także do operacji bombowych przystosowany. Według historyka wojskowości Sönke Neitzel, głównym celem ukraińskich MiG-29 jest obrona powietrzna i walka rakietowa powietrze-powietrze. „Nieliczne ukraińskie myśliwce stanowią zagrożenie dla Rosjan” – powiedział Neitzel na żywo w ZDFheute.

Są w ostatnich latach eksploatacji, ale nadal są w dobrym stanie.

Prezydent RP Andrzej Duda na MiG-29

Rosja i Ukraina używają samolotów tego typu, więc wymagania dotyczące szkolenia pilotów są znacznie niższe niż w przypadku innych statków powietrznych. Nie wiadomo, ile ukraińskich MiG-29 nadal działa po ponad roku wojny.

Polska wielokrotnie modernizowała swojego MiG-29, a także wyposażała go w zachodnią technologię. Nie ogłoszono, czy zostało to przedłużone w związku z transferem. Polska chce zastąpić MiG-29 nowoczesnymi myśliwcami wyprodukowanymi w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Szczegóły dotyczące tego, jak samoloty przybędą na Ukrainę, nie są jeszcze znane. W ostatnich tygodniach ze strony ukraińskiej pojawiło się kilka sygnałów o zbliżającej się dostawie myśliwców, więc transfer był przygotowywany od jakiegoś czasu.

Polskie MiG-29 nadają się głównie do wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej, nie nadają się do ataków na Rosję.

16.03.2023 | 16:51 minuty


„Oczywiście cztery odrzutowce nie mają większego wpływu, ale jeśli faktycznie zostaną dostarczone, jest to polityczny znak” — mówi Neitzel. „Nie trzeba być jasnowidzem, aby przewidzieć, że inne MiG-29 pójdą w ich ślady”.

To jeszcze nie jest najważniejsze, ale ważne, że Ukraina potrafi się bronić także w powietrzu i do tego potrzebuje MiG-29.

Soenke Neitzel z Uniwersytetu w Poczdamie

Według eksperta wojskowego Neitzela, Rosja wykonuje obecnie stosunkowo niewiele misji lotniczych dziennie z „niskimi trzycyfrowymi liczbami”; wojna powietrzna toczy się głównie rakietami. „MiG-29 nie są przeznaczone do atakowania celów w pobliżu Moskwy. Ukraińcy będą nadal robić to za pomocą dronów”.

Jak Berlin reaguje na dostawy myśliwców z Polski? Co to oznaczałoby dla NATO? Do tego korespondenci ZDF, Shakuntala Banerjee i Florian Neuhann.

16.03.2023 | 02:07 minuty


Jak Rosja reaguje na tę nową sytuację?

To nie pierwsza polska próba dostarczenia MiG-29. Warszawa już w marcu 2022 r. naciskała na taki projekt, ale została odwołana przez Stany Zjednoczone. Dziś jednak wydaje się, że rozwiały się amerykańskie zastrzeżenia co do zaangażowania NATO w wojnę na Ukrainie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział:

Są to suwerenne decyzje, które każdy kraj musi podjąć. Szanujemy ich suwerenne decyzje.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych
Kirby pozostał ostrożny co do możliwej dostawy amerykańskich myśliwców F-16. „W tej chwili nie ma tego na stole. Ogłoszenie innego kraju, że dostarczy myśliwce, nie wpłynie ani nie zmieni naszego suwerennego procesu decyzyjnego dotyczącego F-16”.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej pomocy zbrojeniowej, Rosja ma w przypadku dostawy samolotów bojowych na Ukrainę z dalszą eskalacją w kierunku NATO zagrożenie. Jak dotąd jednak groźby te nie miały żadnych konsekwencji militarnych.

Rosja powie, że to nowa eskalacja, wtedy Polska stanie się stroną wojny. Tak zawsze reagowała Rosja. Nic nie jest zrobione.

Soenke Neitzel z Uniwersytetu w Poczdamie

Neitzel zwraca uwagę, że Władimir Putin raczej nie awansował ze względu na dostawę 50 czołgów i jest to równie mało prawdopodobne teraz ze względu na cztery MiG-29. „Ale oczywiście będzie nadal podsycał obawy, które obecnie panują w Niemczech”.

Przeczytaj tutaj, jakie inne samoloty bojowe mogą zostać dostarczone na Ukrainę:

Debata na wniosek Ukrainy: Jakie myśliwce są w ogóle możliwe?

W debacie o myśliwce dla Ukrainy wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi: które maszyny i kiedy będą gotowe do użycia?

Czy polskie MiG-y pochodziły z Niemiec?

W latach 2003 i 2004 Polska otrzymała za symboliczną cenę 22 MiG-29 Sił Powietrznych Bundeswehry, z których część weszła później do czynnej służby. Ponadto Polska posiada inne MiG-29 w różnych wersjach. Wciąż nie wiadomo, które z nich zostaną przekazane Ukrainie i kiedy. W czwartek prezydent Duda wprost mówił o kilkunastu samolotach MiG z zasobów NRD, które jeszcze służyły w Siłach Powietrznych RP.
Minister obrony Boris Pistorius (SPD) powiedział na marginesie wizyty w wojsku w Saksonii-Anhalt, że brak informacji o dostawie polskich MiG-ów z zasobów NRD trzeba na Ukrainę Podobnie jak w przypadku innych dostaw broni, Niemcy musiałyby wyrazić na to zgodę.

„Klauzula użytkownika końcowego nie wygasa niezależnie od tego, jak często samoloty są przenoszone” – powiedział korespondent ZDF Shakuntala Banerjee na żywo w ZDFheute. Od dawna masz rząd federalny brak negatywnych wypowiedzi o dostawie samolotów bojowych słyszałem, powiedział Banerdżee. „Nie sądzę, aby to całkowicie wykluczone, że Berlin nie odmówi tutaj na końcu”.

Rząd federalny niewiele może na ten temat powiedzieć. W tej chwili za tą zapowiedzią stoi jeszcze wiele znaków zapytania. Główne pytanie, które się nasuwa, brzmi: co dokładnie miał na myśli polski prezydent? Co to za myśliwce?

Korespondent ZDF Shakuntala Banerjee
TO polityk CDU Roderich Kiesewetter okrzyknął oświadczenie Polski na Twitterze „strategiczną prognozą”. „Ukraina może wygrać! To się uda tylko wtedy, gdy w końcu dostarczymy wszystko, czego Ukraina może legalnie użyć w połączonych walkach zbrojeniowych. Samoloty bojowe są jednym z nich”.

Co dalej z dostawami broni?

Obecne wysiłki Ukrainy w zakresie zbrojeń koncentrują się na jej zdolności do odzyskania pozycji na wschodzie kraju. „Nie doszliśmy jeszcze do punktu, w którym możemy powiedzieć, że potrzebujemy do tego najnowocześniejszego samolotu bojowego”, mówi Elmar Theveßen, korespondent ZDF w Waszyngtonie. Konserwacja MiG-ów jest również znacznie łatwiejsza do zarządzania na Ukrainie niż konserwacja F-16.

Stany Zjednoczone szkolą obecnie dwóch ukraińskich pilotów na symulatorach lotu F-16. „Chcą wiedzieć, co faktycznie wiedzą, jak szybko mogliby nauczyć się latać tymi odrzutowcami. Ale to nie znaczy… Stany Zjednoczone byłyby gotowe w ciągu najbliższych kilku tygodni, F-16 – do dostarczenia myśliwca samolotów na Ukrainę” – donosi Theveßen.

Ekspert Neitzel krytykuje dostawę niemieckich myśliwców-bombowców Tornado na Ukrainę: „Ta rzecz jest znacznie starsza niż MiG-29. Naprawdę nie jest zalecana, trzyma się ją tylko za pomocą taśmy klejącej”. Uważa, że ​​F-16 jest najlepszą opcją, biorąc pod uwagę jego szeroką dystrybucję.

Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *