Aktualności – Dostępne | deutschlandfunk.de

Prezydent Rosji Putin i przywódca Chin Xi Jinping kontynuują dziś rozmowy w Moskwie. Między innymi powinno to dotyczyć współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.

Według Kremla planowane jest podpisanie dwóch dużych umów o rozszerzeniu „kompleksowego partnerstwa” i „współpracy strategicznej”. W związku z tym na porządku dziennym są również kwestie współpracy wojskowo-technicznej. Zachód obawia się, że Chiny dostarczą broni sąsiedniej Rosji do wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Rzecznik Kremla Pieskow powiedział, że Putin wyjaśni Xi rosyjski pogląd na kryzys na Ukrainie

Na początku trzydniowej wizyty Xi i Putin podkreślili bliskie więzi łączące ich kraje. Putin powiedział, że współpraca pomaga wzmocnić fundamentalne zasady ładu światowego i wielobiegunowości. Chiny i Rosja wspólnie przyczyniają się do międzynarodowej uczciwości i sprawiedliwości.

Xi: „Większość krajów jest przeciwna dolewaniu oliwy do ognia”

Według chińskich mediów państwowych Xi powiedział, że „w sprawie Ukrainy” głosy za pokojem i rozsądkiem są coraz głośniejsze. Większość krajów opowiadałaby się za łagodzeniem napięć i rozmowami pokojowymi. Sprzeciwiają się dolewaniu oliwy do ognia. Odnosząc się do swojego 12-punktowego planu zakończenia wojny, Xi podkreślił, że historia pokazuje, iż konflikty należy ostatecznie rozwiązywać poprzez dialog i negocjacje. Jednocześnie ponownie zaapelował o zniesienie sankcji wobec Rosji.

Chiny jeszcze nie potępiły Rosji za agresywną wojnę przeciwko Ukrainie, ale wielokrotnie wypowiadały się przeciwko użyciu broni jądrowej. Pekin niedawno przedstawił jakąś pokojową inicjatywę wzywającą do zawieszenia broni i rozmów.

Indyjski politolog: Zachód celowo tworzy pozory sojuszu rosyjsko-chińskiego

Rajan Kumar, indyjski politolog widzi, że wizyta Xi koncentruje się mniej na wojnie na Ukrainie, a bardziej na dwustronnych wysiłkach na rzecz głębszej współpracy. Bez wsparcia krajów Południa trwałość rosyjskiego przywództwa jest zagrożona, wyjaśnił naukowiec z Centrum Studiów Rosyjskich i Azji Środkowej na Uniwersytecie Jawaharlala Nehru w New Delhi. Poparcie Pekinu dla wojny Rosji z Ukrainą było jak dotąd ograniczone. Kumar nie widzi możliwości zawarcia sojuszu rosyjsko-chińskiego. Nawet chińscy uczeni powiedzieliby, że Zachód celowo chciał stworzyć tę iluzję, aby szerzyć narrację o koalicji państw autorytarnych przeciwko państwom demokratycznym. Nawet taka reprezentacja ma negatywny wpływ na relacje Chin z innymi państwami. Gdyby Pekin rzeczywiście stanął po stronie Rosji, istniałoby ryzyko niepowodzeń i izolacji. Według Kumara handel Chin z Rosją to tylko 2%. Większość jest z Zachodem. Jako globalny gracz handlowy, kraj nie poświęciłby swoich interesów ekonomicznych, aby chronić Rosję, wyjaśnił indyjski naukowiec w artykule dla Indian Express.

Zauważył, że na Zachodzie brakuje długoterminowej wizji i strategii zarządzania rosyjsko-chińskim partnerstwem, dodając: Na szczęście bliskie więzi między New Delhi i Moskwą nie pozwolą temu partnerstwu pójść dalej wbrew interesom Indii.

Chiny czerpią korzyści z rosyjskiej zależności

Dyrektor Mercator Institute for China Studies Huotari powiedział Deutschlandfunk, że Rosja jest kluczowym partnerem w polityce zagranicznej Chin, a bliskie porozumienie między Xi i Putinem jest bezprecedensowe. Huotari wyjaśnił, że relacja gospodarcza polega na rozbudowie infrastruktury, aby umożliwić nowe dostawy gazu z Rosji do Chin. Huotari zaznaczył, że Chiny z pewnością mogą wywierać presję na Rosję w sprawie wojny na Ukrainie. Jednak Pekin postanowił tego nie robić dla własnego dobra.

Były chiński korespondent ARD, Steffen Root, podkreślił zależność Rosji od Chin. Rosja potrzebuje Republiki Ludowej jako rynku sprzedaży ropy i gazu oraz do utrzymania gospodarki i konsumpcji. Spotkanie zasygnalizowało również narodowi rosyjskiemu, że kraj nie jest izolowany na arenie międzynarodowej. Z pomocą Rosji Chiny mogłyby z kolei tworzyć nowe rynki zbytu i wspierać własną gospodarkę. Chińscy przywódcy nie przekraczają wszystkich granic we współpracy, aby uniknąć zachodnich sankcji.

Rząd federalny: Chiny powinny też rozmawiać z Ukrainą

Jednak niemiecki rząd zażądał, aby Chiny również bezpośrednio zwróciły się do ukraińskiej głowy państwa Zełenskiego w swoich wysiłkach mediacyjnych. Odnosząc się do międzynarodowego nakazu aresztowania Putina, rzecznik dodał, że zbrodniarze wojenni muszą zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Nigdzie nie powinieneś czuć się bezpiecznie. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało Xi, by wykorzystał swoje wpływy w Rosji, aby doprowadzić do zakończenia wojny.

Stany Zjednoczone skrytykowały wizytę państwową Xi w Moskwie. W Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Blinken omówił wydany niedawno międzynarodowy nakaz aresztowania prezydenta Rosji Putina. Wizyta Xi pokazała, że ​​Chiny nie czują się odpowiedzialne za pociągnięcie Kremla do odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie. Pekin woli udzielać Rosji wsparcia dyplomatycznego. Wątpliwe głosy dochodzą z Ukrainy, wskazując, że Chiny również pomagają finansować wojnę poprzez swoje bliskie powiązania gospodarcze.

Dalsza informacja

Na naszym blogu informacyjnym o wojnie na Ukrainie i jej skutkach znajdziesz przegląd najnowszych wydarzeń.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *