- Przejście z czasu zimowego na letni 2023 roku nastąpi w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 roku.
- 26. 30 marca o godzinie 2:00 zegarki przestawiamy o godzinę do przodu na godzinę 3:00.
- Przy okazji: czas letni kończy się w nocy 29 października 2023 r.
Zmiana czasu letniego nastąpi 26 marca 2023 r
Ten rok będzie w sobotnią noc, 25 marca do niedzieli 26 marca 2023 r zegary w Niemczech zostały przestawione na czas letni. Zegary są ustawione od 2:00 do 3:00 w nocy.
Oznacza to, że tracisz godzinę tej nocy i śpisz o godzinę krócej. Jednocześnie, wraz ze zmianą czasu na letni, dłużej jest jasno, ale też dłużej pozostaje ciemno.
Czy zegar idzie do przodu czy do tyłu? Zapamiętasz to dzięki tej mnemotechnice
Ten przykład jest często używany jako przypomnienie: Latem meble ogrodowe Zanim postawić dom na tarasie, więc zegar musi obecny stać się.
Zimą natomiast stawiasz meble ogrodowe informacja zwrotna w piwnicy lub w szopie zegar musi robić to samo odroczony stać się.
Więcej mnemoników:
- Latem idą temperatury ponadto – dlatego zegary są przestawiane o godzinę do przodu (+1), zimą temperatury spadają – dlatego zegarki są cofane o godzinę (-1).
- W języku angielskim oznacza to: „wyjść naprzód, wrócić”. Oznacza to „wiosna do przodu, jesień do tyłu” – ale także: „skok do przodu, cofnięcie się”.
Rozpoczyna się czas letni 2023: większość zegarów zmienia się automatycznie
Zmiana czasu 26 marca zwykle nie jest dużym wysiłkiem: Z czysto technicznego punktu widzenia zmiana czasu nie stanowi problemu. Radio z budzikiem i telewizor przełączają się automatycznie. Zegary atomowe Physikalisch-Technische Bundesanstalt w Brunszwiku to zegary wskazujące czas w Niemczech. Sygnały przekazywane są za pośrednictwem nadajników, dzięki którym zegary radiowe automatycznie dostosowują się do zmiany czasu. Ale uważaj na zegary analogowe: musisz je zmienić samodzielnie.
Co powinieneś wiedzieć o swoim smartfonie
W przypadku smartfonów przełączanie odbywa się bez żadnych działań, o ile odpowiednia funkcja nie jest dezaktywowana. Możesz to zweryfikować za pomocą następującej ścieżki aktywacji:
- iPhone: Otwórz Ustawienia, wybierz „Ogólne”, a następnie „Data i godzina”, włącz „Dostosuj automatycznie”.
- Android: Otwórz ustawienia, wybierz „Data i godzina”, „Automatyczne włączenie daty/czasu”.
- Telefony z systemem Windows: Otwórz ustawienia, wybierz „Data i czas”, a następnie „Czas”, aktywuj „Automatyczna zmiana czasu”.
Wreszcie znowu śpi!
Nasz przewodnik w formacie PDF pokazuje, jak rozwiązać problemy ze snem i uzyskać zdrowy, spokojny sen. Zrób autotest!
Czy nie było dyskusji o zniesieniu zmiany czasu?
Zgodnie z życzeniem Parlamentu Europejskiego, w Marzec 2021 po raz ostatni obrócił wskazówki zegara stać się. Jednak ich zniesienie nie zostało jeszcze ostatecznie rozstrzygnięte.
Jak dotąd państwa członkowskie UE nie uzgodniły jeszcze wspólnego podejścia. Uważa się to za ważne, aby uniknąć mozaiki różnych czasów.
Obecnie nie widać obiecującej inicjatywy mającej na celu rzeczywiste zniesienie zmiany czasu. Prezydencja krajów UE – obecnie sprawująca władzę Czechy – nie umieściła tej kwestii na porządku dziennym.
Konieczna koordynacja między państwami członkowskimi jest jeszcze długa. Według Komisji Europejskiej „piłka jest po stronie państw członkowskich”. Jednak 27 krajów spiera się o to, jak dokładnie należy wprowadzić eliminację czasu letniego. A bez porozumienia cały projekt może się nawet nie powieść. Podczas dyskusji stało się jasne, że niektóre kraje UE – takie jak Portugalia – w zasadzie zbliżają się do końca zmiany czasu.
Co by się zmieniło, gdyby pogoda się nie zmieniała?
Konsekwencje jakiejkolwiek zmiany status quo byłyby rzeczywiście znaczące. W UE istnieją trzy strefy czasowe, z których największą jest Europa Środkowa, rozciągająca się od Hiszpanii po Polskę. Przy stałym czasie zimowym na zachodzie – ale także na północnym zachodzie – kontynentu nie byłoby światła dziennego aż do rana. W Vigo, na hiszpańskim wybrzeżu Atlantyku, słońce wzejdzie dopiero o 10:01 21 grudnia, w Breście we francuskiej Bretanii o 10:07, a w północnoniemieckim Emden o 9:45.
Gdyby zima miała trwać, latem robiłoby się ciemno godzinę wcześniej niż zwykle i to nie tylko w ogródku piwnym czy barze na plaży. Również na wschodzie UE słońce wzejdzie bardzo wcześnie: w Białymstoku w Polsce będzie to 21 czerwca o 3:01, w Warszawie o 3:15, a w Berlinie o 3:44.
Eksperci są przeciwni wprowadzeniu na stałe czasu letniego
Niemieckie Towarzystwo Badań nad Snem i Medycyny Snu opowiada się za zachowaniem czasu standardowego, czyli czasu zimowego. Światło dzienne, aw szczególności niebieski składnik światła słonecznego, jest „master timer” wewnętrznego zegara człowieka i ma decydujące znaczenie dla rytmu snu i czuwania. Zdaniem ekspertów wszystko to najlepiej zapewni okres zimowy.
Przejście na czas letni wiąże się jednak z ryzykiem braku snu, co prowadzi do utraty koncentracji i wydajności, a także do większej liczby wypadków. Związek Nauczycieli Niemieckich obawia się również zagrożeń dla zdrowia uczniów w przypadku definitywnego przejścia na czas letni.
Zmiana czasu – dlaczego w ogóle istnieje?
Tak naprawdę energię należy oszczędzać…
Od 1996 roku zegary w Unii Europejskiej przestawiają się na marzec i październik. Czas letni istnieje w Niemczech od 1980 roku. Pierwotnie energia miała być oszczędzana poprzez lepsze wykorzystanie światła dziennego.
W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że zmiana czasu pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii. Na przykład Federalna Agencja Ochrony Środowiska mówi: „Ze względu na zmianę czasu w lecie światło jest faktycznie rzadziej włączane wieczorem – wiosną i jesienią, jednak rano zużywa się więcej ogrzewania. na zewnątrz.”
Biuro ds. Oceny Technologii niemieckiego Bundestagu dochodzi do wniosku, że „w najlepszym przypadku można osiągnąć tylko bardzo niewielkie oszczędności energii”. Ocena badań z różnych krajów w 2016 roku wykazała możliwe zmiany w obszarach zużycia energii elektrycznej i ogrzewania pomieszczeń o nie więcej niż 1%.
Ankieta przeprowadzona wśród około 700 firm i stowarzyszeń z niemieckiego przemysłu energetycznego nie przyniosła odmiennych wyników.
Ponadto wiele osób skarży się na problemy ze snem, szczególnie w pierwszych dniach po zmianie czasu.
Więcej na ten temat: Najlepsze porady na mini-jetlag po zmianie czasu
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.