Stan: 21.11.2022 20:23
Federalny minister obrony Lambrecht chce wesprzeć Polskę systemami przeciwlotniczymi i samolotami bojowymi po uderzeniu rakiety w rejon przygraniczny z Ukrainą. Sama Bundeswehra powinna być szybsza w zakupach.
Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) chce pomóc Polsce systemem obrony Patriot. Powodem jest atak rakietowy, w którym w zeszły wtorek w pobliżu granicy z Ukrainą zginęły dwie osoby.
„Razem z moim polskim kolegą Mariuszem Błaszczakiem zgodziliśmy się na wysłanie do Polski systemów obrony powietrznej Patriot i wsparcie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej Eurofighterami” – powiedział Lambrecht po rozmowie telefonicznej z Błaszczakiem. „Polska jest naszym przyjacielem, naszym sojusznikiem i jako sąsiad Ukrainy jest szczególnie zagrożona”. Szczegóły miałyby być teraz wspólnie dopracowywane przez ekspertów i koordynowane z NATO.
Polska z zadowoleniem przyjęła ofertę Niemiec. Błaszczak powiedział, że usłyszał to z „wielką satysfakcją” i zaoferowałby umieszczenie systemu Patriot w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy. „Pozostaje do wyjaśnienia, która wersja systemu, jak szybko przyjadą i jak długo będą zaparkowane. Spodziewam się, że Niemcy wkrótce przekażą szczegóły” – napisał na Twitterze.
15 listopada rakieta spadła na polską wieś Przewodów, zaledwie sześć kilometrów od granicy z Ukrainą. Zginęło dwóch cywilów. Obecnie Zachód zakłada, że był to ukraiński pocisk przeciwlotniczy używany do obrony przed rosyjskimi atakami wojskowymi.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do tej pory utrzymywał, że był to rosyjski pocisk. Ale powiedział, że nie jest w 100% pewien, co się stało.
Lambrecht: obrona powietrzna musi się lepiej ustawić
Lambrecht powiedział wcześniej „Rheinische Post” w Düsseldorfie i „General-Anzeiger” w Bonn, że po tym wydarzeniu sojusz musi zająć jeszcze lepszą pozycję w zakresie obrony powietrznej. Dotyczy to w szczególności partnerów z NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które bezpośrednio graniczą z Rosją i Ukrainą. Niemcy już wspierają Słowację myśliwcami i systemem obrony Patriot. Obecność ta powinna zostać przedłużona do końca 2023 r., „być może nawet dłużej”, określił Lambrecht.
Bundeswehra chce być szybsza w zakupach
Minister obrony powiedział gazetom, że Bundeswehra korzysta teraz z wyjątków w unijnym prawie zamówień publicznych, aby szybciej pozyskać sprzęt. „Musimy działać szybciej w zakresie zaopatrzenia. Zamawiaj więcej tego, co jest dostępne na rynku i przetestowane przez naszych partnerów, a nie spędzaj lata na opracowywaniu własnych złotych rozwiązań”.
Ponadto zamówienia o wartości poniżej 5000 euro można było teraz udzielać bez uciążliwych licytacji. Dotyczy to 20% wszystkich zamówień z biura zaopatrzenia Bundeswehry w Koblencji. „Same 100 miliardów euro nie wystarczy” – powiedział minister.
W reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę Bundestag i Bundesrat decydują się na specjalny program o wartości 100 miliardów euro na wyposażenie operacyjnej Bundeswehry. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup nowych samolotów, śmigłowców, okrętów, czołgów i amunicji w kolejnych latach.
Polska chce zaparkować niemiecki system Patriot
Martin Adam, ARD Warszawa, 21 listopada 2022 11:25
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.