Kijów/Moskwa (dpa) – W 400. dniu wojny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał o wycofaniu się Rosji z regionu Kijowa rok temu, co jest ważnym znakiem nadziei. „Wydarzenia, których nie można było sobie wyobrazić w XXI wieku, stały się rzeczywistością na kijowskich przedmieściach Bucza i Irpin” – napisał głowa państwa w ostrzeżeniu na kanale informacyjnym Telegram. Tymczasem brytyjski król Karol III złożył wyrazy szacunku. podczas wizyty w Berlinie ważnej niemieckiej pomocy dla Ukrainy.
Zelenskyj: Najstraszniejszy rok w jego życiu
Prezydent Zełenski podkreślił, że dla wielu mieszkańców obwodu kijowskiego miniony rok był najstraszniejszym rokiem w ich życiu. Inwazja wojsk rosyjskich z północy przyniosłaby „śmierć i zniszczenie”. „Jednak wyzwolenie obwodu kijowskiego stało się symbolem, że Ukraina może wygrać tę wojnę”. Film retrospektywny podaje liczbę ofiar wśród ludności cywilnej wokół Kijowa na 1137 i 461 w samej Buczy.
Więcej osób szukających schronienia w Niemczech z powodu wojny na Ukrainie
Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie doprowadziła w zeszłym roku do gwałtownego wzrostu liczby osób szukających schronienia w Niemczech. Według Federalnego Urzędu Statystycznego liczba zarejestrowanych osób ubiegających się o ochronę wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 1,14 mln.
Ten największy wzrost w roku referencyjnym od rozpoczęcia statystyk w 2007 r. jest spowodowany ucieczką z Ukrainy: około 1,01 miliona Ukraińców szukało ochrony w Niemczech w ubiegłym roku.
Król Karol III nazwał niemiecką pomoc dla Ukrainy „odważną”
brytyjski król Karol III. uznał ważną niemiecką pomoc dla Ukrainy. „Decyzja Niemiec o udzieleniu Ukrainie tak szerokiego wsparcia wojskowego jest niezwykle odważna, ważna i pożądana” – powiedział monarcha w Bundestagu. „Niemcy i Wielka Brytania odegrały ważną rolę przywódczą”. Jako najwięksi darczyńcy w Europie, oba kraje zareagowały z determinacją i podjęły decyzje, które wcześniej mogły być niewyobrażalne.
Amerykański dziennikarz aresztowany w Rosji
Według państwowych mediów, rosyjska tajna służba FSB aresztowała korespondenta amerykańskiej gazety „Wall Street Journal” w Jekaterynburgu za rzekome szpiegostwo. Moskiewski sąd wydał nakaz aresztowania. Evan Gershkovich, urodzony w 1991 roku, jest podejrzany o „szpiegostwo w interesie rządu amerykańskiego”, poinformowała FSB, informuje państwowa agencja TASS. Gershkovich zbierał informacje o kompleksie wojskowo-przemysłowym w Rosji w imieniu Stanów Zjednoczonych, co jest tajemnicą państwową.
Sąd poinformował w czwartek, że początkowo areszt miał trwać do 29 maja. Dziennikarzowi grozi do 20 lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego. Gazeta odrzuciła zarzuty wobec swojego pracownika, który wykonywał swoją pracę.
Odparł kilka jednoczesnych rosyjskich ataków
Według ich własnych oświadczeń wojska ukraińskie odparły kilka jednoczesnych ataków rosyjskich na różne odcinki frontu na wschodzie kraju. „Skupiono się” na odcinkach w pobliżu Kupiańska, Limańska, Bachmutu, Awdijiwki i Marżyńska – poinformował Sztab Generalny w Kijowie w swoim raporcie sytuacyjnym. „W sumie odparto 47 ataków wroga”.
Po raz kolejny miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy, o które od miesięcy toczono zaciekłe spory, znalazło się w centrum akcji. „Jednak nasi obrońcy dzielnie utrzymują miasto i odpierają liczne ataki wroga” – czytamy w oświadczeniu Sztabu Generalnego na Facebooku.
„Nigdy więcej budynków w dobrym stanie” w Awdijiwce
Według administracji wojskowej w oblężonym miasteczku Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie nie pozostały żadne nienaruszone budynki. Z ponad 30 000 przedwojennych mieszkańców dobre 2 000, głównie starszych ludzi, miało pozostać w mieście zagrożonym okrążeniem przez wojska rosyjskie. Ewakuacja pozostałej szóstki dzieci zaplanowana jest na przyszły tydzień.
Tymczasem Ukraina ponownie wezwała do dostarczenia zachodnich myśliwców. „Ukraina potrzebuje F-16” – napisał naczelny dowódca Walerij Załusznyj na kanale informacyjnym Telegram.
Londyn: rekrutacja rosyjskich ochotników tylko udawała
Według brytyjskiej oceny planowana kampania rekrutacji ochotników w Rosji do wojny z Ukrainą jest tylko przykrywką dla dalszego przymusowego poboru. „Istnieje realistyczna możliwość, że w praktyce to rozróżnienie zaciera się i władze regionalne będą próbowały osiągnąć wyznaczone cele rekrutacyjne, zmuszając mężczyzn do wstępowania” – powiedział MON w Londynie, powołując się na ustalenia wywiadu. Według rosyjskich mediów ma zostać zrekrutowanych 400 tys. ochotników.
Ukraińskie zboża: pomoc rolna dla Polski
Ponieważ tanie zboże z Ukrainy wywiera presję na polskich rolników, kraj otrzymuje prawie 30 mln euro pomocy rolnej z funduszy unijnych. Pieniądze z unijnej rezerwy rolnej otrzymają też Bułgaria i Rumunia – Sofia niespełna 17 lat, a Bukareszt dobre 10 mln euro. Środek został zaakceptowany przez państwa UE, powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej.
Rolnicy demonstrowali w ostatnich dniach w Polsce i Bułgarii. Narzekają, że eksport taniego zboża z Ukrainy spowodował załamanie cen. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem żniw pojawiają się też obawy, że magazyny są pełne ukraińskich zbóż i nie pomieszczą krajowej produkcji.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.